Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. máj, 2019 | Meniny má Ela
Nájdete nás na webe

Prednostovia kliník košických fakultných nemocníc chcú odvolať ich riaditeľov!

Košice - S mimoriadne negatívnou odozvou sa stretla snaha o odštátnenie dialyzačného strediska vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura vo vedení Lekárskej

fakulty UPJŠ v Košiciach. Článok v našich novinách, ktorý sme zverejnili vo štvrtok, bol jedným z dôvodov stretnutia prednostov kliník a ústavov tejto fakulty.

V bohatej diskusii vystúpili takmer všetci prítomní a zhodli sa na tom, že považujú odštátňovanie činností kliník alebo ich častí za nešťastné a nekoncepčné, pretože to podľa nich ohrozuje funkcie, ktoré má toto pracovisko napĺňať. Z diskusie vzišiel návrh informovať ministerstvo zdravotníctva o vzniknutej situácii a požiadať o nápravu odvolaním manažmentov oboch fakultných nemocníc.

"Už dnes je evidentné, že odštátnenie, ktoré vo fakultnej nemocnici s poliklinikou prebehlo, výrazným spôsobom narušilo vyváženosť ambulantnej a lôžkovej kapacity a činnosti kliník, pričom k nemu došlo napriek opakovanému nesúhlasu prednostov. Najviac nás však trápi nekoncepčnosť manažmentov košických fakultných nemocníc, ktorá sa prejavuje najvýraznejšie v potieraní kompetencií prednostov. Tí sú viazaní množstvom povinností bez toho, aby mali dostatočné kompetencie v odbornej, koncepčnej, personálnej či ekonomickej oblasti," konštatuje vedenie lekárskej fakulty.

Ako nám vysvetlil prodekan LF Juraj Kovaľ, trenice medzi prednostami a vedením nemocníc sa prejavujú už roky, avšak v posledných dvoch sa situácia mimoriadne vyhrotila. Je to dôsledkom stavu v oblasti riadenia fakultných nemocníc, ktorý prednostovia považujú za absolútne nevyhovujúci a nefunkčný. Na príčine sú absolútne kompetencie riaditeľov, aké nemali nikdy v minulosti.

"V bývalom režime kontroloval riaditeľa nemocnice aspoň celozávodný výbor KSS. Dnes podlieha výlučne ministerstvu zdravotníctva a môže sa správať ako autokrat. Rozhoduje tak o zdravotníckej starostlivosti, ako aj personálnych otázkach. Dôsledok sme videli pri odštátnení odborných ambulancií vo fakultnej nemocnici s poliklinikou, ktoré prebehlo bez súhlasu lekárskej fakulty, i pri podpisovaní pre fakultnú nemocnicu nevýhodných zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Jednotlivé pracoviská sú teraz chronicky podfinancované, čo obmedzuje aj činnosť fakulty. Pritom jej zástupcovia neboli prizvaní na rokovania so zástupcami poisťovní," konštatoval Juraj Kovaľ.

Podľa jeho kolegyne Lýdie Pundovej odštátnenie špecializovaných ambulancií neprebehlo v súlade s uznesením vlády, podľa ktorého pracoviská, na ktorých prebieha výuka, nemali byť zaradené do privatizácie. "Obe fakultné nemocnice boli vyňaté z privatizačného procesu a tvrdenie, že ambulancie sú iba v prenájme, neobstojí. Keďže celosvetovým trendom je znižovanie dĺžky hospitalizácie a takzvaná jednodňová chirurgia, značná časť zdravotnej starostlivosti sa presúva do ambulancií, v ktorých takisto prebieha výučba," zdôraznila.

Kým Fakultná nemocnica L. Pasteura nemá poliklinickú časť, a preto sa jej doposiaľ odštátňovanie netýkalo, po zverejnení informácie, že má jej vedenie v úmysle prenajať súkromnej firme dialýzu, sa i na jeho hlavu zniesla vlna kritiky zo strany lekárskej fakulty. "Dialýza je súčasťou kliniky a niet pochýb o tom, že prenájom tohto pracoviska by výrazne zasiahol do jej chodu - kontinuitu výučby môže súkromné pracovisko len ťažko zabezpečiť. Preto nás veľmi prekvapujú slová hovorcu ministerstva zdravotníctva, že odštátniť dialýzy vo fakultných nemocniciach v zásade je možné," vysvetľujú prodekani.

Vedenie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach sa pritom iba z novín dozvedelo o snahe fakultnej nemocnice zbaviť sa dialýzy, napriek tomu, že sa už o tom takmer rok pošuškávalo. Riaditeľ tohto zdravotníckeho zariadenia nepovažoval za potrebné konzultovať takýto krok s vedením LF. Podobné ambície má podľa všetkého aj vedenie FNsP, ktoré pred časom rozhodlo o odčlenení dialýzy od I. internej kliniky.

"Keďže kroky manažmentov oboch košických fakultných nemocníc poškodzujú činnosti kliník a komplikujú výučbový proces, prednostovia sa stotožnili s návrhom odvolať ich. Noví riaditelia by mali vzísť z výberového konania, pri ktorom by mal mať dôležitý hlas dekana lekárskej fakulty," zdôrazňujú L. Pundová a J. Kovaľ. Prodekani sa pritom obávajú dikcie zákona o verejnej službe, podľa ktorého majú vzísť riaditelia nemocnice z výberového konania a vedenia sa ujímajú na dobu neurčitú, v prípade, že tak určí vyhlasovateľ konkurzu. Prakticky by sa tak stali neodvolateľní.

Vedenie lekárskej fakulty tiež s prekvapením prijalo informáciu týkajúcu sa prednostu 1. Nefrologickej kliniky FN L. Pasteura (ináč jedinej svojho druhu na Slovensku), ktorý má byť spolumajiteľom súkromnej firmy, ktorej druhý spolumajiteľ sa pod hlavičkou inej spoločnosti usiloval o spomínaný prenájom dialyzačného strediska. Prof. Miroslav Mydlík sa, žiaľ, zvolaného stretnutia nezúčastnil a okolnosti dosiaľ kolegom nevysvetlil. Možno však očakávať, že sa vedenie LF bude kauzou v najbližších dňoch zaoberať a vyvodí z nej dôsledky.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 10. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 3. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 4. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 5. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 7. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 8. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 9. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 10. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 36 682
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 22 222
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 20 476
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 17 574
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 15 282
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 7 925
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 5 040
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 835
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 2 559
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 2 361

Neprehliadnite tiež

Pestoval marihuanu, aby liečil mamu. Hrozí mu doživotie

Vyše 66-tisíc dávok by na čiernom trhu vynieslo 166-tisíc eur.

Ilustračné.

Košice zakázali reklamné áčka. Chcú bojovať s reklamným smogom

Krčmári sa hnevajú, odborníci volajú po zmene.

Odkedy dostal Škripko pokutu, áčko necháva vnútri podniku.
Incident sa odohral pred obchodom na jednom zo sninských sídlisk.

Dobrovoľníci nachodili po Steel Aréne 17 kilometrov denne

Pri turniketoch poskladali tisíce lístkov.

Partia dobrovoľníkov zo sektoru logistiky. V strede koordinátorka dobrovoľníkov Chelsea Jeanette Kubek.

Hlavné správy zo Sme.sk

Komentár Zuzany Kepplovej

Čo ak to bol európsky Kočner

Konšpirovať okolo videa z Ibizy je zábava aj poučenie.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Craig Ramsay po zápase Slovensko - USA na MS v hokeji 2019.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019