Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 23. máj, 2019 | Meniny má Želmíra
Nájdete nás na webe

Pocit bezpečia a istoty našiel až u vlastného otca

Osemnásť mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 2 a pol roka uložil samosudca Okresného súdu Košice I Mariánovi K. Tento trest si 41-ročný

muž vyslúžil za trestný čin týrania 10-ročného syna svojej družky podľa paragrafu 215 ods. 1 písm./a Trestného zákona. Presnejšie za to, že neprimeraným a neodôvodnením trestaním spôsoboval dieťaťu utrpenie, vyvolával u neho strach a stres.

Súd uznal Mariána K. vinným z toho, že v byte svojej družky od roku 2000 do 5. júna 2001 nevlastného syna Cyrila opakovane bil rukami, ale najčastejšie opaskom z nohavíc. Spôsobil mu tak na tele modriny a pomliaždeniny... Chlapca týral fyzicky i psychicky, v dôsledku čoho začal utekať z domu. Ušiel viackrát a skrýval sa najmä u svojho vlastného otca a starej mamy.

"Necítim sa vinný. Skutok, ktorý mi kladie za vinu obžaloba, som nespáchal. Okrem nevlastného syna, ktorého som mal týrať, mám 16-ročnú dcéru z prvého manželstva. Je pravda, že po rozvode bola zverená do výchovy matke, ale ja som s ňou nikdy žiadne problémy nemal. Spolu s družkou máme aj vlastného 3 a polročného syna, ktorého zbožňujem...," uviedol na svoju obranu obžalovaný. Naznačoval tým, že je viacnásobným otcom a vie vychádzať s deťmi.

Na pojednávaní využil právo nevypovedať a tak samosudca iba prečítal jeho výpoveď z prípravného konania. Vyplynulo z nej, že Cyril dostal od neho bitku asi dvakrát. Nepoprel, že ho udrel opaskom z nohavíc aj po zadku, pretože hádzal po mame kamene, nadával jej, vymýšľal si a klamal. Vtedy mu dal aj facku, po ktorej mu mohla ostať modrina pod okom. Zdôraznil, že nevlastný syn pred ním strach nemal. Rešpektoval ho však, pretože bol pre neho do určitej miery autoritou... Potrestanie Cyrila považoval za primerané jeho správaniu sa.

"Môj syn Cyril je ťažko zvládnuteľný. Mal veľa voľného času a robil si čo chcel. Pravda je i to, že utekal z domu, ale to robil aj predtým, ako som spoznala Mariána K., s ktorý je mojím druhom. Tvrdenie, že týral môjho 10-ročného syna, nie je pravdivé. To skôr ja som mala s Cyrilom problémy, pretože ma nechcel počúvať. V takej situácii mu druh zvýšeným hlasom prikázal ´počúvaj mamu!´. Keď to nešlo inak, dal mu facku," uviedla pred súdom Iveta P. Okrem iného uviedla, že nikdy nevidela, aby jej druh bil syna remeňom. Stačilo mu ho vraj ukázať, keď bol neposlušný, a už kričal...

"Nikdy sa nesťažoval, že ho Marián K. týra, alebo bezdôvodne mláti. Modriny, ktoré ukazoval na polícii, si spravil sám, keď sa bláznil s loptou na dvore. Prišiel domov a ukazoval mi ich. Cyril si dosť vymýšľa a niektoré veci úmyselne preháňa," tvrdila svedkyňa. Dodala, že keď bol jej syn menší, kopal do nej a v škole o nej narozprával hrozné veci. Ona i jej druh sa mu snažili dohovárať, upozorňovali ho na to, čo robí zle, ale keď to nešlo inak, dostal zaucho, alebo na zadok. "Žili sme ako normálna rodina. Môj syn nebol týraný, považujem preto prinajmenšom za prehnané, že z toho obviňujú môjho druha," uviedla Cyrilova mama. Dodala, že problémy so synom mala aj predtým, najmä keď sa vrátil domov z návštevy u otca. Vykrikoval jej, že nemá právo mu rozkazovať, a že keď to skúsi, príde jeho otec a zbije ju...

Cyril priznal, že bitku od otčima dostával preto, že bol neposlušný, resp., keď urobil niečo zlé... "Kvôli tomu som viackrát ušiel z domu. Bil ma rukou, ale aj remeňom po nohách a po holom zadku... Teraz bývam u otca a mám sa dobre," uviedol v prípravnom konaní Cyril. Z výpovede jeho otca vyplynulo, že potom, čo prišiel bývať k nemu, sa asi dva týždne pomočoval. Pripisoval to stresu, v ktorom žil u matky.

Dnes je to už inak. Ako pred samosudcom uviedla sociálna pracovníčka, Cyril bol predbežným opatrením súdu zverený do výchovy otca. Odvtedy, čo s ním žije, došlo v jeho správaní k pozitívnym zmenám najmä v jeho správaní. Je z neho zrejmé, že u otca získal pocit istoty a bezpečia. V súčasnosti patrí medzi najlepších žiakov v triede, je pokojný a má zmysel pre poriadok.

Cyrila vyšetrila v kritickom období znalkyňa z odboru psychológie. Z jej záverov vyplynulo, že ide o rozumovo mimoriadne vyspelé, veľmi nadané, inteligentné dieťa. Psychologička u neho súčasne zistila aj príznaky prežitého stresu a strachu. Jeho úteky z domu vyhodnotila ako reakciu na nespravodlivé, surové zaobchádzanie zo strany matkinho druha. V rozpore s tvrdeniami chlapcovej matky a otčima, znalkyňa u Cyrila nezistila zvýšenú tendenciu klamať. Dospela však k záveru, že u chlapca badať reakciu na strach a stres, čo potvrdzuje prítomnosť syndrómu týraného dieťaťa.

Na základe uvedených skutočností a vykonaného dokazovania, samosudca uznal Mariána K. vinným v zmysle obžaloby.

"Vzdávam sa odvolania," vyhlásil po vyhlásení rozsudku obžalovaný. Keďže tá istá veta zaznela aj z úst prokurátora, samosudca mohol len konštatovať, že rozsudok je právoplatný a Mariánovi K. začína plynúť skúšobná doba podmienečného odsúdenia.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 2. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 5. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 6. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 7. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 8. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 9. Košickí študenti sa budú učiť anatómiu vo virtuálnej realite
 10. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 37 063
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 21 059
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 19 503
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 17 895
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 12 124
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 7 368
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 5 645
 8. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 4 696
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 879
 10. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 3 535

Neprehliadnite tiež

Vedenie Košíc a dopravného podniku zviedlo boj s odborármi o linku H

Keď niektorí vodiči cukli, zostal jediný. Potom prišli pomôcť ešte dvaja.

Tento autobus mimoriadnej linky H bol počas štrajku zamestnancov DPMK jedinou záchranou pre mnohých cestujúcich.
Ilustračné foto.

Traja na jedného. Dostal zásah krompáčom

Polícia obvinila dvoch mužov z Košíc a jedného z okolia. Sú vo väzbe.

Momentka zo zadržania jedného z mladíkov.

Primátor: Pred 1. júlom sa o mzdách v DPMK nerozhodne

Polaček nechce sľubovať niečo konkrétne, o čom nerozhoduje sám.

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michala Havrana

Slovensko bez Európy sme tu už mali (píše Michal Havran)

Nemôžete strácať čas pestovaním mentality 19. storočia a zároveň blúzniť o obchodných vzťahoch s Čínou.

Vladimír Mečiar si pri otváraní dialničného úseku pri Ilave zatancoval s topmodelkou Claudiou Schifferovou. Dodnes nechápeme.
Začal sa proces s Pavlom Ruskom a bosmi podsvetia.

Kočnerovu SMS Haščákovi má dokresľovať nahrávka. Polícia o nej mlčí

Vyšetrovateľ Kyselica potvrdil, že tlaky na jeho osobu boli viackrát.

Zadržanie Mariana Kočnera na Najvyššom súde.

Oroschova kázeň mohla ovplyvniť voľbu prezidenta (video)

Rada začala konanie aj voči RTVS a TA3.

Ján Orosch.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019