hospodárstvo. Ako nás informoval viceprezident pre technológiu spoločnosti USSK John W. Pavia, doposiaľ na ekologické projekty vynaložili 18 miliónov dolárov s tým, že v nasledujúcich rokoch by mal objem týchto investícií dosiahnuť až 120 miliónov USD.
V oblasti ochrany ovzdušia sa zrealizovalo viacero významných projektov ako odprášenie odlievarne vysokej pece č. 3, kontinuálne meranie emisií na teplárni a rekonštrukcia filtra na teplárni. K výraznému poklesu emisií, ako zdôraznil generálny manažér pre environment Tibor Duchonovič, prispeje aj odprášenie aglomerácie a oceliarne II.
Priemyselnú vodu USSK čerpá z Hornádu a upravuje sa v chemickej úpravovni. Pitnú vodu zabezpečujú pre seba aj priľahlé obce z vlastných zdrojov. Obyvatelia týchto obcí majú teda vodu za zhruba tretinovú cenu v porovnaní s obyvateľmi Košíc, ktorí ju odoberajú od VvaK. Všetky odpadové vody prechádzajú čističkou v Sokoľanoch, pričom sa kvalita tejto odvádzanej vody priebežne monitoruje.
Čo sa týka odpadového hospodárstva, až 90 percent odpadu sa vracia späť do výrobného procesu. Starú haldu zekologizovali a zamedzili tak možným priesakom do spodných vôd. V rámci stavby sa zriadili tri kazety na uskladňovanie nebezpečného odpadu.
U. S. Steel podnikol aj opatrenia smerujúce k minimalizácii vplyvov zo skládky, ktoré pociťovali najmä obyvatelia Veľkej Idy. Obec bývala doslova zanesená nánosmi červeného prachu. Zámerom spoločnosti je postupne presunúť spracúvanie odpadu zo skládky do priestorov pri bráne číslo sedem, aby sa eliminoval vplyv na obec. Smerom od Veľkej Idy vybudovali za týmto účelom aj stometrový ochranný val a miesto ťažby sa priebežne kropí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári