meste podľa prísľubu vlády bez dlhov. Tie zostali na pleciach bývalých správcov - okresných úradov. Ide o záväzky, ktoré vznikli školám do 30. júna tohto roku. Riešením malo byť oddlženie, ktoré zaručila vláda. Napriek prísľubu však peniaze doteraz neprišli, a tak sa naskytá otázka, aký bude mať tento fakt praktický dopad na chod škôl.
"V súčasnosti nemožno hovoriť o ohrození chodu škôl. Ich fungovanie je v rukách každej školy a školského zariadenia s právnou subjektivitou, ktoré na základe schváleného rozpočtu pre rok 2002 samy rozhodujú o použití finančných prostriedkov a zodpovedajú za ich účelné vynaloženie. V preddavkových organizáciách, teda školských zariadeniach bez právnej subjektivity, funkciu hospodára plní oddelenie školstva Magistrátu mesta Košice. Aj pri týchto organizáciách môže dôjsť k neschopnosti uhrádzať záväzky v reálnom čase, ale dnes to nemôžeme považovať za bezprostredné ohrozenie prevádzky," hovorí vedúci odboru školstva košického magistrátu Ing. Štefan Kandráč.
Napriek tomu však už práve z dôvodu neuhradených dlhov došlo minulého týždňa k prerušeniu dodávky tepla a teplej úžitkovej vody v školách a školských zariadeniach na Sídlisku nad jazerom.
"V súčasnosti je už opäť vo všetkých školách a školských zariadeniach na území mesta Košice plynulá dodávka tepla a teplej úžitkovej vody, čo súvisí s čiastočným oddlžením, na ktoré už okresným úradom prišla časť prostriedkov od štátu," zareagoval Štefan Kandráč. Ako dodáva, žiaden zo záväzkov od 1. júla 2002 neprešiel spolu so zriaďovateľskou funkciou na Mesto Košice. Povinnosť uhradiť ich majú príslušné okresné úrady, ku ktorým smerujú finančné prostriedky určené na oddlženie od ministerstva financií cez krajský úrad. V rámci čiastočného oddlženia je v súčasnosti uhradených zhruba 60 percent záväzkov okresných úradov.
"Chcem zdôrazniť, že aj po delimitácii základných škôl a školských zariadení do správy miest a obcí, sa štát podľa zákona rozhodujúcou mierou podieľa na financovaní ich prevádzky. Poskytuje obciam finančné prostriedky na tovar a ďalšie služby, ktoré pokrývajú výdavky štátnych škôl a verejných školských zariadení na energie a vodu. Financuje tiež nájomné a výdavky určené podľa osobitných predpisov," pokračuje Kandráč.
Pracovníci oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice v súčasnosti sumarizujú podklady z delimitačných protokolov, ktoré boli z okresných úradov, doručené so značným oneskorením. Prikladajú k nim údaje od škôl a školských zariadení s právnou subjektivitou, resp. od okresných úradov, ktoré sa týkajú reálnych finančných požiadaviek na fixné výdavky i variabilné výdavky, podľa zákona o financovaní škôl. Po zhodnotení týchto údajov oddelenie školstva v spolupráci s ministerstvom financií upresní výšku decentralizačnej dotácie.
"Chceme požiadať Ministerstvo školstva a ministerstvo financií o úpravu rozpočtov škôl a školských zariadení na druhý polrok 2002 tak, aby všetky subjekty mohli na sto percent uhradiť svoje záväzky voči dodávateľom energií, aj ostatné záväzky týkajúce sa prevádzky škôl. Našim prvoradým cieľom je zabezpečiť bezproblémový chod škôl a umožniť pedagógom, aby sa mohli v plnej miere venovať výchovnovzdelávaciemu procesu," pokračuje vedúci. Ako dodáva, popri snahe o krytie bežných výdavkov a uhrádzanie záväzkov sa snažia hľadať možnosti na zlepšenie prostredia, v ktorom deti trávia podstatnú časť svojho času.
"Za veľký úspech preto považujeme zisk prostriedkov z rozvojového projektu ministerstva školstva nazvaného Vráťme šport do škôl. Vďaka tomu sa v najbližších mesiacoch zaháji výstavba novej telocvične na ZŠ Bernolákova 16 (príspevok z projektu je 12 miliónov korún) a ďalších 20 základných škôl v meste dostane od ministerstva školstva finančné prostriedky v objeme 4,54 milióna korún na zlepšenie technického stavu telocviční, na nutné opravy, modernizácie, rekonštrukcie a dokončovanie rozostavaných telocviční," uzavrie Štefan Kandráč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári