Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 21. máj, 2019 | Meniny má Zina
Nájdete nás na webe

Jeden dostal za drogy 2,5 roka natvrdo, ďalší dvaja vyviazli s podmienkami

Z trestného činu nedovolenej výroby a držby omamnej a psychotropnej látky, jedu, prekurzora a obchodovania s nimi uznal senát Okresného súdu Košice I

vinnými 32-ročného Vranovčana Miroslava B. a a 22-ročného Prešovčana Dalibora L. Zatiaľ, čo prvý dostal 2 a pol roka so natvrdo, jeho spolupáchateľ vyviazol s dvomi rokmi podmienečne odloženými na skúšobnú dobu štyroch rokov. Na trestnej lavici chýbal 52-ročný Ján K. z Trebišova, ktorého v neprítomnosti súd uznal vinným z trestného činu nedovolenej výroby a držby jadrových materiálov a vysokorizikových chemických látok. Za uvedený skutok ho odmenil dvomi rokmi s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu troch rokov.

O čo išlo, hovorí policajný dôstojník Roland B.: "Dostali sme informáciu, že z Trebišova do Košíc smeruje mercedes, posádka ktorého, konkrétne L., preváža 100 gramov drogy. Vedeli sme, že Košice nie sú cieľovou stanicou, že vozidlo má pokračovať v ceste asi na západné Slovensko. Rozhodli sme sa, že posádku auta zadržíme za obcou Košické Olšany." Ako svedok ďalej uviedol, mercedes, o ktorom vedeli, že v ňom sedí Dalibor L. stál kvôli rekonštrukcii cesty v kolóne áut. V čase zastavenia k nemu dobehli z obidvoch strán príslušníci národnej protidrogovej jednotky v kuklách a vytiahli vodiča aj jeho spolujazdca von. "Skôr, ako sa to stalo, v okamihu otvorenia dverí, sa muž, o ktorom som sa neskôr dozvedel, že je Dalibor L., pokúsil zbaviť balíčka s drogou, ktorý držal v ruke. Snažil sa ho vyhodiť cez otvorené dvere von, ale v pohybe rukou mu zabránil policajt, od ktorého sa balíček odrazil a spadol na zem vedľa auta. Viem to od toho policajta, ja som videl balíček už na zemi a prikryl som ho, aby nedošlo k znehodnoteniu stôp..." vysvetlil svoje počínanie Ing. Roland B.

Ukázalo sa, že policajný záťah mal svoje opodstatnenie. Experti kriminalisticko-expertízneho ústavu PZ Košice totiž následne zistili, že v balíčku, ktorý sa pokúsil vyhodiť z auta Dalibor L., sa nachádza 98,07 gramu matamfetamínu. Drogy, známej ako pervitín, so 60-percentnou koncentráciou matanfetamínu a prokaínu. Z vyjadrenia expertov vyplynulo, že za predpokladu, že jednorazová dávka je 20 mg čistého metamfetamínu, zo zadržaného množstva omamnej látky by bolo možné vyrobiť 2942 dávok!!!

Zo zaobstarania uvedenej drogy v presne nezistenom čase a na nezistenom mieste v Trebišove, prokurátor obžaloval Dalibora L. a Miroslava B. Prevážali ju do Košíc na požičanom mercedese, ale o 14.35 hod. ich v katastri obce Košické Olšany zadržali kukláči. Ešte v ten istý deň bolo vznesené obvinenie nielen im, ale aj Trebišovčanovi Jánovi K., ktorý mal balíček metamfetamínu doma vyrobiť a potom tým dvom odovzdať... U všetkých troch boli vykonané domové prehliadky, pričom u "výrobcu" policajti zaistili kompletné zariadenie. Pozostávalo zo sklenených baniek, lievikov, plastových hadičiek, plynového variča s propánbutánovou fľašou, chemikáli a mikroténových uzatváracích vrecúšok. Vo výbave Jána K. nechýbali ani laboratórne váhy.

Zatiaľ, čo výrobca drog skončil vo vyšetrovacej väzbe, dvojica kuriérov bola prepustená na slobodu na základe ponúknutej peňažnej kaucie. Situácia sa však odvtedy zmenila. Po skončení vyšetrovania bol Ján K. prepustený na slobodu. V apríli tohto roku sa však vo väzbe ocitli kvôli inej trestnej činnosti jeho spoluobžalovaní Dalibor L. a Miroslav B. A spolu s nimi sa do štátnej kasy navždy ´presťahovala´ takmer 200-tisícová kaucia, ktorou si v prípade drog kúpili slobodu. Zbierku na ňu údajne robilo prešovské podsvetie...

"Necítim sa vinný," unisono, jeden po druhom, tvrdili obžalovaní. Dalibor L., ktorý pred zadržaním robil barmana v prešovskom klube Havana, využil právo nevypovedať pred vyšetrovateľom a tiež na pojednávaní. "My sme pri sebe žiadne drogy nemali. Pravda je len to, že som chcel kúpiť auto. Mercedes som si v kritický deň požičal od predávajúceho s tým, že spolu s Daliborom pôjdeme na skúšobnú jazdu... Za Košickými Olšanmi nás prepadla protidrogová jednotka, začali nás vyťahovať z auta. Hodili ma na zem, ruky mi spútali vzadu na chrbát a nechali ma tam ležať 4 a pol hodiny... Dalibor nič nevyhodil, balíček s drogou nám podstrčili... Ja som nikdy v živote žiadne drogy nebral," bránil sa pred senátom pred vzatím do väzby nezamestnaný Miroslav B. Okrem iného uviedol, že spoluobžalovaného Jána K. vôbec nepozná, a že pri zákroku kukláčov utrpel pomliaždeniny na hlave a následne bol ošetrený, o čom predložil aj lekárske potvrdenie.

"Zo spoluobžalovaných poznám len Dalibora L. Zoznámili sme sa asi dva roky pred zadržaním na jednej zábave. Nehovorím, že sme sa občas nestretli, ale neboli sme v stálom kontakte. V kritický deň som mu netelefonoval, ani som s s ním nestretol. Ja o drogách nič neviem a žiadne som nevyrábal. To, čo sa u mňa našlo pri domovej prehliadke, nebolo náčinie na výrobu omaných látok, ale veci, ktoré sme používali doma," tvrdil Ján K. Obžalovaný sa snažil presvedčiť senát, že napr. injekčné striekačky, ktoré sa u neho našli, používal pri lepení obuvi, ktorú opravoval. Na to vraj potreboval aj mikroténové vrecúška, do ktorých ukladal opravenú obuv. Laboratórne váhy mali doma ako starožitnosť, atď. atď. Kvôli nedostatku dôkazov sa mu podarilo vyviniť len z toho, že vyrobil a odovzdal spoluobžalovaným 100-gramový balíček metamfetamínu.

Aj keď sa všetci obžalovaní od zaistenej drogy dištancovali, z toho, že s ňou prišli do kontaktu, ich usvedčujú stopy zaistené vo vozidle a stery z rúk Dalibora L. a Miroslava B., ktoré obsahovali stopy metamfetamínu. Tie sa našli aj na lieviku zaistenom v dome Jána K. A neboli ojedinelé. Mikroténové vrecúško s hárkami papiera napr. obsahovalo stopy po efedríne a prokaíne. Okrem toho v ďalšom vrecúšku s bielym práškom, bol tiež prokaín...

Na základe vykonaného dokazovania súd dospel k záveru o vine obžalovaných, ktorých podľa miery zavinenia a čistoty registra trestov, "odmenil" hore uvedenými trestami. Rozsudok nie je právoplatný.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 9. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Do finále McDonald´s Cupu postúpili mladí Vranovčania
 2. Atos poukázal na spotrebu mobilných aplikácií
 3. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 4. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Bezstarostná klimatizácia len za 35 € mesačne
 8. Rozvody tepla v Plešivci prejdú tento rok veľkou modernizáciou
 9. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 10. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 67 783
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 30 225
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 29 362
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 16 849
 5. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 413
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 15 460
 7. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 8 980
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 7 550
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 311
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 3 003

Neprehliadnite tiež

Požiar na košickom sídlisku zničil štrnásť áut

Celková škoda je viac ako 113-tisíc eur.

Deravú cestu pri Košickej Polianke plátajú ľudia sami

Cesta nemá majiteľa, spojili sa, lebo si ničili autá.

Chlapi sa už na rozbitú cestu nemohli pozerať.
Frekventovaná Jarková ulica v centre mesta je už roky v dezolátnom stave.

Do nezávislej Tabačky pustia politikov

Všetky aktivity blokujú podľa župana Trnku smeráci.

Presne pred štyrmi rokmi otvorili najväčšie nezávislé kultúrne centrum na Slovensku. V strede riaditeľ Tabačky Peter Radkoff.

Hlavné správy zo Sme.sk

Zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Niki Lauda zomrel vo veku 70 rokov.

Niki Lauda.
Ilustračná fotografia.
Igor Matovič sa vzdal kandidatúry do europarlamentu.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako dopadne ďalší zápas Petra Pellegriniho

Pellegrini si všetky funkcie vysedel.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019