Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 23. máj, 2019 | Meniny má Želmíra
Nájdete nás na webe

Niektoré dcérske spoločnosti VSŽ čaká odpredaj, iné budú musieť zefektívniť svoju činnosť

Košice Spoločnosť VSŽ a. s. funguje na báze holdingu zastrešujúceho 17 dcérskych spoločností, v ktorých má majoritu. Samotná matka zamestnáva 49

ľudí. Podnikateľská činnosť sa sústreďuje do dcér, ktoré zamestnávajú zhruba 5000 zamestnancov. Podnikateľský záber týchto firiem je široký a väčšinou navzájom nesúvisí. Zástupcovia spoločnosti Penta, ktorá je s 31,8-percentným balíkom akcií VSŽ ich najvýznamnejším akcionárom, v piatok informovali o aktuálnej situácii v jednotlivých dcérach aj o svojich zámeroch.

Dcéry VSŽ môžeme zadeliť do troch skupín. Na tie, ktoré zhodnocujú hutnícke výrobky (VSŽ Inžiniering, VSŽ Kovostroj Dobšiná, Stylkov, Variakov a Profil Rakovo), strojárske spoločnosti (VSŽ Unicorn Tornaľa a VSŽ Strojlab Medzilaborce) a na firmy poskytujúce služby či orientované na iné podnikateľské činnosti. Sem patrí Gastrometal, Obal-Servis, VSŽ Servis, VSŽ VaPC, VSŽ Nemocnica, Getra, Koksmont, VSŽ Ferrotour, Byty Servis a Tehelne Temako.

Jednou z najvýznamnejších dcér je VSŽ Inžiniering, ktorá zamestnáva 1028 ľudí. Ako informoval prezident VSŽ Peter Benedikt, začiatkom októbra došlo k zlúčeniu Zlievarne I a II, keďže jednotka mala problémy. "Manažment Zlievarne II sa ukázal ako schopnejší. V snahe zvýšiť efektívnosť sme začali na zlievarni s investíciou v hodnote asi 40 miliónov korún, ktorá je v súčasnosti zrealizovaná asi na 75 percent," podotkol v tejto súvislosti P. Benedikt. Pod Inžiniering patrí aj divízia drevárska výroba a mostáreň.

Inžiniering podobne ako ostatné dcéry podniká na majetku materskej VSŽ a preto musí za jeho využívanie platiť nájomné. "Často počúvame od manažérov dcér reči, že keby matke nemuseli platiť nájomné, bolo by hospodárenie lepšie. To by sa však každému jednoducho podnikalo, keby mu niekto dal priestory, technológie a povedal, čo zarobíš, je tvoj zisk. To jednoducho nejde," povedal na margo týchto výhrad prezident VSŽ.

Oproti minulému roku, keď Inžiniering vykázal stratu 154 miliónov korún, je predpoklad pre tento rok podstatne optimistickejší, hoci nájomné sa o 20 miliónov zvýšilo. Očakávaný hospodársky výsledok po zdanení predstavuje stratu 22 miliónov.

Kovostroj Dobšiná zamestnáva 250 zamestnancov, zameriava sa na výrobu profilov a oceľových pásiek s vysokou pridanou hodnotou. Je jedným z najväčších výrobcov týchto produktov, na export smeruje zhruba 70 percent jeho produkcie. Materiál odoberá od spoločnosti U. S. Steel Košice (USSK). Penta túto spoločnosť pokladá za zaujímavú pre jej ďalší rozvoj. Momentálne sú v prevádzke tri profilovacie linky, možná je investícia do ďalšej. Vlani firma dosiahla čistý zisk 82 miliónov, tohto roku by to malo byť 79,5 milióna korún. Penta chce klesanie hospodárskeho výsledku zvrátiť.

Stylkov zamestnávajúci 127 pracovníkov je závislý od USSK materiálovo aj produkciou, pre USSK robí 30 percent výkonov. Vzhľadom na určité ťažkosti dochádza k miernej reštrukturalizácii, časť výroby sa presúva do ďalšej dcéry. Vlani firma dosiahla čistý zisk necelé dva milióny, tohto roku pôjde do straty na úrovni 3 a pol milióna.

Variakov s podobným výrobným programom ako Stylkov dosahuje vyššie tržby a lepšie hospodárenie, čo Penta pripisuje úspešnejšiemu manažmentu. Uvažovalo sa o zlúčení týchto dvoch firiem, ale napokon sa od zámeru upustilo vzhľadom na časovú náročnosť. Firma dosiahne čistý zisk 12,8 milióna korún, čo je o stotisíc viac ako vlani.

Profil Rakovo má 55 zamestnancov, vlani bol v 12,5 miliónovej strate, tohto roku sa dosiahne zisk 2,2 milióna korún.

VSŽ Unicorn Tornaľa zamestnáva 164 ľudí. Sídli v regióne so 42-percentnou nezamestnanosťou, napriek tomu má vedenie problém zohnať ľudí na niektoré profesie, potrebujú najmä zváračov. Preto dovážajú ľudí z ďalších dcér. Firma sa okrem výroby strojných zariadení podieľa aj na výrobe tepelnej energie, kde má problémy s mestom, ktoré nevyrovnáva priebežne svoje záväzky. V tomto roku mesto ešte nezaplatilo ani korunu a to ešte nemá splnené všety záväzky pochádzajúce z vlaňajška. Unicorn vlani dosiahol zisk 6,3 milióna, tohto roku to bude 12,6 milióna korún.

Problém nájsť vhodných ľudí pri vysokej nezamestnanosti je typický aj pre Strojlab Medzilaborce, kde pracuje 250 ľudí. Podnik drží nad vodou najmä dodávka produktov pre USSK, ktorý berie 30 percent jeho produkcie. Cieľom je rozšíriť odberateľskú škálu. Dosiahne zisk 4,1 milióna korún, čo je zhruba na úrovni vlaňajška.

Gastrometal zabezpečuje najmä stravovacie služby pre USSK a VSŽ. Penta chce nájsť vhodného investora, najlepšie cateringovú zahraničnú spoločnosť. Zamestnáva 384 ľudí, zisk sa zvýšil z vlaňajších 1,7 na tohtoročných 4,4 milióna korún.

Obal Servis robí 99 percent výkonov pre USSK, zamestnáva 543 ľudí. Vlani vykázal čistý zisk 7,5 milióna, tohto roku bude o pol milióna vyšší.

VSŽ Servis poskytujúci najmä upratovacie služby robí pre USSK 85 percent výkonov, zamestnáva 1000 ľudí, z toho polovica sú upratovačky. Vlani vykázal zisk 6 miliónov, tohto roku to budú necelé štyri milióny.

Z miernej straty do zisku 1,5 milióna sa dostane VSŽ Vzdelávacie a poradenské centrum zamestnávajúce 38 ľudí, poskytujúce služby na 70 percent pre USSK.

"VSŽ Nemocnica je dobrá spoločnosť v zlom sektore. Patrí k najlepším na Slovensku, má najlepšie popáleninové centrum," uviedol P. Benedikt. Zástupcov VSŽ už kontaktovalo viacero záujemcov o kúpu nemocnice, zvažuje sa aj táto možnosť. Vlani nemocnica dosiahla čistý zisk 2,8 milióna, tohto roku to budú 3 milióny.

Getra s 30 zamestnancami si musí hľadať zákazky súvisiace s opravami železničných tratí aj mimo USSK. Jej zisk klesol z vlaňajších 1,3 na tohtoročných 930 tisíc. Podobne si bude musieť počínať aj Koksmont, ktorý okrem iného stavia krby. Zamestnáva 64 ľudí, vlani dosiahol zisk 1,2 milióna, tohto roku to bude 2,1 milióna korún.

VSŽ Ferrotour je klasickou cestovnou kanceláriou, zamestnáva 22 ľudí. Zisk zvýšila z vlaňajších 1,9 milióna na tohtoročné takmer štyri milióny.

Pre Byty Servis bude Penta hľadať investora, Tehelne Temako veľký potenciál nemajú vzhľadom na zastaralé technológie.

Dcéry VSŽ vykážu v tomto roku celkový konsolidovaný hospodársky výsledok 38,2 milióna korún. Podľa Penty takto široké spektrum činností nie je normálne. Preto pristúpia k veľkému "upratovaniu", následnej reštrukturalizácii a k hľadaniu vhodných investorov pre niektoré dcéry. USSK už deklarovala snahu odkúpiť tri dcéry, nešpecifikovala však, ktoré. Pre to, čo ostane na VSŽ, bude Penta hľadať nové jadro podnikania, pretože súčasné nepovažuje za progresívne. Penta chce dosiahnuť výnosnosť na úrovni 30 percent. Čo sa týka prepúšťania, Penta si uvedomuje spoločenskú zodpovednosť v tomto smere, v niektorých prípadoch však určitá redukcia zamestnancov bude nevyhnutná.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 2. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 5. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 6. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 7. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 8. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 9. Košickí študenti sa budú učiť anatómiu vo virtuálnej realite
 10. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 37 358
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 20 494
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 18 990
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 18 066
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 10 332
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 6 979
 7. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 6 321
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 6 021
 9. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 4 300
 10. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 890

Neprehliadnite tiež

Primátor: Pred 1. júlom sa o mzdách v dopravnom podniku nerozhodne

Tvrdí, že by bolo neseriózne sľubovať niečo konkrétne, o čom nerozhoduje sám.

Vedenie mesta a dopravného podniku zviedlo boj s odborármi o linku H

Keď niektorí vodiči cukli, zostal jediný. Potom prišli pomôcť ešte dvaja.

Tento autobus mimoriadnej linky H bol počas štrajku zamestnancov DPMK jedinou záchranou pre mnohých cestujúcich.

Obce na Hornom Zemplíne chcú prilákať mladé rodiny. Postavia im byty

Niekde už bytovky majú a osvedčili sa. Uvažujú o ďalších.

V Bytovke v Turcovciach je osem bytov.

Traja na jedného. Dostal zásah krompáčom

Polícia obvinila dvoch mužov z Košíc a jedného z okolia. Sú vo väzbe.

Momentka zo zadržania jedného z mladíkov.

Hlavné správy zo Sme.sk

Zadržanie Mariana Kočnera na Najvyššom súde.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Pavol Rusko nám pripomína, z akého hnoja vyrástlo Slovensko

Proti Mečiarovi bojovali aj zločinci.

Peter Tkačenko
Darovanie krvi.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019