Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Sľubovaných darov sa nedočkali, zato prišli o pol milióna...

Košice - "Ľutujem skutky, ktorých som sa dopustil," povedal na pojednávaní pred senátom Okresného súdu Košice I 33-ročný Rudolf K. Ten ho uznal

vinným z pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorým spôsobil škodu 523 950 korún. Senát mu uložil 6 rokov so zaradením do prvej - najmiernejšej - nápravnovýchovnej skupiny. Do uvedeného trestu sa premietli aj dve právoplatné odsúdenia okresných súdov v Starej Ľubovni a Rožňave za trestné činy podvodu. Tie košický okresný súd zrušil a uložil obžalovanému súhrnný trest.

Rudolf K. od začiatku roka 1998 navštevoval pod falošnými menami kláštory, geriatrické centrá a farské úrady na celom území Slovenska. Postupoval takmer vždy podľa toho istého scenára. Najprv sa pekne telefonicky ohlásil a dohodol si návštevu. Tvrdil o sebe, že žije vo Švajčiarsku, kde vlastní väčší majetok a že by chcel pomôcť farnostiam sponzorským príspevkom určeným na opravu kostolov. Bez vyzvania predkladal osobné doklady. Pravda, nik okrem neho nevedel, že mená Ing. David Motejl, Richard Varga, alebo Ing. Imrich Pápeš, pod ktorými vystupoval, sú falošné. "Švajčiar", ktorý tak veľmi túžil krajanov obdarovať, pred naplnením sľubov najprv zinkasoval nejaké "drobné". Išlo o finančné čiastky, ktoré sa pohybovali od dvoch do 15-tisíc korún, no niekedy aj viac. Argumentoval pritom tým, že uvedené čiastky potrebuje na poplatky pri výberoch hotovosti z banky… Občas tvrdil, že ho po príchode na Slovensko okradli a preto nemá žiadne peniaze…

Takýmto spôsobom sa mu podarilo vylákať 523 950 korún. Peniaze minul pre vlastnú potrebu, resp. prehral v herniach a kasínach, ktoré s obľubou navštevoval. Poškodení, ktorým sľúbil, že sa v krátkom čase vráti aj so sľúbeným darom, sa ho už viac nedočkali.

S pomocou uvedených praktík sa Rudolfovi K., ktorý má okrem daru reči aj obdivuhodné presviedčacie schopnosti, sa podarilo obkrútiť si okolo prsta 30 ľudí z rôznych kútov Slovenska. Z Kláštora svätého Dominika v Petrovanoch, okr. Prešov, si odniesol 5000 korún, z Geriatrického centra na Strojárenskej ulici v Košiciach 7-tisíc, zo sídla Konventu sestier Dominikániek na Moyzesovej ulici 2500 korún. Kňaza z Pezinka-Grinavy, stála návšteva "Richarda Vargu" 80-tisíc, zástupcu Subdekanského úradu v Levoči 8050 korún a kňaza, ktorý tam prechodne býval, ďalších 5400 korún. V Štefanovej, okr. Pezinok, sa obžalovaný uviedol pod menom Ing. Imrich Pápeš s tým, že ako súkromný podnikateľ, poskytne farskému úradu finančný dar v hodnote 96-tisíc mariek na reštaurovanie historických pamiatok v kostole. Od miestneho kňaza pri tejto príležitosti vylákal 30-tisíc a v Krivanoch, okr. Prešov, ďalších 9-tisíc.

Duchovného z Liptovského Michala, okr. Ružomberok pumpol o 14-tisíc, jeho kolegu v Liptovskej Teplej o 10-tisíc a farský úrad v obci Pucov, okr. Dolný Kubín pripravil o 33-tisíc korún. Pod nepravým menom Ing. Vladimír Hrašna navštívil aj Kláštor Nepoškvrneného srdca Panny Márie a prisľúbil finančný dar 300-tisíc korún vo švajčiarskych frankoch. Uspel s rozprávkou, že mu ukradli doklady a peniaze. Na ich vybavenie a vyzdvihnutie frankov z banky, dostal 35-tisíc korún, ktoré mu požičala sestra predstavená.

To všetko je len torzo z 30 skutkov, pričom dvoch z nich sa mal dopustiť len v štádiu pokusu. K niektorým sa obžalovaný priznal, k iným nie. Faktom je však aj skutočnosť, že takmer polovica poškodených o náhradu spôsobenej škody nežiada.

Rudolf K. žiadal senát, aby rozhodol spravodlivo. Chcel tým povedať, že nie v každom z 30 prípadov, keď mal vylákať od poškodených peniaze, išlo o podvod. Uviedol príklad, keď mal podľa obžaloby od Mons. ThDr. Borisa T. vylákať 200-tisíc korún. "V skutočnosti mi pán farár dal asi na trikrát spolu 60-tisíc korún. Povedal som mu, že mu ich vrátim, ale on na tom netrval. Keby mal peniaze, myslím tých zvyšných 140 000, určite by mi nedal zlaté hodinky, ktoré mali pre neho obrovskú cenu, aby som ich založil a získal tak peniaze…," uviedol obžalovaný. Zdôraznil, že pán farár mal 92-rokov a hodinky mu ako desaťročnému daroval jeho dedo… V záložni mu vraj za ne chceli dať 40-tisíc, ale nezaložil ich, ale ani nevrátil, pretože ho medzitým vzali opäť do väzby.

"Obžalovaný ku mne prišiel prvý raz na faru niekedy v roku 1996. Povedal, že je mojim žiakom ešte z čias, keď som pôsobil na Myjave. Posťažoval sa mi, že ho prepustili z väzby a nemá žiadne peniaze. Poprosil ma, či by som mu nejaké nedal. Navštívil ma viackrát. Raz s tým, že si hľadá zamestnanie, potom, že potrebuje peniaze na vybavenie osobných dokladov. Neskôr tvrdil, že si našiel prácu, ale na začiatok potrebuje nejaké peniaze. Chcel som mu pomôcť, preto som mu vždy požičal a on sľúbil, že keď bude mať, všetko mi vráti," vypovedal v prípravnom konaní duchovný z farského úradu v Bratislave-Dúbravke.

Na tento prípad upriamil pozornosť súdu, resp. na fakt, či Rudolf K. naplnil skutkovú podstatu trestného činu podvodu, aj obhajca obžalovaného. Okrem iného poukázal na to, že jeho mandant sa k uvedenej trestnej činnosti viacmenej priznal, a že to čo menil, bola len výška škody, s ktorou nesúhlasil… Prokurátor mal iný názor. S odvolaním sa na výsledky dokazovania pred súdom, zotrval na obžalobe. Posledné slovo mal senát, ktorý uznal vinu Rudolfa K. v zmysle obžaloby a vymeral mu 6 rokov nepodmienečne.

Rozsudok je síce právoplatný, ale nie konečný. Rudolf K. má na Okresnom súde Bratislava III totiž iný podvod staršieho dáta, ktorý nebol ukončený právoplatným verdiktom. To znamená, že konečné vyúčtovanie v uvedených kauzách urobí koncom októbra až ´Bratislava´. V prípade, že súd uzná vinu obžalovaného v podvode, ktorý prejednáva, zruší verdikt košického okresného súdu a uloží mu súhrnný trest. Rudolfovi K. sa do neho započíta aj pobyt vo vyšetrovacej väzbe. A faktom je, že v nej strávil celé roky, ktoré sa podpísali najmä pod jeho psychiku. Vlani bol už so silami na konci. Uchýlil sa k protestnej hladovke a skončil v nemocnici pre odsúdených v Trenčíne, odkiaľ napísal: "Človek nie je vo väzbe preto, aby ho likvidovali, ale aby čakal na rozhodnutie súdu o vine, či nevine…"

Nuž, isté je, že sa načakal dosť, ale najmä vlastným pričinením, námietkami zaujatosti sudcov, zmenou senátu, obhajcov a podobne. Ako dlho to všetko trvalo, uviedol on sám: "Kvôli tej veci v Bratislave som strávil dva roky väzby v Čechách a ďalšie dva doma. Potom ma z nej prepustili a o krátky čas na to, ma vzali do väzby kvôli podvodu, pre ktorý som súdený tu v Košiciach a to sú už viac ako tri roky." Nuž, vyzerá to tak, že za mrežami už dlho nepobudne. Všetko záleží od rozhodnutia bratislavského okresného súdu.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 32 466
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 24 539
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 126
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 15 436
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 11 819
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 992
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 7 615
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 297
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 271
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 959

Neprehliadnite tiež

Michal Šimečka.

V Kežmarku autá zrazili dva bobry, ďalšieho videli pri Poprade

Ich smrť je pre regionálny ekosystém veľkou škodou.

Bobor patrí medzi chránené živočíchy.

Umelá skala pre lezcov v Košiciach bola prvá v Československu

Hoci má takmer štyridsať rokov, do Čermeľa na ňu chodia každý deň.

Rokodromo je stále využívané na lezecké tréningy.

Pred sto rokmi sa o Košice zvádzali tuhé boje. Mestom dunela kanonáda

Prekvapení Čechoslováci: Nikoho ste neobesili, ako ste sľubovali.

Hlavné správy zo Sme.sk

Diskusia denníka SME
Stĺpček šéfredaktorky

Krajina chce zmenu, Smer už voľby nevyhráva

Krajina sa učí slovo progresívne, ale aj fašisti zacítili šancu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Smer padá, liberáli bežia

Nič menšie než panika v Smere nepripadá do úvahy.

Komentátor SME Peter Schutz.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019