finančne viac zaťažiť kúpa niekoľkých stovák druhov liekov a zmätok preto, že distribútori majú veľkú snahu dohodnúť sa s lekárňami, aby to tak nebolo. V týchto dňoch individuálne rokujú o znížení ceny prekaterizovaných liekov, aby sa čo najviac znížil doplatok pacientov. Môže sa však stať, že ten istý prípravok nájdete v dvoch lekárňach za odlišnú cenu. Záleží od toho, kedy a od koho lekáreň liek kúpila.
"Pozitívom novej kategorizácie je, že na trhu pribudlo vyše päťsto nových položiek, väčšinou kvalitných zahraničných liekov. K zmene cien došlo v niekoľkých stovkách prípravkov, úhrada sa znižuje pri 776 položkách liekov. Na druhej strane pribudlo 410 prípravkov, ktoré doposiaľ neboli hradené," rozhovoril sa PharmDr. František Tamer, prezident Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach a majiteľ pohotovostnej lekárne Aesculap.
Aj keď by sme teda mali zaplatiť na doplatkoch podstatne viac za niekoľko stovák liekov, pričom bezmála dvesto ďalších uhradíme v plnej výške, prax môže byť celkom iná. Výrobcovia a dodávatelia liekov reagujú na zvýšenú úhradu pacientov znižovaním ich ceny na úrovni lekárne.
"Už v prvých dňoch platnosti novej kategorizácie evidujeme v našej lekárni viac ako päťsto dohodnutých cien," hovorí František Tamer. Ako poznamenáva, napríklad pri kúpe desaťmiligramového Norvasku od firmy Phizef by mal pacient doplácať bezmála päťsto korún, ale keďže firma znížila cenu lieku o sedem stovák, doplatok bude predstavovať iba asi šesťdesiat korún. Záleží však na lekárni, v ktorej ho budete hľadať.
Každým dňom pribúdajú v jednotlivých lekárňach nové dohodnuté ceny. Dochádza teda k naplneniu snáh ministerstva zdravotníctva, ktoré avizovalo, že novou kategorizáciou nechce útočiť na peňaženky pacientov, ale vyvinúť väčší tlak na výrobcov liekov, aby znížili ceny. Dalo sa totiž očakávať, že sa firmy z konkurenčných dôvodov budú usilovať navrhnúť lekárňam takú cenu, aby bol doplatok pacientov čo najnižší. O drahšie lieky, ktorých kúpu pocítia občania na vlastnej koži, by bol pochopiteľne nižší záujem.
Ministerstvo zdravotníctva očakáva, že nová kategorizácia môže ušetriť na výdavkoch za lieky zhruba miliardu korún ročne. Teoreticky by mali tento rozdiel zaplatiť občania, realita je však iná.
"Kým pre pacienta je to pozitívom, lekárnici to vnímajú ako negatívny jav. Nastáva totiž cenový chaos, keďže v každej lekárni bude možné kúpiť daný liek za iný peniaz. Cena závisí od toho, kedy a od koho lekáreň lieky nakúpila. Dohodnutá cena platí len vo vzťahu konkrétnej lekárne a dodávateľa. Individuálne dohody, žiaľ, znepriehľadňujú a sťažujú situáciu aj pre pacienta," konštatuje F. Tamer.
Zmätok môže podľa neho trvať aj niekoľko týždňov. Rozhodne sa v týchto dňoch musíte obrniť trpezlivosťou a prejsť niekoľko lekární, ak chcete za lieky vydať čo najmenej.
Nuž a za čo by sme od októbra mali zaplatiť viac?
Novou kategorizáciou sa ruší úhrada zdravotných poisťovní napríklad za živočíšne uhlie (Karbotox, Karbosorb), Cholagol, či Fenistil Gel, na ktoré sme doposiaľ iba čiastočne doplácali. To isté sa týka aj spasmolytických prípravkov, ako sú Laxygal (stojí 59,60 Sk), Voltaren či Gutalax, ktorého cena je 30,60. Za tieto lieky odteraz zaplatíme plnú cenu.
Doplatok pacientov sa zvyšuje napríklad v prípade desaťmiligramového Prepulsitu užívaného na ezofagytídu o osemdesiat korún, za Zokor 20 (liek proti zvýšenému cholesterolu v krvi užívaný pri ischemickej chorobe srdca) stúpne o 65 korún, za Sumamed 250 a Sumamed forte by sme mali zaplatiť o zhruba štyridsať korún viac. Fakticky sa zvyšujú aj ceny ďalších antibiotík - za Klacid a Rulid by sme mali dať asi o päťdesiat korún viac, Rovamycine pôjde hore o 25 Sk.
Samozrejme, realita môže byť úplne iná a to, čo dnes platí, zajtra už nemusí. Nové ceny by sa mali vykryštalizovať už v priebehu krátkeho času a rozhodnú o nich aj pacienti - pokiaľ odmietnu zaplatiť za lieky viac, ceny pôjdu dole.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári