štúdio Slovenského rozhlasu a o tom, že sa teší nielen priazni súťažechtivých umelcov z celého Slovenska (toho roku sa sem prihlásilo rekordných 170 záujemcov), ale i poslucháčskej obce, svedčila do posledného miestečka zaplnená sála Jumbocentra. Dvanásť finalistov, ktorých odborná porota doteraz poznala len z hudobnej nahrávky, mala možnosť predviesť čo dokáže naživo, respektíve na half playback a presvedčiť tak pochybujúcich o konečnom rozhodnutí vo svoj prospech.
Perličkou tohto ročníka bola "fifty fifty" účasť doteraz menšinových žien k mužom, za pozornosť stáli všeobecne kvalitné vokálne výkony protagonistov orientovaných zväčša rock-popovým smerom. Išlo o jednoduchšie skladby či už rezkejšieho charakteru nabádajúce k tancu, alebo slaďáčiky dumajúce o cite nekonečnom. Podmienkou organizátorov bola hrateľnosť dielok v rádiách a pútavosť, čo bolo spojivkom dvanástich súťažiacich, z ktorých mal každý čo ponúknuť. Rozhodovanie poroty (Marián Brezány, Ľuboš Zeman, Marián Čekovský, Peter Bič, Vladimír Puchala, Martina Hidvéghyová a Štefan Kapusta) bolo preto neľahké. Ich konečný verdikt napokon opäť potvrdil nepísané, že trend populárnej hudby na Slovensku udáva práve východ. Výnimkou bolo tretie miesto, ktoré obsadila študentka Masmediálnej komunikácie v Trnave, devätnásťročná Oravčanka Eva Maláková.
Tá za svoju pieseň "Príď" získala peňažnú odmenu 4000 korún. Striebro však už patrilo Košiciam a Anne Babjakovej, ktorá si skladbou "Si" vyspievala 7000 korún. Na jednotke bodovali opäť Košice. Vavríny víťazstva, 9000 korún a nahratie albumu, napokon zožala kapela Ravens Blue so speváčkou Alexandrou. Ich piesni "Ty" patrila aj najsilnejšia odozva publika. Na záverečnej recepcii sme vysmiatu víťazku požiadali o prvé interwiew.
Zvíťazili ste. Čakala si to alebo to bolo do poslednej chvíle prekvapko?
"Dúfali sme, ale ja som o tom na sto percent presvedčená nebola. Takže prvé miesto bolo napokon príjemmným prekvapením."
Ako dlho spievaš s Ravens Blue? Kapela bola doteraz známa bez ženského elementu...
"Áno, Ravens Blue hrajú v Košiciach už sedem rokov, pričom ten posledný som už absolvovala spolu s nimi. Odvtedy, ako potrebovali do jednej skladby naspievať ženský vokál. Gitarista Peter, mi ponúkol či by som to neskúsila. Slovo dalo slovo a spolupráca dopadla natoľko dobre, že som už s chlapcami zostala."
Spievaš dlho?
"Spievala som si súčasne popri hre na klavír a gitaru, ktorým sa venujem. Učila som sa hrať rovno komponovaním vlastných piesní, doteraz sa sústredím na tvorbu. Ale moje spevácke začiatky si spájam najmä so Zlatou bránou, kde som pôsobila už ako deväťročná."
Plánuješ ďalej pokračovať s Ravens Blue, alebo ťa víťazstvo v poklade stimulovalo k sólovej dráhe?
"Určite chcem zostať s chalanmi, sú to skvelí muži, od nich sa jednoducho nedá odísť (smiech). Navyše máme v zálohe veľa spoločných skladieb, ktoré sú veľmi dobré a treba ich dotiahnuť. Dokonca už tento týždeň plánujeme nahrávať CD, ktoré by sme radi ponúknuť vydavateľstvám. Hudbou budúcnosti je potom nejaký videoklip a prípadné koncertné turné. Ak by to vyšlo, bolo by to skvelé, pretože všetci v kapele sme hudbe naplno odovzdaní."
Poodhaľ nám trochu svoje súkromie...
"Mám sedemnásť rokov, tretí rok študujem na košickom konzervatóriu herectvo. Od troch rokov tancujem, veľa čítam, skladám si básne, snažím sa i športovať a vôbec, využiť každú minútu času aktívne. Nemám rada leňošenie, ktoré nedáva zmysel."
Ktorý hudobný žáner je ti najbližší?
"Svoj vkus neškatuľkujem, vypočujem si akúkoľvek hudbu, ak je kvalitne spravená. Ale momentálne som najviac nadšená "mojimi chlapcami" z kapely a ich hudobným smerovaním. Okrem toho mi je veľmi blízke prírodné ethno či triphop, je toho veľa."
Tvoji školskí predchodcovia, vyštudovaní herci ako Rasťo Kopina, Igor Timko či Marián Čekovský, skončili pri hudbe. Ako sa rozhodneš ty?
"Neviem. Zatiaľ sa nechám unášať prúdom náhody a prispôsobím sa ponukám a okolnostiam."
Tohtoročný "poklad" oživil i krátky koncertný vstup minuloročného víťaza Andyho Ďuricu, ktorý práve tu úspešne zúročil svoju ročnú snahu zhmotnenú v debutovom CD-čku. To bolo v rámci krstu potreté rastlinným maslom rukou Juraja Hidvéghyho z rádia Reginy. Troškou do mlyna prispeli i profíci z Pehy, ktorí rozospievali sálu.
Viac z priebehu a zákulisia festivalu, ktorý je jediný svojho druhu na Slovensku, vám prinesieme v zajtrajšej spoločenskej prílohe Hogo Fogo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári