Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

"Oslobodia ma," konštatoval s úsmevom na tvári starosta Lunika IX

Starosta Lunika IX Jozef Šana stál včera opäť pred súdom. Tentoraz však nešlo o kauzu, v ktorej mal priložiť pištoľ k hlave jedného z poslancov

miestneho zastupiteľstva, o ktorej sme informovali pred týždňom. Pred samosudkyňou Okresného súdu Košice II sa zodpovedal zo skutkov staršieho dáta. V prvom obžaloba viní Jozefa Šana z toho, že v marci 2000 neoprávnene vnikol do bytu dôchodkyne Heleny V. na Hrebendovej ulici v Košiciach a v máji dal pokyn na násilné vniknutie do neho a deložáciu. Samozrejme, bez rozhodnutia súdu... V prípade Košičana Aladára Mroča, mimochodom, opäť invalidného dôchodcu, prokurátor obžaloval Jozefa Šanu z ublíženia na zdraví. Pri hádke, ku ktorej došlo pred dverami bytu v bloku na Krčméryho ulici v Košiciach, mal suseda napadnúť zväzkom kľúčov. Udieral ho nimi do nosa, čela, po ústach i uchu... V dôsledku uvedených zranení bol napadnutý dôchodca práceneschopný desať dní.

Uvedená kauza bola v máji lanského roka zavŕšená rozsudkom Okresného súdu Košice II. Ten uznal Šanu vinným z trestných činov zneužívania právomocí verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s porušovaním domovej slobody, ako aj z ublíženia na zdraví. Vymeral mu súhrnný trest 7 mesiacov nepodmienečne so zaradením do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Premietlo sa do neho i podmienečné odsúdenie za trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia, na základe ktorého prišiel Jozef Š. o starostovskú stoličku. Tú medzičasom opäť získal, ale po tom, čo sa kvôli oháňaniu sa pištoľou na miestnom zastupiteľstve ocitol vo vyšetrovacej väzbe, aj stratil. "Pepo" sa proti verdiktu odvolal a uspel. Cítil sa ako víťaz, keď v septembri lanského roka Krajský súd v Košiciach vyhovel jeho odvolaniu a napadnutý rozsudok zrušil s tým, aby okresný súd doplnil dokazovanie a znovu rozhodol.

Ide o odstránenie rozporov medzi výpoveďami jednotlivých aktérov, ktoré urobili v prípravnom konaní pred vyšetrovateľom a neskôr pred súdom. V prvom kole, ktoré sa uskutočnilo vo februári, samosudkyňa dôkladnejšie vyzvŕtala obžalovaného, dôchodkyňu, ktorú dal deložovať a prevádzkarku bytov.

Prvý dostal slovo Jozef Šana. Výsledkom jeho zhruba hodinového "vysvetľovania" bol však vznik ďalších verzií o tom, ako riešil problém s nájomníčkou bytu, ktorá v ňom podľa neho bývala neoprávnene. Trval na tom, že ju vysťahoval z bytu s jej súhlasom...

O svojskom ponímaní výkonu starostovskej funkcie svedčí spôsob, akým pridelil byt, na ktorý mala nájomnú zmluvu pani Helena V. , ďalšiemu nájomníkovi. Na otázku samosudkyne, či bol Zoltán G. v poradovníku a prečo ho pridelil práve jemu, uviedol: "On ten byt súrne potreboval, a tak som mu ho dal. Predtým býval u brata, ktorý ochorel na rakovinu. V trojizbovom byte ich bývalo asi 20 ľudí, nemal žiadnu žiadosť, pretože nie je žiadny poradovník. My nemáme žiadnu komisiu, rozhodol som sám, ako štatutárny zástupca som mal na to právo..." Vysvetliť, prečo nový nájomník dostal nájomnú zmluvu na byt pani Heleny V. temer dva mesiace skôr, ako ju odtiaľ vysťahoval, však nedokázal.

