mamička, u ktorej zatiaľ neprepuklo ochorenie AIDS, je v pokročilom štádiu tehotenstva a lekári očakávajú, že by sa mohlo dieťa narodiť zhruba o mesiac. Nemocnica sa preto pripravuje na prvý pôrod svojho druhu v Košiciach, aj keď na Slovensku už v minulosti dve ženy infikované HIV rodili.
"Nepôjde o žiaden výnimočný pôrod, vo svete sú takéto udalosti celkom bežné. Ale keďže pôjde o prvý u nás, predsa len sme pripravili isté opatrenia. Rodička bude hospitalizovaná nie na gynekologicko-pôrodníckom oddelení, ale na infekčnej klinike, kde prebehne i samotný pôrod. A keďže riziko infikovania dieťaťa vírusom HIV je pri prechode pôrodnými cestami vyššie ako pri operačnom zákroku, rozhodli sme sa pre pôrod cisárskym rezom," informoval nás námestník riaditeľa FN L. Pasteura pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Martin Zborovjan.
Pri pôrode budú podľa jeho slov odborníci štyroch medicínskych odborov okrem gynekológa to bude pediater, anestéziológ a, samozrejme, pracovník infekčnej kliniky, ktorá je certifikovaným pracoviskom pre ochorenia HIV pozitívnych pacientov.
"Vírus HIV je oveľa menej virulentný ako iné vírusy, možnosť nakazenia sa ním je napríklad až tristokrát nižšia, ako infikovanie hepatitídou v bežnom medicínskom kontakte. Napriek tomu predstavuje takýto pôrod isté riziko aj pre personál, čo bol jeden z dôvodov, pre ktorý sme sa volili infekčnú kliniku. Vo svete to nie je bežná prax, HIV pozitívni pacienti sú hospitalizovaní na bežných oddeleniach," konštatoval M. Zborovjan.
Ďalším dôvodom, pre ktorý lekári zvolili takúto možnosť, môžu byť aj prípadné obavy ostatných rodičiek. Slovenská verejnosť je zatiaľ v tomto smere veľmi konzervatívna a dá sa očakávať, že by sa pobyt HIV pozitívnej rodičky na gynekologicko-pôrodníckom oddelení stretol s nepochopením.
Vek a bydlisko budúcej mamičky lekári nechcú prezradiť, nevieme ani, či ide o Košičanku.
"Povinnosť zachovávať anonymitu pacientky nám ukladá zákon," zdôrazňuje MUDr. Zborovjan, ktorý si myslí, že nikto nemá právo ženu za jej chorobu odsúdiť. Či vedela už skôr, že je infikovaná, alebo sa to zistilo až po jej otehotnení, námestník sám nevie. Ako však poznamenáva, dieťa, ktoré sa narodí HIV pozitívnej matke, nemusí byť zákonite infikované týmto vírusom. Ak to tak nebude, po narodení bude dieťatko imunizované retrovírusom.
Podľa slov Martina Zborovjana je síce liečba AIDS finančne náročná, ale pôrod mamičky infikovanej HIV rozpočet nemocnice nijako výraznejšie neovplyvní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári