dostal doplňujúci bod od poslanca M. Dittricha (KDH), ktorý navrhoval, aby zastupiteľstvo schválilo po jednom poslancovi zo sociálnej alebo zdravotnej komisie do správnej a dozornej rady pripravovanej neziskovej organizácie, ktorá by mala riešiť ďalšiu činnosť v Domove sociálnych služieb (DSS) Kráľovce v prípade, že v zastupiteľstve bude schválený jeho transformačný projekt.
Tento návrh poslanci po predchádzajúcich osobných invektívach medzi J. Sülim (exSDKÚ) a M. Dittrichom zmietli zo stola. O hodinu na to rovnako dopadol aj návrh prednesený šéfom košického VÚC Rudolfom Bauerom (KDH), ktorý dal návrh na odvolanie riaditeľky DSS v Jasove a Kráľovciach Kristíny Cibríkovej. Spolu s vedúcou odboru sociálnych vecí E. Dudovou jej vyčítal, že vo svojej funkcii pôsobí už 17 rokov bez výberového konania, nemá víziu ďalšej činnosti domova, nevytvorila miesto pre špeciálneho pedagóga a psychológa a podpísala nevýhodnú zmluvu o prenájme priestorov do roku 2006. Riaditeľku však podporil poslanec L. Bartók (SMK), ktorý sa v spomínanom zariadení bol deň predtým spolu s ďalšími 4 poslancami pozrieť. Vyvrátil všetky prednesené argumenty a spolu s J. Drabikom (SDĽ) navrhli, aby sa obhájiť mohla aj samotná riaditeľka.
Po jej vysvetleniach poslanci prijali uznesenie, že návrh na odvolanie sťahujú z rokovania a namiesto toho sa v DSS do 30. novembra vykoná poslanecký prieskum. Okrem toho poslanci zaviazali R. Bauera, aby šéfka sociálneho odboru so svojím tímom "preverila" všetky zariadenia sociálnej starostlivosti v pôsobnosti košického VÚC.
Prečo však R. Bauer najprv nepočítal ani s možnosťou, aby sa odvolávaná riaditeľka mohla brániť? "Deň pred zastupiteľstvom sme ju pozvali na úrad VÚC, no povedala, že nemôže prísť, lebo je práceneschopná. Písomne sme ju nemohli vyzvať, či súhlasí so svojím odvolaním, lebo zrejme každý by na jej mieste povedal, že nesúhlasí. Som však rád, že vystúpila v rozprave. Bol som sa v DSS pozrieť a musím povedať, že to tam nie je v poriadku. Hoci možno aj v iných zariadeniach to nemusí byť na jednotku, vidno veľký kvalitatívny rozdiel medzi 'jej' ústavom a ďalšími, ktoré má KSK vo svojej pôsobnosti. Na základe informácií sme mali povinnosť navrhnúť taký postup, ktorý by viedol k jej odvolaniu. Hoci poslanci zatiaľ nemajú voči úradu v tejto záležitosti veľkú dôveru, keď sa oboznámia so situáciou, budú zrejme rozmýšľať rovnako ako my," povedal nám po skončení zastupiteľstva predseda KSK R. Bauer.
"Som rada, že sa poslanci spravodlivo rozhodli. Tie argumenty, kvôli ktorým ma mali odvolať, neboli pravdivé. Svoju prácu som robila vždy čestne. Zrejme však za tým stojí niečo iné...," povedala nám riaditeľka K. Cibríková, pričom s jej obhajobou sa stotožnil aj prednosta KÚ Š. Vranovský.
To "niečo iné" môže byť podľa slov poslanca J. Süliho klientelizmus. Nevylúčil pritom, že snaha transformovať a privatizovať vyššie uvedený DSS a odvolanie jeho riaditeľky má poslúžiť niekoľkým ľuďom na to, aby si tam dosadili svojho človeka, ktorý ho bude riadiť. Namiesto riaditeľky pritom navrhol stíhať tých ľudí, ktorí návrh na jej odvolanie pripravili.
"Je to čistá neinformovanosť zo strany pána Süliho. Objekt DSS Kráľovce zostane naďalej v majetku VÚC, vzniknutá nezisková organizácia by sa podieľala na zlepšení činnosti a kvality zariadenia. Neišlo by teda o žiadnu privatizáciu majetku, ale iba o takpovediac privatizáciu práce," oponuje vedúca oddelenia sociálnych vecí E. Dudová, ktorá je zodpovedná za prípravu podkladov.
Myšlienka na transformáciu vznikla podľa nej z jedného dôvodu. Vedenie ústavu sídli v Jasove, zatiaľ čo o 50 km vzdialené Kráľovce sú bez zodpovedného človeka. "Pre kraj je ekonomicky výhodnejšie, aby sa Kráľovce osamostatnili a boli by riadené práve budúcou neziskovou organizáciou. Okrem úspory výdavkov až do výšky 70 000 Sk ročne na jedného klienta by sa dosiahlo aj zlepšenie kvality poskytovaných služieb v zariadení," myslí si.
Podľa predsedu sociálnej komisie VÚC M. Dittricha by riaditeľka mala sama zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii, keďže po 17 rokoch šéfovia už pre DSS nie je prínosom čo sa týka zavádzania nových trendov do praxe. S E. Dudovou sa zhodli na tom, že ak by bolo riadenie spomínaného zariadenia zvládnuté, zrejme by nikto nežiadal jej hlavu. Samotná K. Cibríková však tvrdí opak a nám povedala, že nemá žiaden problém so zavádzaním nových vecí a trendov, problém je len vo financiách a v tom, že ťažko mohla mať víziu na ďalšie roky, keď DSS v Jasove nemal byť...
"Nedostatky v jej práci boli zistené už veľmi dávno. V roku 1999 si dal krajský úrad urobiť nezávislý audit Radou pre poradenstvo v sociálnej práci a v auguste 2002 sme rovnakú spoločnosť požiadali o to aj my. Obe štúdie dopadli pre pani riaditeľku veľmi negatívne. Od roku 1999 nenastali v zariadení žiadne pozitívne zmeny. Nie je pravda, že úroveň sociálnych zariadení v KSK je všade zlá. Napríklad v Barci a očakávame, že aj v Michalovciach a Hodkovciach, bude celkové hodnotenie veľmi priaznivé," hovorí M. Dittrich.
Na obavy poslancov z klubov SMK-SDKÚ-Smer-ANO a HZDS-SDA-SDĽ, že na jej miesto mali obaja vyhliadnutého "svojho" človeka vedno tvrdia, že o žiadnom takom nevedia a ide im iba o zlepšenie kvality poskytovaných služieb v DSS. Poslanec J. Süli však tvrdí opak. "Začalo to pofidérnym a podľa mňa neplatným hlasovaním na predposlednom zastupiteľstve o koncepčnom zámere transformácie zariadení sociálnych služieb. V utorok to pokračovalo návrhom na tranformáciu DSS, ku ktorému sa zrejme len tak dostal aj návrh na odvolanie riaditeľky, pričom navrhovatelia nepočítali ani s tým, že by sa mohla brániť... Tie dôvody boli úplne vymyslené a sama riaditeľka ich vyvrátila. Doteraz nie je ustanovený výbor pre tretí sektor, no zrejme by niekomu vyhovovalo, aby DSS riadila nejaká nezisková organizácia. Mám z toho veľmi zmiešané pocity, asi nebudem ďaleko od toho, keď poviem, že niekto má zálusk na toto zariadenie. Vietor asi fúka od ľudí, ktorí tento zámer predkladali...," dodal J. Süli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári