Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 23. máj, 2019 | Meniny má Želmíra
Nájdete nás na webe

Stačilo, aby sa na dve-tri sekundy zastavila a počkala, kým Peugeot prejde

Dvanásť mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jeden a pol roka vymerala samosudkyňa Okresného súdu Košice I vodičovi Jaroslavovi J.

Súčasťou trestu 25-ročného Košičana, ktorého súd uznal vinným z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti, je aj dvojročný zákaz vedenia všetkých druhov motorových vozidiel.

K tragickej nehode došlo 6. novembra lanského roka na Herlianskej ulici v Košiciach okolo 5.45 hod. Spôsobil ju obžalovaný, ktorý sedel za volantom vozidla značky Peugeot Partner Combi s bratislavským evidenčným číslom. V dôsledku nedostatočného sledovania cestnej premávky, prekročenia povolenej rýchlosti, resp. neprispôsobenia rýchlosti jazdy okolnostiam, ktoré bolo možné predvídať, zrazil cez vozovku prechádzajúcu chodkyňu. Päťdesiatjedenročná Mária T. utrpela zranenia, na následky ktorých bezprostredne po nehode zomrela.

Obžalovaný uviedol, v kritické ráno premával s vozidlom po Herlianskej ulici, presnejšie od Sečovskej smerom na Michalovce, pričom k nehode došlo tesne za križovatkou s Ulicou svätého Ladislava. Ako vodič uviedol, v to ráno bola premávka po jeho ľavej strane oproti prichádzajúcich vozidiel dosť hustá, autá išli v kolóne… "Pred križovatkou s Ulicou sv. Ladislava je priechod pre chodcov, ktorý som prešiel asi 60 kilometrovou rýchlosťou. Akou rýchlosťou som neskôr prešiel križovatku, to povedať neviem. Pamätám si len, že ešte bola tma a že predo mnou nešlo žiadne vozidlo. Na ľavú stranu vozovky som cez vozidlá idúce v kolóne nevidel… V momente, keď som míňal posledné z nich, som zacítil náraz do ľavej bočnej strany môjho vozidla. Vôbec som nevedel čo ho spôsobilo. Videl som však, že čelné sklo vozidla je na tej strane popraskané. Začal som plynule brzdiť. Po zastavení auta som vystúpil a pozrel som sa dozadu na vozovku. Videl som, že tam niekto leží, až vtedy som si uvedomil, že som zrazil človeka…"

Obžalovaný okrem opisu, toho, čo sa dialo bezprostredne po nehode uviedol, že podľa jeho názoru, chodkyňa, ktorú zrazil, utekala na zastávku MHD na Ulicu sv. Ladislava, na ktorej stál autobus. Dodal, že zastávka MHD sa nachádza asi 10 metrov od hranice s križovatkou…

Zo záverov znalca z odboru dopravy vyplynulo, že obžalovaný sa pred nehodou pohyboval s vozidlom Peugeot Partner rýchlosťou v rozpätí 85,1 až 92,6 km/hod. Na pohyb chodkyne smerom do jeho jazdnej dráhy reagoval najprv vybočením doprava, ale keď videl, že chodkyňa pokračuje v prechádzaní, resp. že nezastavuje, intenzívne zabrzdil. Z technického hľadiska vykonal podľa znalca všetky opatrenia potrebné na to, aby nehode zabránil. Avšak vzhľadom k tomu, že s vozidlom prekročil najvyššiu povolenú rýchlosť, ktorou bolo 60 km/hod., znalec dospel k záveru, že technika jazdy obžalovaného nebola správna. Z analýzy pohybu vozidla a chodkyne pred nehodou vyplynulo, že už nebohá Mária T. vstúpila do vozovky najskôr v čase, keď sa Peugeot od nej nachádzal vo vzdialenosti cca 115 až 150 metrov. Pri rýchlosti, ktorou viedol obžalovaný vozidlo, zastaviť pred miestom zrážky nemohol. Nehode mohol zabrániť len v prípade, že by jazdil maximálne povolenou rýchlosťou. Znalec však uviedol aj to, že chodkyňa mohla vidieť prichádzajúce vozidlo, takže stačilo, aby pri strede vozovky zastala a počkala dve-tri sekundy, kým Peugeot neprejde a bude môcť bezpečne prejsť.

