podľa ktorého sa dá identifikovať. Práve včera absolvovali v košickej zoo v Kavečanoch procedúru s vkladaním čipu do svojho tela statné štrnásťročné medvede Maťa a Kubo.
Najprv im vpichli uspávaciu látku, pritom uspať veľkých okolo 250 kilogramov važiacich medveďov nie je vôbec jednoduché. "Dostávajú špeciálnu uspávaciu látku pre veľkých cicavcov, ale pre primáty je nebezpečná. Keby sme ňou uspali primáta, bola by to preňho smrť," informoval nás námestník riaditeľa zoo Štefan Kollár.
Potom sme už s napätím pozorovali medvede, ako ich zmáha únava. Najprv len tak kyvkali hlavou, žmúrili oči a po viac ako pol hodine už snívali svoje medvedie sny. Až vtedy sa k nim priblížili pracovníci zoo a do tela im vložili mikročíp. "Čip sa aktivizuje dekódovým zariadením. Čiže sa s týmto prístrojom prejde okolo tých častí tela, kde by sa mal čip nachádzať (krk, laby) a na displeji dekodéra sa objaví číslo čipu. Dekódovacie zariadenie reaguje do 27 centimetrov od čipu," dodal Š. Kollár.
Čipovanie je praktické najmä preto, že keď chytia takto označené zviera, alebo pri prevoze do iného zariadenia ihneď môžu zistiť, o akého jedinca ide. Na ruch okolo čipovania zvedavo hľadeli aj naše známe medvedie pätorčatá. Tie však už majú túto procedúru za sebou, čipované boli v júni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári