Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Majetkové priznanie treba podať do 31. októbra

Košice Lehota na podanie majetkového priznania je limitovaná 31. októbrom. Koho sa táto povinnosť týka a na aký majetok sa vzťahuje, na to sme sa

opýtali Ing. Jany Turóciovej, metodičky Daňového riaditeľstva SR Banská Bystrica, pracovisko Košice.

"Majetkové priznanie sa podáva najneskôr do 31. októbra podľa stavu majetku k 31. decembru minulého roku. Tlačivo je možné vyzdvihnúť si na daňových úradoch, ale k dispozícii na stiahnutie je aj na webových stránkach http://www.finance.gov.sk alebo na stránke http://www.drsr.sk," uviedla J. Turóciová. "Prevzatie priznania sa potvrdzuje výlučne na potvrdení o podaní majetkového priznania a nie na tlačive majetkového priznania."

Majetkové priznanie podáva osoba, ktorá vlastní nehnuteľný majetok nadobudnutý od 1. septembra 1999, ktorého súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 milióna korún. Rovnako tak ho musí podať každý, kto vlastní hnuteľný majetok a majetkové práva či hodnoty, ktorých súhrnná hodnota je vyššia ako 1,5 milióna korún.

Za hnuteľný majetok sa považuje aj finančná hotovosť či už v korunách alebo v cudzej mene. Cudzia mena sa prepočítava podľa kurzu NBS k 31. decembru roka, ktorý predchádza podaniu priznania a do priznania sa uvádza hotovosť v korunách. Rovnako tak sa priznávajú aj vklady v bankách či už u nás alebo v zahraničí. Pod pojmom majetkové práva rozumieme napríklad právo zodpovedajúce vecnému bremenu. Majetkové hodnoty sú tie, ktoré sa dajú oceniť, napríklad know-how. Do súhrnnej hodnoty majetku sa nezapočítavajú napríklad veci, ktoré slúžia výlučne invalidným osobám, autorské práva či nevymožiteľné pohľadávky. Hnuteľným majetkom sú aj cenné papiere či pohľadávky.

Vysvetlime si na príklade, v akých prípadoch musíme podať priznanie. Ak sme do prvého septembra 1999 nadobudli nehnuteľnosť aj za niekoľko miliónov, priznanie podať nemusíme. Ak sme však po tomto dátume nadobudli nehnuteľnosti za aspoň 1,5 milióna korún, už túto povinnosť máme. Rovnako tak, ak trebárs nevlastníme žiadnu nehnuteľnosť, len máme hnuteľný majetok za viac ako jeden a pol milióna, je to jedno, kedy sme ho nadobudli, povinnosť sa na nás vzťahuje. Za nehnuteľný majetok sa považujú aj byty.

Ak spĺňame podmienky pre podanie majetkového priznania napríklad len pri nehnuteľnostiach, v priznaní uvedieme iba nehnuteľný majetok, hnuteľný majetok v takom prípade neuvádzame. Rovnako je to aj v prípade, ak spĺňame podmienky iba pri hnuteľnom majetku, vtedy neuvádzame nehnuteľnosti.

"V majetkovom priznaní sa pri nehnuteľnostiach uvádza obstarávacia cena," upozornila J. Turóciová. "V prípade kúpy sa teda uvádza kúpna cena. Pri bezodplatnom nadobudnutí nehnuteľnosti sa majetok ocení podľa vyhlášky ministerstva financií. Za bezodplatne nadobudnutý majetok sa považuje zdedený, získaný do daru, či nadobudnutý napríklad z reštitúcie. Pokiaľ si občan postavil nehnuteľnosť sám, cenou obstarania sú výdavky spojené s výstavbou tejto nehnuteľnosti."

Priznanie podávajú všetky fyzické osoby, ktoré majú trvalý pobyt na území SR alebo majú povolenie na trvalý pobyt v zmysle zákona o pobyte cudzincov na našom území. Rovnako tak sa táto povinnosť vzťahuje aj na ;osoby dlhodobo sa zdržiavajúce v zahraničí, ak majú trvalý pobyt na Slovensku. Za nesvojprávne osoby a maloleté deti, ak sú vlastníkmi majetku, podávajú priznanie ich zákonní zástupcovia. Majetkové priznanie je možné poslať aj poštou. Akceptovať sa budú aj tie, ktoré budú poštou odoslané v posledný deň, teda 31. októbra.

Priznania budeme podávať každý tretí rok na príslušný daňový úrad podľa miesta trvalého bydliska. V prípade pochybností môže správca dane vyzvať občana k doplneniu údajov, vysvetleniu nezrovnalostí alebo na preukázanie pravdivosti uvádzaných údajov.

Ako je to v prípade bezpodielového spoluvlastníctva manželov? Takýmto majetkom je ten, ktorý manželia nadobudli počas manželstva s výnimkou vecí získaných dedičstvom, darovaním alebo vecí získaných reštitúciou. Nepatria sem veci, ktoré manželia nadobudli samostatne pred uzavretím manželstva. Ak jeden alebo aj obaja manželia podnikajú, majetok určený na podnikanie spadajúci do bezpodielového spoluvlastníctva uvádza v priznaní každý z manželov rovnakým dielom. Ak jeden z manželov má aj iný majetok ako v bezpodielovom spoluvlastníctve, v priznaní uvedie majetok vo výlučnom vlastníctve a polovicu spoločného majetku.

Prvýkrát teda podávame priznanie teraz v roku 2002. Táto povinnosť na nás bude čakať opäť v roku 2004. Na základe tohtoročného priznania a toho, čo podáme v roku 2004, bude správca dane prvýkrát vypočítavať majetkový prírastok za uvedené obdobie a rovnako tak bude aj v budúcnosti stále porovnávať prírastky medzi po sebe nasledujúcimi priznaniami. Správca dane majetkový prírastok porovná s príjmami fyzickej osoby za dané obdobie (k dispozícii má napríklad daňové priznania k dani z príjmov fyzických osôb, platobné výmery a pod.). Ak zistí, že príjmy sú nižšie, ako je nárast majetku, správca dane je oprávnený vyzvať fyzickú osobu, aby preukázala, že tento rozdiel pochádza zo zdanených príjmov. Ak to nepreukáže, správca jej dodatočne vyrubí daň a vyrubenie dane zároveň správca oznámi Generálnemu prokurátorovi SR, pričom sa to bude považovať za oznámenie podľa príslušného paragrafu Trestného poriadku.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 31 209
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 25 173
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 167
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 14 879
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 9 452
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 9 286
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 9 193
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 551
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 049
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 899

Neprehliadnite tiež

Farmárovi Oravcovi ponúkal jeho príbuzný zbrane, bitku i streľbu

Na košickom súde pokračovala kauza nákupu výbušnín. Odzneli nahrávky.

Marcel H. prišiel na pojednávanie maskovaný parochňou z hustých havraních vlasov.

Za kosenie mesto dáva státisíce eur. Pravidlá sa menia

Verejná súťaž je ukončená, začína sa kosiť.

Prešovčania sa sťažujú na nepokosené mesto.

Mal prezývku košický Garrincha. Július Kánássy hráva aj ako 85-ročný

Cenu pre najstaršieho futbalistu nehodlá prepustiť inému.

Na toto mužstvo Lokomotívy Košice z päťdesiatych rokov minulého storočia si pamätajú už len nemnohí priaznivci futbalu. Zľava stoja: Nepko, P. Fecko, Hledík, Kánássy, A. Polák, Cestický. V podrepe: Greškovič, Iľko, Škultéty, Gašparík, Košč.

Hlavné správy zo Sme.sk

Hokejisti Fínska oslavujú majstrovský titul po víťazstve nad Kanadou na MS v hokeji 2019.

Beblavý: Kiska má stále odo mňa pozvánku (rozhovor)

So spoluprácou s PS je Miroslav Beblavý spokojný.

Miroslav Beblavý
ROZHOVOR

Šimečka: Pôsobenie ĽSNS v europarlamente bude hanba

Šimečka nechce kandidovať na budúci rok v parlamentných voľbách.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019