Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 23. máj, 2019 | Meniny má Želmíra
Nájdete nás na webe

Košičanovi, ktorý pomohol ujsť vrahovi brata Boržovej družky, sa zdá trest privysoký

"Ja som sa Petra Slepčíka bál. Vedel som, že sa pohybuje medzi kriminálnymi živlami, že patrí k mafii... Je pravda, že som pre neho urobil všetko, o

čo ma požiadal, ale len preto, že som sa ho naozaj bál," bránil sa v stredu pred samosudkyňou Okresného súdu Košice I 37-ročný Košičan Peter R. Prokurátor ho obžaloval z trestného činu nadržovania, resp. pomoci vrahovi brata Boržovej družky. Jeho vina spočíva v tom, že 14. januára lanského roka pomohol uniknúť Petrovi Slepčíkovi z Rozhanoviec, ktorý sa mu priznal, že "zaje.." Kocúra. Vedel, čo to znamená, i to, že zavraždeným mužom je 19-ročný Vladimír Ongaľ z Rozhanoviec, ktorého prezývali Kocúr.

Obžalovaný využil právo nevypovedať, preto samosudkyňa jeho výpoveď z prípravného konania iba prečítala. Vyplynulo z nej, že Slepčík za ním prišiel s tým, že mu chce povedať niečo, o čom nikto nevie. So zimomriavky vyvolávajúcim tajomstvom sa mu zdôveril ráno okolo 6.30 hod., keď ho navštívil v jeho dome. "Oznámil mi, že zabil Kocúra a pýtal sa ma, čo má robiť. Ja som tomu, že to naozaj urobil, najprv neveril. On mi vtedy o tom ani nič viac nepovedal, nespomenul žiadne bližšie okolnosti vraždy. Videl som na ňom, že je nervózny a má strach, ale pripisoval som to účinkom alkoholu a tiež tomu, že sa nevyspal. Všimol som si, že na rifliach a bunde mal viacero škvŕn vo veľkosti desaťkorunovej mince, vyzerali, ako od blata..." uviedol pred vyšetrovateľom Peter R. Okrem iného vypovedal, že ho Slepčík požiadal, aby mu požičal štyri kolesá na osobné auto zn. Lada a aby mu ich aj odviezol domov do Rozhanoviec. Obžalovaný mu vyhovel, kolesá naložili do jeho vozidla zn. Opel Ascona a na žiadosť Slepčíka, ktorý sa chcel pred cestou prezliecť, ho zaviezol do bytu na Buzuluckej. Vrátil sa odtiaľ naozaj prezlečený a s igelitkou v ruke... "Cestou do Rozhanoviec sme sa rozprávali veľmi málo. Slepčík bol nervózny a pred obcou Hrašovík ma požiadal, aby som na chvíľu zastavil. Vystúpil a potom pri mostíku odhodil igelitku, s ktorou prišiel, keď sa prezliekol v byte na Furči, do potoka. Nasadol ku mne do auta a zastavili sme až vo dvore jeho domu v Rozhanovciach," opísal dianie inkriminovaného dňa obžalovaný.

Z výpovedí bratov Petra Slepčíka vyplynulo, že jeden z nich sa na žiadosť obžalovaného postaral nielen o výmenu kolies na lade, ale aj o jej kompletné vyčistenie. Pôvodné pneumatiky zverili do úschovy obžalovanému. Ten, podobne ako bratia Slepčíka, pred vyšetrovateľom uviedol, že vôbec netušil, čo tým jeho kamarát sleduje. V ten deň, vlastne už večer, mu urobil ešte jednu službu. Keď sa vrátil do Košíc, zavolal podľa Slepčíkových inštrukcií jeho družke... To, že mu kamarát naozaj neklamal, sa vraj dozvedel až potom, čo o vražde Vladimíra Ongaľa informovala televízia.

Najbližší príbuzní Petra Slepčíka uviedli, že im sa k žiadnej vražde nepriznal, iba im povedal, že ho v súvislosti s ňou vypočúvala polícia (ukázalo sa, že to nebola pravda). Snažil sa nájsť igelitku, ktorú cestou domov odhodil, ale sa mu to nepodarilo...

Vráťme sa však k obžalovanému, ktorý sa kvôli pomoci, čo poskytol vrahovi, zodpovedal v stredu pred súdom. Ten vo svojej výpovedi uviedol aj to, že na druhý deň, resp. večer okolo 21.00 hod. ho Peter Slepčík navštívil opäť a požiadal o ďalšiu službu. Tá spočívala v tom, že ho hodinu po polnoci odviezol zo svojho domu na Železničnú stanicu v Košiciach a kúpil mu cestovný lístok do Děčína. "Slepčík nasadol do vlaku a odcestoval do Čiech. Skôr, ako sa so mnou rozlúčil, prikázal mi, aby som nikomu nič nehovoril. Sľúbil som mu to, ale neskôr som to povedal jeho družke. Prišla s tým, že mu zomrel otec." vypovedal Peter R. Zdôraznil, že to neoznámil polícii preto, že sa bál o svoj život.

Prokurátor zotrval na obžalobe, pričom poukázal na skutočnosti, ktoré hovorili jasnou rečou o tom, že obžalovaný si bol vedomý toho, že pomáha Slepčíkovi zahladzovať stopy. Videl krv na jeho odeve, ktorý si prezliekol a neskôr dal do igelitky, ktorej sa zbavil, pomohol mu vymeniť pneumatiky na lade, kúpil mu lístok... Obhajkyňa obžalovaného na druhej strane žiadala zohľadniť skutočnosť, že jej mandant sa k uvedenému skutku priznal, opísal ho, teda, že bez jeho pomoci by bolo ťažké podať na neho obžalobu a usvedčiť ho z niečoho.

Na základe vykonaného dokazovania a uvedených skutočností samosudkyňa uznala Petra R. vinným v zmysle obžaloby a uložila mu trest 18 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu troch rokov. Ako sudkyňa zdôraznila, obžalovaný sa dopustil závažného trestného činu, keď pomohol človeku, ktorý sa mu sám priznal, že vraždil... Zatiaľ, čo sa prokurátor vzdal odvolania, obžalovaný si vyžiadal tri dni na rozmyslenie. Ako nám na chodbe pred sieňou povedal, trest sa mu vidí príliš vysoký.

Obžalovaný bol posledný, ktorý videl Slepčíka, pretože od jeho odchodu do Čiech akoby sa po ňom zľahla zem. Jeho družka i príbuzní tvrdia, že sa im odvtedy neozval. V januári lanského roka vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania PZ SR v Košiciach vzniesol 30-ročnému Petrovi Slepčíkovi obvinenie z trestného činu vraždy. Jej obeťou sa stal 19-ročný nezamestnaný Rozhanovčan Vladimír Ongaľ, brat družky údajného bossa Boržu. Slepčík ho mal zavraždiť 14. januára lanského roka v čase od 3.20 do 6.00 hod. Bola to brutálna vražda, o čom svedčili viacpočetné rany na hlave spôsobené tupým, resp. tupohranatým predmetom. Slepčík mal Ongaľovi spôsobiť rozsiahle zranenia spodiny lebečnej a tiež tupé aj tržné poranenia s masívnym vnútrolebečným zakrvácaním mozgu. V dôsledku uvedených zranení napadnutý mládenec zomrel. Jeho telo našli v lokalite Červená v katastri obce Dargov, okr. Trebišov. Ležal len pár metrov od vstupnej brány do rekreačného zariadenia Červená, ktoré nebolo v prevádzke.

Vlani 23. marca bolo trestné stíhanie Petra Slepčíka prerušené z dôvodu jeho neprítomnosti. Kriminalistom sa podarilo zistiť, že sa naďalej zdržiava v Českej republike. Pravdepodobným motívom vraždy mládenca z Rozhanoviec má byť skutočnosť, že nútil Slepčíka, aby na súdnom procese s Boržom zobral na seba vraždu Dritona Mehmeda. Došlo k nej v máji lanského roka v lemešanskom bare Triton a z vraždy zastrelením bol obvinený Borža. Ten má na rováši viacero obvinení, nepotrvá dlho, kým spolu s komplicmi predstúpi pred senát Krajského súdu v Košiciach.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 2. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 5. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 6. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 7. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 8. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 9. Košickí študenti sa budú učiť anatómiu vo virtuálnej realite
 10. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 37 374
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 20 497
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 18 992
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 18 066
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 10 352
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 6 988
 7. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 6 311
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 6 019
 9. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 4 292
 10. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 890

Neprehliadnite tiež

Primátor: Pred 1. júlom sa o mzdách v dopravnom podniku nerozhodne

Tvrdí, že by bolo neseriózne sľubovať niečo konkrétne, o čom nerozhoduje sám.

Vedenie mesta a dopravného podniku zviedlo boj s odborármi o linku H

Keď niektorí vodiči cukli, zostal jediný. Potom prišli pomôcť ešte dvaja.

Tento autobus mimoriadnej linky H bol počas štrajku zamestnancov DPMK jedinou záchranou pre mnohých cestujúcich.

Obce na Hornom Zemplíne chcú prilákať mladé rodiny. Postavia im byty

Niekde už bytovky majú a osvedčili sa. Uvažujú o ďalších.

V Bytovke v Turcovciach je osem bytov.

Traja na jedného. Dostal zásah krompáčom

Polícia obvinila dvoch mužov z Košíc a jedného z okolia. Sú vo väzbe.

Momentka zo zadržania jedného z mladíkov.

Hlavné správy zo Sme.sk

Zadržanie Mariana Kočnera na Najvyššom súde.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Pavol Rusko nám pripomína, z akého hnoja vyrástlo Slovensko

Proti Mečiarovi bojovali aj zločinci.

Peter Tkačenko
Darovanie krvi.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019