Pováľané, rozbité, zničené náhrobky mali podľa polície na svedomí traja žiaci neďalekej základnej školy. "Hru" mladistvých odsúdil celý civilizovaný svet. Znesvätenie miesta posledného odpočinku generácií košických Židov označili za najväčší útok na židovskú komunitu na Slovensku od čias holokaustu. Výšku materiálnych, no predovšetkým morálnych škôd v tom čase nedokázal nikto určiť.
"Paradoxne, brutálny útok má aj svoju kladnú stránku. Ba dokonca si myslím, že pozitíva ďaleko prevyšujú negatívnu stránku hanebného činu a jeho dôsledkov," tvrdí predseda Židovskej náboženskej obce v Košiciach Pavol Sitár.
Správa o bezohľadnom spustošení cintorína obletela celý svet. Informácie agentúry Reuters prevzali viaceré zahraničné médiá, medzi inými aj denníky The Jerusalem Post a Ha´aretz, šokujúce zábery sa objavili na obrazovkách vo viacerých štátoch.
Po tragickej udalosti zaplavili židovskú obec stovky e-amilov a telefonátov. Desiatky Židov z celého sveta, ktorí majú svoje korene v Košiciach a ich príbuzní sú pochovaní na zničenom cintoríne, ale aj úplne nezainteresovaní sa zaujímali, ako môžu pomôcť.
Nebolo v silách pracovníkov židovskej náboženskej obce odpovedať každému osobitne, či aj ich hrob bol poškodený. Obec preto v júni zverejnila na oficiálnej webovskej stránke mesta Košice zoznam všetkých poškodených hrobov s menami pochovaných, rokom úmrtia, stupňom poškodenia a fotodokumentáciou. Zároveň vyhlásila finančnú zbierku, ktorá by pomohla pri odstraňovaní škôd.
Reakcie predčili všetky očakávania. "Mali sme veľké obavy, kedy, koľko a či vôbec sa nám podarí zohnať peniaze na odstránenie škôd. Za necelých päť mesiacov sa nám podarilo zozbierať viac ako 660-tisíc korún a 17-tisíc dolárov od fyzických osôb. Takmer celú opravu, ktorá si vyžiada okolo 1,5 milióna korún, dokážeme teda vykryť zo zbierky. Až teraz sme si uvedomili, že náš cintorín nás spája s celým svetom. Nielenže sme dostali od rôznych ľudí peniaze, ale ´vďaka´ útoku na náš cintorín sa obnovili kontakty, nadviazali nové," neskrýva zmes dojatia a nadšenia Pavol Sitár.
Do zbierky prispeli nielen členovia obce, ale aj ľudia zo zahraničia, ktorí sú s Košicami priamo či nepriamo spätí. Prihlásil sa napríklad Fedor Gál z Prahy, istá Košičanka prispela sumou 50-tisíc korún, Jozef Straus z Toronta poslal viac ako 200-tisíc korún, Arnold Klein zozbieral v USA 17 280 dolárov. Sumou 10-tisíc Sk vyjadrila svoju solidaritu aj kresťanská organizácia Fokoláre z Bratislavy. "Ľudia prispievali podľa svojich finančných možností. Samozrejme, vďační sme aj tým, ktorí nám poslali zo svojho dôchodku trebárs dvesto korún. Nejde ani tak o sumu ako o pocit spolupatričnosti," hovorí predseda obce.
Oprava a rekonštrukcia poškodených hrobov je rozvrhnutá do šiestich etáp. Ukončiť by ju mali v roku 2003.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári