Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 21. máj, 2019 | Meniny má Zina
Nájdete nás na webe

Za "prúsery" s bytmi na Čechovovej budú padať hlavy

Košice - Za profesionálne nezvládnutie procesu pridelenia nájomných bytov na Čechovovej ulici, stratu dôvery verejnosti v transparentnosť postupu

magistrátu bude do konania mestského zastupiteľstva - 22.októbra 2002 odvolaná z funkcie vedúcej sociálneho referátu Gabriela Harčárová. Politickú zodpovednosť nesie námestník primátora Jozef Filas nominovaný SDĽ, ktorý mal na starosti bytovú agendu a jeho povinnosťou bolo celý proces pripraviť a korektne zrealizovať.

Informáciu o odvolaní vedúcej sociálneho referátu nám včera potvrdil hlavný kontrolór mesta Košice Ing. Ondrej Bernát (snímka na titulnej strane), ktorý preveril celý postup. "Budú vyvodené personálne dôsledky, s najväčšou pravdepodobnosťou bude odvolaná vedúca sociálneho referátu, dôsledky ponesú aj ďalší pracovníci referátu. Je to plne v kompetencii riaditeľa magistrátu Ing. Jána Kovalčina, ale zrejme dôjde až k rozviazaniu pracovného pomeru. Musí sa to stať nielen pre profesionálne zlyhanie, ale aj preto, že sa jednoducho stratila dôvera a už nikto neuverí, že sociálny referát funguje korektne a na odbornej úrovni. Je to aj o tom, že mesto, resp. magistrát, ktorý spravuje veci verejné, musí konať transparentne, musí mať jasne stanovené pravidlá. Takýto názor zastáva aj primátor Trebuľa," vysvetlil hlavný kontrolór Ing. Ondrej Bernát.

Medzititul: PRI VÝBERE NÁJOMNÍKOV NA ČECHOVOVÚ KOMPETENTNÍ ZLYHALI

Pôvodný zoznam budúcich nájomníkov, ktorý členom komisie predložila vedúca sociálneho referátu Mgr. Gabriela Harčárová, obsahoval staré, neaktuálne údaje o príjme žiadateľov. Potom, čo si kontrolór preveroval žiadostí a vyzval občanov, aby doručili na magistrát všetky relevantné potvrdenia (sociálny referát toto hrubo zanedbal), sa zistilo, že aktuálne príjmy sú v mnohých prípadoch výrazne odlišné. Rozdiel sa pohyboval v rozpätí od troch až do sedemtisíc, čo malo za následok to, že niektorí uchádzači nemohli byť do žrebovania zaradení, keďže ich príjem prevyšoval ministerstvom výstavby stanovený strop vo výške trojnásobku životného minima. Iným uchádzačom sa naopak príjem tak výrazne znížil, že si nájomný byt na Čechovovej ulici vôbec nemohli dovoliť.

"Členovia komisie mali dostať na stôl zoznamy žiadateľov s aktuálnymi údajmi o príjme, a nie so starými údajmi z času, keď si podávali žiadosť. Túto prácu suploval následne útvar hlavného kontrolóra, ktorý sumarizoval údaje. Profesionalita práce sociálneho referátu sa musí jednoznačne zvýšiť, jeho pracovníci musia preverovať hodnovernosť a pravdivosť údajov, ktoré žiadatelia uvádzajú. Ani toto doteraz nerobili dostatočne a určite na profesionálnej úrovni. Keď si banka môže dať prelustrovať žiadateľa o úver, tak aj mesto ako vlastník majetku má právo prelustrovať si žiadateľa o obecný byt a má právo, dokonca povinnosť žiadať o relevantné dôkazové materiály, že údaje sú naozaj pravdivé. Aby mestu neunikal majetok do rúk špekulantom," vysvetľuje ďalej hlavný kontrolór.

Niektorí členovia komisie, medzi ktorými bola aj autorka článku, upozornili kontrolóra, že informácie o žiadateľoch neboli komplexné a ani pri druhom žrebovaní nebolo jasné, či niekto z nich nemá družstevný byt alebo dokonca rodinný dom. Sociálny referát ich neprelustroval v teréne a nedoložil zoznam konkrétnymi faktami. "Preverovanie žiadateľov aj v teréne malo byť prácou sociálneho referátu. Vo všetkých prípadoch sa postupovalo tak, že sa žiadalo čestné prehlásenie, že nemajú iný byt. Potom, čo sa prevalilo, že jednou zo šťastných vyžrebovaných bola majiteľka družstevného bytu na sídlisku Ťahanovce, si uvedomujem, že to bola vážna chyba sociálneho referátu, že si nepreverili tieto okolnosti ešte pred žrebovaním. Boli síce v časovom strese, ale treba povedať, že ani tých žiadateľov z prvého zoznamu prelustrovaných nemali. Takže v súčasnosti preverujem všetkých nájomníkov a ak zistíme, že majú iný byt, budeme postupovať ako v prípade tej majiteľky družstevného bytu, na Čechovovej bývať nebudú," doplnil O.Bernát.

