súdu Košice II zatykač. K tomuto rozhodnutiu dospel na sklonku uplynulého týždňa po tom, čo sa obžalovaný už druhý raz nedostavil na pojednávanie. A to napriek tomu, že predvolanie naň si osobne prevzal. Skôr, ako sudca pre neúčasť obžalovaného a jeho obhajcu odročil pojednávanie na neurčito, ospravedlnil sa svedkom, ktorí merali cestu na súd už druhý raz zbytočne.
Podpráporčíka Martina U., ktorý pracoval na Obvodnom oddelení (OO) PZ Košice- Západ ako starší inšpektor poriadkovej služby, prokurátor obžaloval z trestných činov podvodu v štádiu pokusu a z nadržovania. Obžalovaný sa mal dopustiť tým, že sa ľsťou zmocnil písomnosti vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu, doručenej na políciu. Predstierajúc svoju kompetenciu konať v uvedenej veci, žiadal od podozrivého úplatok 20 tisíc korún! A to pod zámienkou, že uvedenú sumu požaduje dozorujúci prokurátor, ktorý zabezpečí, aby nebol trestne stíhaný.
"Povedal, že bude vyšetrovať môj prípad, že som sa dopustil trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. Zdôrazňoval, že budem prepustený z práce, trestne stíhaný a odsúdený… Súčasne mi však položil otázku, čo chcem ďalej robiť, resp. či mám niekoho, kto by mi mohol. Keď som povedal, že nikoho takého nepoznám, ponúkol sa, že možno by mi vedel pomôcť. Presnejšie, že pozná prokurátora, u ktorého by bolo možné moju vec vybaviť. Upozornil ma, že to nebude zadarmo a tiež na to, o tom nesmiem s nikým hovoriť. Súhlasil som..." uviedol v prípravnom konaní pred vyšetrovateľom Jaroslav J.
S dobromyseľným policajtom sa stretol neskôr vonku na parkovisku pred OO PZ Košice Západ. Martin U. mu tam mal oznámiť, že hovoril s prokurátorom. Ten vraj za vybavenie jeho veci pôvodne žiadal 50 000 korún, ale nakoniec súhlasil so sumou 20 tisíc korún. Jaroslav J. peniaze na podplácanie nemal, ale z obavy, že príde o prácu, súhlasil, že ich do týždňa pozháňa. Nebolo to však jednoduché, nehovoriac o tom, že obžalovaný mal byť podľa svedka netrpezlivý a urgoval peniaze nielen telefonicky, ale viackrát sa kvôli tomu aj osobne stretli na parkovisku pred políciou...
Jurajovi J. sa počínanie policajta nepozdávalo, po rozhovore s manželkou sa rozhodol oznámiť celú vec Inšpekcii Ministerstva vnútra (MV) SR. Od nich dostal obálku s označenými bankovkami v hodnote 5000 korún. Bola to suma, ktorú mal od neho obžalovaný policajt bezdpodmienečne žiadať s tým, že zvyšných 15 000 mu donesie do mesiaca. Obálku s peniazmi odovzdal Martinovi U. 29. novembra lanského roka okolo 15. hod. v kacelárii uvedeného obvodného oddelenia. Označené bankovky u neho pri následnej kontrole zadržali pracovníci Inšpekcie MV SR. Obvinený v prípravnom konaní využil právo nevypovedať.
V pozadí uvedenej kauzy bolo prešetrovanie prípadov falošných preukazov vojakov náhradnej civilnej služby. Bol medzi nimi aj Jaroslav J., ktorého prípad preveroval nadstrážmajster K. a nie obžalovaný. Akým spôsobom sa písomnosti zaslané na políciu vlani v júni dostali k nemu, sa objasniť v prípravnom konaní nepodarilo.
Príčinou problémov, do ktorých sa zamotal Jaroslav J., bolo jeho cestovanie načierno. Pri ceste električkou z Košíc do Šace ho pritom 12. apríla 2000 "načapal" revízor, ktorému sa legitimoval falošným preukazom vojaka náhradnej civilnej služby. Po tom, čo to revízor zistil, žiadal od neho zaplatenie pokuty vo výške 1000 korún. Keďže čierny pasažier toľko peňazí pri sebe nemal, oznámil, že pokutu zaplatí dodatočne, čo aj urobil. O mesiac neskôr dostal z polície predvolanie podpísané nadstrážmajstrom K., aby sa dostavil na políciu. Telefonicky sa s dotyčným príslušníkom skontaktoval. Ten mu objasnil, ide o jeho cestovanie s falošným preukazom vojaka náhradnej civilnej služby.
"Oznámil som mu, že pokutu v celkovej výške 1025 korún som už dopravnému podniku zaplatil, o čom môžem predložiť doklad... Príslušník mi na to povedal, že ak je pokuta zaplatená, na políciu už nemusím chodiť, že je to tým vybavené," uviedol pred vyšetrovateľom Jaroslav J. Dodal, že o to väčšie bolo jeho prekvapenie, keď mu po uplynutí viac ako roka, 13. novembra 2001 zatelefonoval domov muž, ktorý sa predstavil menom U. Uviedol, že je príslušníkom OO PZ Košice Západ a že je potrebné, aby sa vo veci cestovania s falošným preukazom dostavil ešte v ten deň
na políciu...
To, čo sa dialo potom, je už zrejmé z obžaloby prokurátora. Ten v prípade 27-ročného Martina U. poukazuje na zvýšený stupeň nebezpečnosti konania obvineného pre spoločnosť. Na to, že jeho prvoradou povinnosťou, ako príslušníka polície, bolo dodržiavanie zákonov tohto štátu a už vôbec nie ich porušovanie zo zištných dôvodov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári