Čoraz častejšie však z úst zamestnancov obchodných domov počuť aj hlasy nespokojné. Sťažujú sa na to, že mnoho ľudí je prepustených ešte v skúšobnej dobe, ale tiež na to, že každú chvíľu sú prijímaní noví zamestnanci a prepúšťaní starí. V tejto súvislosti sme sa začali zaujímať o to, ako tento pohyb zamestnancov súvisí s prostriedkami poskytovanými z úradov práce. Väčšina reťazcov totiž pri nábore zamestnancov spolupracuje s príslušnými úradmi práce, ktoré potom poskytujú zamestnávateľom na každé novovytvorené miesto nezanedbateľné finančné prostriedky.
Keďže počúvame o prepúšťaní v niektorých obchodných domoch, znamená to, že už boli niektoré z týchto novovytvorených pracovných miest zrušené? Otázku sme položili riaditeľovi košického krajského úradu práce JUDr. Jánovi Gabštúrovi.
"Na úradoch práce z času na čas zaznamenávame sťažnosti zamestnancov obchodných domov, týkajúce sa napríklad toho, že musia pracovať nad rámec Zákonníka práce či v zlých pracovných podmienkach. Chcem pripomenúť, že táto agenda sa už netýka úradov práce, ale prešla do kompetencie Národného inšpektorátu práce. Čo sa týka prostriedkov vynaložených na novovytvorené pracovné miesto, pokiaľ sa toto uvoľní odchodom zamestnanca, zamestnávateľ ho musí znovu obsadiť najneskôr do 30 dní. Inak sa toto pracovné miesto zruší. Zatiaľ, ako som si to overoval na úradoch práce Košice I a II, kde sídlia tieto obchodné centrá, nebolo zrušené ani jedno novovytvorené pracovné miesto," uviedol Ján Gabštúr.
Prostriedky na novovytvorené pracovné miesto dostane zamestnávateľ pod podmienkou, že ho bude držať minimálne dva roky. Úrad práce mu podľa príslušných tabuliek vypočíta, akú časť mzdy bude jeho zamestnancovi preplácať počas 12 mesiacov s tým, že zvyšok výplaty musí doplatiť zamestnávateľ aspoň do výšky minimálnej mzdy.
V prípade, ak sa zamestnanec z nejakého dôvodu rozhodne rozviazať pracovnú zmluvu, musí do mesiaca zamestnávateľ uvoľnené pracovné miesto obsadiť, inak je miesto zrušené a úrad práce si môže nárokovať vrátenie vynaložených finančných prostriedkov. Ak sa firma rozhodne dať zamestnancovi výpoveď bez vážnejšieho dôvodu, ako je napríklad hrubé porušenie pracovnej disciplíny, krádež, absencie a podobne, takisto sa miesto ruší a úrad práce môže žiadať peniaze naspäť. Nie je teda možné, aby zamestnávateľ bezdôvodne zamestnanca prepustil a na jeho miesto prijal iného.
To, že v niektorých obchodných domoch dochádza k väčším pohybom s pracovníkmi a pritom miesta neboli rušené, je dané tým, že väčšina reťazcov zamestnáva časť zamestnancov na dohody či na dobu určitú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári