trojmesačné boje Karpatsko-duklianskej operácie (KDO) sa aj v súčasnosti na Slovensku prikladá taký význam, ako žiadnej inej vojenskej operácii na našom území z čias 2. svetovej vojny. Má to svoje dôvody, medzi ktoré iste patrí aj urputnosť samotných bojov, počas ktorých zahynuli desaťtisíce červenoarmejcov a tisíce príslušníkov 1. československého armádneho zboru. Je to aj nezanedbateľná skutočnosť, že počas týchto bojov osloboditeľské vojská prekročili naše hranice a od fašistov očistili prvé obce a mestá na Slovensku. No azda najdôležitejším je fakt, že spolu so Slovenským národným povstaním išlo o ozbrojené vystúpenie po boku protihitlerovskej koalície, čo má význam aj pre budúcnosť.
Túto skutočnosť podčiarkla prítomnosť na spomienkovom stretnutí z príležitosti Pamätného dňa obetí Dukly a 58. výročia KDO prezidenta SR, odstupujúceho a budúceho ministrov obrany, ministra obrany Českej republiky a oficiálnych zástupcov Poľskej republiky, Bieloruska, Ruskej federácie a Ukrajiny. Vo svojich vystúpeniach sa na tom zhodli všetci, hoci bezpečnostná politika časti z týchto krajín sa uberá iným smerom, než na východ. Česká republika a Poľsko už sú členmi Severoatlantickej aliancie a Slovensko k nej speje. Napokon svoje presvedčenie o tom, že Slovensko dostane pozvánku do NATO na pražskom summite vyjadril aj minister obrany Českej republiky Jaroslav Tvrdík v prejave pri pamätníku padlým československým vojakom na Dukle.
O spolupráci Česká a Slovenska vo vojenskej oblasti sa napokon najviac hovorilo aj na improvizovanej tlačovej besede s ministrami obrany oboch krajín vo Vojenskom múzeu vo Svidníku, keďže u nás po nedávnych voľbách dochádza k zmene na poste ministra obrany. Jozefa Stanka, ktorý tento rezort riadil ako nominant SDĽ, v tejto funkcii vystrieda nominant SDKÚ Ivan Šimko. "Predbiehame udalosti, pretože rezortné rokovania ešte len budú," brzdil zvedavosť novinárov J. Tvrdík. Ten vysoko ohodnotil prácu odchádzajúceho ministra obrany SR Jozefa Stanka: "Myslím, že pod jeho riadením sa slovenská armáda dostala neuveriteľný kus dopredu. Nebojím sa povedať, že tá práca bola famózna a Slovensko po vojenskej stránke je skvelým spôsobom pripravené dostať sa do Severoatlantickej aliancie." J. Stank využil stretnutie s ministrom obrany ČR na oboznámenie ho s krokmi, ktoré sa na Slovensku urobili v reforme Ozbrojených síl (OS) od ich minulého stretnutia. "Skoro mám pocit, že Slovensko predbehlo českú armádu," pochvalne sa vyjadril J. Tvrdík. Vyjadrením tohoto uznania bolo aj ocenenie plaketou ministra obrany ČR Vojenského múzea vo Svidníku.
Ak by sa za meradlo úspešnosti mala zobrať profesionalizácia armády, tak J. Stank je s priebehom tohoto procesu nadmieru spokojný. Vypracovaný plán stanovoval, že do roku 2006 skončí inštitút doteraz tradičnej vojenskej povinnej služby, ale skúsenosti nasvedčujú, že sa jej koniec môže priblížiť už skôr. Záujem o profesionálnu službu v OS SR je päť až sedem násobne vyšší, než súčasné požiadavky a možnosti armády. Konkrétnym výsledkom medzinárodnej spolupráce OS SR je účasť v spoločnom prápore českej a slovenskej armády na mierovej misii v Kosove v rámci NATO a účasť v poľsko-česko-slovenskej brigáde. O fungovaní česko-slovenského práporu v Kosove J. Stank tlmočil vyjadrenie veliteľa Pozemných síl OS SR genmjr. Jozefa Blizmana z inšpekčnej návštevy. "Prápor funguje bez pomlčky." Pravdepodobne takto bude fungovať aj ďalšia spolupráca medzi SR a ČR vo vojenskej oblasti, o ktorú prejavil záujem aj budúci minister obrany SR I. Šimko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári