Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. máj, 2019 | Meniny má Ela
Nájdete nás na webe

Na heroín z Bratislavy čakali v Košiciach netrpezliví odberatelia

Trojlístok Košičanov vo veku od 21 do 38 rokov uznal včera senát Okresného súdu Košice I vinnými z pokračujúceho trestného činu nedovolenej výroby a

držby omamnej a psychotropnej látky, jedu a prekurzora, a tiež z obchodovania s nimi.

Podľa miery zavinenia na uvedenom čine im súd vymeral nasledujúce tresty: Ľubomírovi G., ktorý obchod s heroínom organizoval - 3 a pol roka, kuriérovi Jozefovi B., čo ho bol kúpiť v Bratislave - rovné tri roky. Vzhľadom k predchádzajúcej trestnej činnosti obidvoch ich súd zaradil pre výkon trestu do druhej nápravnovýchovnej skupiny. Posledný z trojlístka obžalovaných Tomáš B., ktorý robil pri nákupe drogy kamarátovi Jozefovi spoločnosť, vyviazol s dvomi rokmi s odkladom na skúšobnú dobu 3 a pol roka.

Osemnásteho októbra lanského roka odcestovali Jozef s Tomášom vlakom z Košíc do Bratislavy. Tam sa okolo 5.30 hod. stretli na Hanáckej ulici s Ivetou (ide o ich spoluobžalovanú, ktorá bola kvôli inej trestnej činnosti vylúčená na samostatné konanie). Od tejto Bratislavčanky kúpili cca 10 gramov heroínu. Jeho kúpu predtým sprostredkoval obžalovaný Ľubomír. Bol to práve on, čo počas uvedenej obchodnej transakcie bol v telefonickom kontakte s Jozefom, ktorému dával inštrukcie...

Temer navlas rovnaký scenár mala aj ďalšia cesta, ktorú podnikli Jozef s Tomášom o päť dní neskôr. Cieľovou stanicou bola opäť Bratislava. S Ivetou sa stretli o 6.00 hod., a tentoraz od nej kúpili 15,77 gramu heroínu. Do Košíc sa vrátili, ako sa vraví, na "otočku". Aké bolo však ich prekvapenie, keď ich niekoľko metrov od železničnej stanice zadržali policajti. Tí dvaja vtedy uviedli, že organizátorom ich činnosti bol Ľubomír. Neskôr, po vznesení obvinenia, to však popreli. Tvrdili, že tak vypovedali len preto, že na nich policajti vyvíjali psychický nátlak.

"Necítim sa vinný. Policajti ma nezadržali pri preberaní drogy, takže nemôžu tvrdiť, že Jozef a Tomáš doniesli heroín pre mňa. Ja tvrdím, že s tým nemám nič spoločné," vyhlásil pred senátom Ľubomír G. Jeho spoluobžalovaný Jozef B. odmietol vypovedať. Z čítania jeho výpovede z prípravného konania vyplynulo, že sa bránil nasledovne:

"Ja a Tomáš sme si nič vopred neplánovali. Išli sme do Bratislavy s tým, že sa tam zabavíme. Nasadli sme na vlak a na druhý deň ráno o 5.00 hod. sme boli v Bratislave. Rozmýšľali sme, kde sa pôjdeme tak zavčasu najesť, keď k nám pristúpil neznámy asi 30-ročný muž. Rozprávali sme sa o bežných veciach, až prišla reč na drogy. Ponúkol sa, že nám predá heroín. Kúpili sme si od neho približne 16 gramov, za ktoré sme mu zaplatili 10 500 korún." Jozef zdôraznil, že na zakúpenie heroínu sa s Tomášom zložili...

Posledne menovaný nemal takisto chuť pred súdom vypovedať. Pred vyšetrovateľom však uviedol, že neznámy muž, ktorého stretli v Bratislave, im ponúkol na predaj gram heroínu za 700 korún. "Som narkoman, drogy som si kupoval na ulici, šnupem heroín, preto som sa dohodol s Jozefom, ktorý ho chcel tiež pre seba, že si ho kúpime spolu... Potom nám už zostali peniaze len na cestu, preto sme sadli na vlak, ktorý prišiel do Košíc okolo 14. 30 hod. Vystúpili sme a o pár minút neskôr, nás na Mlynskej ulici zadržali policajti," vypovedal Tomáš.

Obidvaja obžalovaní kategoricky popreli, že im heroín predala pani Iveta, ba aj to, že ona a tiež Ľubomír, mali na uvedenej obchodnej transakcii nejakú účasť. Trvali na tom, že drogu si kúpili pre seba a nechceli ju predávať. Mali však smolu. Všetkých ich z tejto činnosti usvedčujú aj nahrávky telefonických rozhovorov, ktoré zachytávajú priebeh obidvoch skutkov. "Viem, že mi odpočúvali hovory z mobilu, no som si istý, že som do telefónu nikdy nehovoril také veci, o akých som sa dočítal v prepise záznamu jednotlivých hovorov. Podľa mňa to bolo nastrihané." vyhlásil obžalovaný Ľubomír.

Ukázalo sa však, že sa mýlil. Na odpočúvanie jeho mobilu dal súhlas krajský súd a z prehrávania inkriminovaných telefonických rozhovorov v súdnej sieni bolo zrejmé, že o odpočúvaní nevedel. Spôsob, akým sa rozprával, resp. reval a vulgárne nadával kuriérovi, ktorý si dovolili na spiatočnej ceste do Košíc meškať, bol viac ako výrečný. Jeho dominantné postavenie Ľubomíra bolo evidentné aj zo stručných rozhovorov s Bratislavčankou Ivetou, ktorá mimochodom odmietla vypovedať s odôvodnením "veď ja ich ani nepoznám" (myslela tým spoluobžalovaných). Po prehratí jednotlivých telefonátov, v ktorých sa "našli" ona, Ľubomír i Jozef, už nemali čo povedať.

Z odborného vyjadrenia kriminalistického a expertízneho ústavu PZ SR Košice vyplynulo, že hrudkovitá látka hnedej farby zaistená u Jozefa B. a Tomáša B. je 20-percentný heroín s prímesou paracetamolu kefeínu. Ten je zaradený do prvej skupiny omamných látok. Priemerná dávka jeho konzumentov je 10 miligramov čistého heroínu a smrteľná 100 miligramov!

Rozsudok nie je právoplatný.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 10. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 3. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 4. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 5. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 7. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 8. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 9. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 10. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 36 679
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 22 224
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 20 483
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 17 564
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 15 285
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 7 926
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 5 038
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 835
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 2 559
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 2 361

Neprehliadnite tiež

Pestoval marihuanu, aby liečil mamu. Hrozí mu doživotie

Vyše 66-tisíc dávok by na čiernom trhu vynieslo 166-tisíc eur.

Ilustračné.

Košice zakázali reklamné áčka. Chcú bojovať s reklamným smogom

Krčmári sa hnevajú, odborníci volajú po zmene.

Odkedy dostal Škripko pokutu, áčko necháva vnútri podniku.
Incident sa odohral pred obchodom na jednom zo sninských sídlisk.

Dobrovoľníci nachodili po Steel Aréne 17 kilometrov denne

Pri turniketoch poskladali tisíce lístkov.

Partia dobrovoľníkov zo sektoru logistiky. V strede koordinátorka dobrovoľníkov Chelsea Jeanette Kubek.

Hlavné správy zo Sme.sk

Komentár Zuzany Kepplovej

Čo ak to bol európsky Kočner

Konšpirovať okolo videa z Ibizy je zábava aj poučenie.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Craig Ramsay po zápase Slovensko - USA na MS v hokeji 2019.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019