Darmo členov komisie i novinárov námestník primátora Jozef Filas presviedčal, že výber bol urobený korektne a všetko je v poriadku, ukázal sa pravý opak. "Po preskúmaní celého procesu pridelenia bytov na Čechovovej, aj na základe argumentov členov komisie, môžem skonštatovať, že sa malo postupovať inak od začiatku. Výber nájomníkov mal prebehnúť v mesiacoch marec-apríl, nie počas letných prazdnín. Hlavne ak sa dopredu vedelo, že byty budú hotové v máji. Nehovoriac o podmienkach, ktoré mali byť schválené najprv v zastupiteľstve, zoznamy mali byť urobené na ich základe, doplnené kompletnými aktuálnymi údajmi o príjme a overením skutočnej bytovej situácie. Neboli by sme v časovom strese, byty by nestáli prázdne a aj občanom by sme ušetrili nervy, veď teraz museli prehlasovať deti z jednej školy do druhej. Celý proces nebol zvládnutý," vysvetľuje O. Bernát.

MEDZITITUL: NIEKTORÝCH ŽIADATEĽOV NA REFERÁTE IGNOROVALI, DO HRY ICH VRÁTIL KONTROLÓR

Do prvého zoznamu žiadateľov, ktorý bol podľa slov vedúcej sociálneho referátu G. Harčárovej i námestníka J.Filasa urobený korektne, boli zaradení a doporučovaní uchádzači, ktorých príjem prevyšoval ministerstvom stanovený limit vo výške trojnásobku životného minima. "Ak by takýto občania boli dostali od mesta nájomnú zmluvu na nájomné byty podliehajúce ministerskej smernici, keďže na ich výstavbu poskytol prostriedky štát, pri prípadnej kontrole by mesto muselo vrátiť celú dotáciu aj so sankciami," vysvetľuje O. Bernát možné dôsledky neprofesionality referátu.

Naviac do prvého zoznamu neboli zaradení všetci oprávnení žiadatelia, ktorí mali svoj spis na sociálnom referáte. Denník Korzár predložil dôkazy o konkrétnych dvoch rodinách v bytovej núdzi, ktoré sociálny referát v prvom kole úplne ignoroval, hoci žiadosti mal v evidencii. Po preverení kontrolórom sa ocitli v žrebovaní. Iný meter však sociálny referát zvolil pri posudzovaní žiadosti riaditeľky Školy úžitkového vytvarníctva Ivety Henzelyovej, dnešnej poslankyne NR SR za ANO. Tá bola vrelo doporučovaná v prvom zozname, neskôr, keď sa o to začala zaujímať tlač, svoju žiadosť o byt stiahla s odôvodnením, že sa jej bytová situácia zlepšila. Ešteže sa tak rozhodla, veď to by bol unikát, aby v nájomnom byte so sociálnym akcentom bývala poslankyňa parlamentu a riaditeľka strednej školy.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 9. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Do finále McDonald´s Cupu postúpili mladí Vranovčania
 2. Atos poukázal na spotrebu mobilných aplikácií
 3. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 4. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Bezstarostná klimatizácia len za 35 € mesačne
 8. Rozvody tepla v Plešivci prejdú tento rok veľkou modernizáciou
 9. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 10. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 65 985
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 30 377
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 29 072
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 16 936
 5. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 414
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 15 505
 7. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 8 828
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 7 532
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 233
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 2 966

Neprehliadnite tiež

Užívame si čaro majstrovstiev. Maximálnou prácou

Ako vyzerá deň redaktora Korzára na hokejovom šampionáte.

Dvojica redaktorov Korzára na MS v hokeji - sprava Daniel Dedina a Patrik Fotta.

Požiar na košickom sídlisku zničil štrnásť áut

Celková škoda je viac ako 113-tisíc eur.

Deravú cestu pri Košickej Polianke plátajú ľudia sami

Cesta nemá majiteľa, spojili sa, lebo si ničili autá.

Chlapi sa už na rozbitú cestu nemohli pozerať.
Frekventovaná Jarková ulica v centre mesta je už roky v dezolátnom stave.

Hlavné správy zo Sme.sk

Technik BVS.

Zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Niki Lauda zomrel vo veku 70 rokov.

Niki Lauda.
Ilustračná fotografia.
Igor Matovič sa vzdal kandidatúry do europarlamentu.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019