Žiaľ, to sa, ako je už známe, nestalo. Z posudku znalca z odboru zdravotníctva je zrejmé, že k zraneniu chodkyne Márie T. došlo vo vzpriamenej polohe, nárazom prednobočnou stranou karosérie vozidla do jej nôh… Náraz vymrštil jej telo na kapotu a následne na čelné sklo vozidla, pričom došlo k sériovým zlomeninám rebier a končatín, no najmä k poraneniu hlavy a trupu so zlomeninou lebečnej klenby a spodiny. A to s kompletným odtrhnutím predĺženej miechy od mosta mozgu a s pomliaždením mozgu a mozočka. Toto poranenie je, ako zdôraznil znalec, z medicínskeho hľadiska smrteľné. Zabrániť smrti nebolo možné ani poskytnutím včasnej vysokoodbornej pomoci…

Podľa charakteristiky zamestnávateľa obžalovaného, ide o nadpriemerného pracovníka, ktorý si plnil povinnosti veľmi dôsledne a zodpovedne. Z čítania listinných dôkazov vyplynulo, že Jaroslav J. sa správal do kritického dňa zodpovedne aj ako vodič, o čom svedčí jeho evidenčná karta, v ktorej nie je žiadny záznam.

Po vyhodnotení vykonaných dôkazov samosudkyňa uznala Jaroslava J. vinným z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti podľa paragrafu 224, ods. 1, 2, Trestného zákona a uložila mu vyššie uvedený podmienečný trest a zákaz činnosti. Ako uviedla v odôvodnení verdiktu, stupeň spoločenskej nebezpečnosti konania obžalovaného bol v danom prípade znížený s prihliadnutím na jeho osobu, okolnosti a mieru zavinenia uvedeného skutku.

Samosudkyňa zdôraznila, že svoj podiel viny na nehode mala i chodkyňa, ktorá sa dostatočne nepresvedčila, či môže bezpečne prejsť. Podľa záverov znalca z odboru dopravy stačilo, aby v strede cesty na dve-tri sekundy zastala a nechala vozidlo prejsť. Rozsudok je právoplatný.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 2. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 5. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 6. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 7. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 8. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 9. Košickí študenti sa budú učiť anatómiu vo virtuálnej realite
 10. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 37 344
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 20 494
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 18 981
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 18 092
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 10 320
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 6 978
 7. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 6 335
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 6 023
 9. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 4 302
 10. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 890

Neprehliadnite tiež

Primátor: Pred 1. júlom sa o mzdách v dopravnom podniku nerozhodne

Tvrdí, že by bolo neseriózne sľubovať niečo konkrétne, o čom nerozhoduje sám.

Vedenie mesta a dopravného podniku zviedlo boj s odborármi o linku H

Keď niektorí vodiči cukli, zostal jediný. Potom prišli pomôcť ešte dvaja.

Tento autobus mimoriadnej linky H bol počas štrajku zamestnancov DPMK jedinou záchranou pre mnohých cestujúcich.

Obce na Hornom Zemplíne chcú prilákať mladé rodiny. Postavia im byty

Niekde už bytovky majú a osvedčili sa. Uvažujú o ďalších.

V Bytovke v Turcovciach je osem bytov.

Traja na jedného. Dostal zásah krompáčom

Polícia obvinila dvoch mužov z Košíc a jedného z okolia. Sú vo väzbe.

Momentka zo zadržania jedného z mladíkov.

Hlavné správy zo Sme.sk

Zadržanie Mariana Kočnera na Najvyššom súde.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Pavol Rusko nám pripomína, z akého hnoja vyrástlo Slovensko

Proti Mečiarovi bojovali aj zločinci.

Peter Tkačenko
Darovanie krvi.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019