"My uvedený byt iba spravujeme. Zmluvu o nájme podpísal starosta a jeho rozhodnutie musíme rešpektovať. Ja, ako prevádzkarka, som byt od pani Heleny V. nikdy neprevzala, nebol na to dôvod, keďže jej ho nikto právoplatne neodňal..." povedala na margo novej nájomnej zmluvy prevádzkarka Eva S.

Po nej predstúpila pred samosudkyňu dôchodkyňa Helena V. ktorá pricestovala na pojednávanie z Domova dôchodcov vo Svidníku, kde teraz žije. Stará pani trvala na tom, že ju starosta vystrnadil z bytu proti jej vôli a bez jej súhlasu. Nepresnosti medzi výpoveďami v prípravnom konaní a na súde vysvetlila tým, že bola zmätená a vystrašená z toho, čo sa dialo. "Bola som šokovaná, keď som pred dverami uvidela asi 20 chlapov. Vrútilli sa mi do bytu a začali z neho vynášať nábytok a všetky moje veci," trvala na svojom pani Helena.

Doplňovanie dokazovania v druhom skutku, ktorého sa mal Jozef Šana dopustiť v bloku na Krčméryho ulici, kde býval, prebieha už v neprítomnosti Aladára Mroča, ktorý v januári tohto roku zomrel. Vyšetrovací pokus, ktorý nariadil urobiť odvolací súd kvôli upresneniu mechanizmu zranení, bol vykonaný na mieste činu. Zúčastnil sa ho znalec z odboru zdravotníctva. Ten včera uviedol, že zranenia na hlave poškodeného svedčia o štyroch úderoch. Jeden bol vedený silnejšou intenzitou, o čom svedčí tržná rana, ale intenzita ďalších bola slabšia. Podľa znalca zranenia, ktoré utrpel dôchodca, mohli byť spôsobené zväzkom kľúčom, tak ako to tvrdil on i jeho manželka.

Pre neprítomnosť svedka, ktorého ešte musí samosudkyňa vypočuť, bolo pojednávanie odročené na koniec októbra. "Oslobodia ma," s úsmevom konštatoval Jozef Šana pri odchode z pojednávacej siene krátko po tom, čo dezorientoval znalca otázkou, či si dôchodca zranenia "nevyrobil" pri nehode, ktorú mal údajne pred incidentom s ním.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 31 219
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 25 167
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 167
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 14 882
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 9 473
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 9 285
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 9 184
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 549
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 054
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 899

Neprehliadnite tiež

Farmárovi Oravcovi ponúkal jeho príbuzný zbrane, bitku i streľbu

Na košickom súde pokračovala kauza nákupu výbušnín. Odzneli nahrávky.

Marcel H. prišiel na pojednávanie maskovaný parochňou z hustých havraních vlasov.

Za kosenie mesto dáva státisíce eur. Pravidlá sa menia

Verejná súťaž je ukončená, začína sa kosiť.

Prešovčania sa sťažujú na nepokosené mesto.

Mal prezývku košický Garrincha. Július Kánássy hráva aj ako 85-ročný

Cenu pre najstaršieho futbalistu nehodlá prepustiť inému.

Na toto mužstvo Lokomotívy Košice z päťdesiatych rokov minulého storočia si pamätajú už len nemnohí priaznivci futbalu. Zľava stoja: Nepko, P. Fecko, Hledík, Kánássy, A. Polák, Cestický. V podrepe: Greškovič, Iľko, Škultéty, Gašparík, Košč.

Hlavné správy zo Sme.sk

Hokejisti Fínska oslavujú majstrovský titul po víťazstve nad Kanadou na MS v hokeji 2019.

Beblavý: Kiska má stále odo mňa pozvánku (rozhovor)

So spoluprácou s PS je Miroslav Beblavý spokojný.

Miroslav Beblavý
ROZHOVOR

Šimečka: Pôsobenie ĽSNS v europarlamente bude hanba

Šimečka nechce kandidovať na budúci rok v parlamentných voľbách.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019