Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Za zistenia kontroly prideľovania bytov budú padať hlavy

Košice - Škandalózne zistenia hlavného kontrolóra o netransparentnom spôsobe a dôvodoch prideľovania obecných bytov budú dnes v programe

zastupiteľstva. Korzár priniesol podrobné informácie o šokujúcich dôvodoch pridelení bytov za uplynulé štyri roky vo štvrtok minulý týždeň.

Hoci sme primátorovi v ten deň ponúkali priestor na rozhovor k tejto závažnej previerke, nevyužil ho. Jeho asistentka Viera Bajtošová Korzár informovala, že dostaneme písomné stanovisko. Popoludní vo štvrtok nám oznámila, že primátor to už nestihne, a tak máme počkať na stanovisko do druhého dňa, to znamená piatku. Ani v piatok však žiadne stanovisko neprišlo, rovnako ani cez víkend. Včera popoludní sme sa konečne dočkali.

"Informácie o zisteniach hlavného kontrolóra na základe správy, ktorú mi predložil a ktoré priniesol denník Korzár, považujem za mimoriadne závažné. Podotýkam, že správa hlavného kontrolóra ešte len bude predmetom rokovania poslancov na zasadnutí mestského zastupiteľstva v Košiciach 22. októbra.(To znamená dnes v dopoludňajších hodinách - pozn. red.) Na základe predbežných zistení previerky som odporučil riaditeľovi magistrátu, aby pripravil podklady pre pracovno-právne postihy osôb, ktoré sa podieľali na zistených nedostatkoch. Informovať o tom bude riadtieľ magistrátu na rokovaní poslancov," píše v stanovisku primátor Zdenko Trebuľa.

V ďalšej časti stanoviska primátor už len vymenuváva, ktorý funkcionár na magistráte je za ktoré veci zodpovedný.

"V zmysle Štatútu mesta Košice je primátor štatutárnym orgánom v majetkovo-právnych vzťahoch mesta a v pracovnoprávnych vzťahoch zamestnancov mesta. V administratívnoprávnych vzťahoch je správnym orgánom. Konkrétny výkon činnosti podľa štatútu a Organizačného poriadku Magistrátu mesta Košice zabezpečujú námestníci primátora, riaditeľ magistrátu, hlavný kontrolór i další vedúci pracovníci. V danom prípade vedúca oddelenia sociálnych vecí a kultúry Mgr. Darina Mášiková (mimochodom kandidátka na post primátora a nadriadená vedúcej sociálneho referátu Gabriele Harčárovej - pozn. red.)," vysvetľuje primátor.

"Paradoxne o previerku prideľovania bytov požiadal hlavného kontrolóra mesta Košice Ondreja Bernáta v apríli osobným listom a opätovne na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva námestník primátora Jozef Filas, ktorý má bytovú problematiku v kompetencii. Navyše sa pán Bernát počas troch rokov zúčastňuje na pracovných poradách primátora, z čoho vyplýva, že je informovaný o všetkých problémoch mesta a prijatých riešeniach. Súčasťou programu týchto porád sú aj informácie z bytového dispečingu o prideľovaní bytov," dodáva Z. Trebuľa.

"Všeobecné záväzné nariadenie č. 34 mi, ako primátorovi mesta, dáva právo rozhodnúť o nájme bytu v celomestskom záujme. Túto možnosť som za tri roky počas výkonu funkcie primátora využl len raz, na základe požiadavky vedenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP v Košiciach. V tomto prípade som rozhodol o pridelení bytu hlavnému kardiochirurgovi spomínanej nemocnice. Išlo o špičkového odborníka, ktorého post v Košiciach odporúčal významný kardiochirurg - riaditeľ Kardiologického centra v Bratislave Viliam Fischer. Napriek tomu pridelenie tohto bytu prešlo štandardným spôsobom - posúdením na bytovom dispečingu.

Zverejnenie informácií z pracovných podkladov správy hlavného kontrolóra ešte pred jej prejednaním na zasadnutí mestského zastupiteľstva, kde je riadne zaradená do programu, považujem za osobný útok na moju osobu a súčasť predvolebnej kampane. V čom ma utvrdzuje aj skutočnosť, že ten istý článok bol opakovane zverejnený aj nasledujúci deň 18. októbra 2002," tvrdí vo svojom stanovisku primátor Zdenko Trebuľa v závere svojho stanoviska.

V zverejnenom článku, kde sme podrobne našich čitateľov informovali o praktikách v prideľovaní obecných bytov za uplynulé štyri roky počas primátorovania Z. Trebuľu a námestníkovania J. Filasa, sme využili informácie hlavného kontrolóra Ondreja Bernáta z jeho previerky. Výsledky previerky sme zverejnili v čase, keď bola rozposlaná každému z 80 poslancov a stala sa verejne prístupnou. Zverejnili sme ich teda v obvyklom čase, ako sme to robili po celé uplynulé štyri roky, keď to primátorovi vôbec neprekážalo.

Denník Korzár si previerku prideľovania obecných bytov neobjednal, urobil tak námestník Filas a následne o tom rozhodli poslanci, ktorí o ňu požiadali hlavného kontrolóra na minulom zastupiteľstve v auguste s tým, aby výsledky predložil v októbri. To, že článok vyšiel dva dni po sebe, spôsobila vážna porucha v tlačiarni, ktorá nevytlačila vo štvrtok lokálne denníky Korzár a nestihla načas vytlačiť ani Košický Korzár. Z týchto dôvodov sa v piatkovom vydaní objavili opakovane niektoré články zo štvrtkového vydania, keďže čitatelia lokálnych denníkov si ich deň predtým nemohli prečítať.

Denník Korzár roky poukazuje na škandalózne narábanie s obecnými bytmi, s ktorými sa dá na trhu realít špekulovať so stotisícovými ziskami. Za to, že primátor, jeho námestník, hlavný kontrolór a ani poslanci necítili potrebu po celé štyri roky skontrolovať, čo sa s bytmi deje, nenesieme žiadnu zodpovednosť. Naopak, zodpovednosť nesú už spomínaní funkcionári mesta, vrátane primátora, ktorý je, ako sám hovorí "štatutárnym orgánom v majetkovo-právnych veciach mesta Košice".

Je až neuveriteľné, ako sa história opakuje. Keď sme v roku 1998 dokázali, že exnámestník primátora Schustera Štefana Andrejka pridelil obecné byty majiteľom realitných kancelárií, ktoré ich predávali so ziskom ďalej, vtedajší primátor Rudolf Schuster v tom videl tiež útok na svoju osobu v čase predvolebnej kampane. Na košickej radnici sa nič nezmenilo. Namiesto toho, aby občanom vysvetlili, ako mohli rozdať 107 OBECNÝCH bytov bez pravidiel, poradovníkov a podkladov, či zápisníc, útočia na noviny, ktoré o nedostatkoch informujú. Primátor Zdenko Trebuľa by si mal však zapamätať, že je zodpovedný za majetok nás všetkých Košičanov, bez ohľadu na to, či si to chce, alebo nechce pripustiť, bez ohľadu na to, či námestník Filas, resp. magistrátski úradníci bytovú agendu nezvládli a tiež bez ohľadu na to, či je, alebo nie je čas pred voľbami.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 32 583
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 24 502
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 122
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 15 443
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 11 939
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 958
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 7 492
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 294
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 278
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 959

Neprehliadnite tiež

V Kežmarku autá zrazili dva bobry, ďalšieho videli pri Poprade

Ich smrť je pre regionálny ekosystém veľkou škodou.

Bobor patrí medzi chránené živočíchy.
Michal Šimečka.

Umelá skala pre lezcov v Košiciach bola prvá v Československu

Hoci má takmer štyridsať rokov, do Čermeľa na ňu chodia každý deň.

Rokodromo je stále využívané na lezecké tréningy.

Pred sto rokmi sa o Košice zvádzali tuhé boje. Mestom dunela kanonáda

Prekvapení Čechoslováci: Nikoho ste neobesili, ako ste sľubovali.

Hlavné správy zo Sme.sk

Michal Šimečka.
Stĺpček šéfredaktorky

Krajina chce zmenu, Smer už voľby nevyhráva

Krajina sa učí slovo progresívne, ale aj fašisti zacítili šancu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Smer padá, liberáli bežia

Nič menšie než panika v Smere nepripadá do úvahy.

Komentátor SME Peter Schutz.

Fíni jasali, tlačovka ruského trénera trvala 80 sekúnd

Fínsko v semifinále MS vyhralo nad Ruskom 1:0.

Radosť Fínov po víťazstve v semifinále nad Ruskom na MS v hokeji 2019.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019