Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 21. máj, 2019 | Meniny má Zina
Nájdete nás na webe

"Teta, keby ste vedeli, čo všetko mi robil môj ocko…"

Košice - Päť rokov so zaradením do prvej nápravnovýchovnej skupiny, to je konečný, právoplatný verdikt, ktorý vyniesol senát Krajského súdu v

Košiciach. Uvedený trest uložil odvolací súd 42-ročnému Ladislavovi H., ktorého uznal vinným z pokračujúceho trestného činu znásilnenia v jednočinnom súbehu s trestným činom súlože medzi príbuznými.

Otec, ktorý znásilňoval svoju 14-ročnú dcéru, si od prvostupňového súdu pôvodne vyslúžil 8 rokov, z ktorých mu po jeho odvolaní ´kraj´ tri ubral. Žena a muži v talároch dospeli k záveru, že na prevýchovu obžalovaného postačí aj trest na dolnej hranici trestnej sadzby. A to vzhľadom na to, že Ladislav H. nebol uplynulých desať rokov trestaný, a ani pred týmto obdobím nemal na svojom konte žiadnu násilnú trestnú činnosť.

Chlipný otec začal maloletú dcéru sexuálne obťažovať pred dvomi rokmi. V jeden jesenný deň prišiel domov podnapitý a do oka mu ´padla´ jeho 14-ročná Hedviga. Po tom, čo jej pohrozil bitkou, ju bez okolkov prinútil k pohlavnému styku... Neskôr, tým istým spôsobom, zneužíval dcérinu bezbrannosť a strach, ktorý mala z neho, dva až trikrát do mesiaca... Sexoval s ňou až do júla lanského roka, keď po viacerých útekoch z domu sa Hedviga rozhodla pre definitívny odchod a hľadala útočisko v rómskej rodine...

"Nikdy som svoju dcéru Hedvigu sexuálne neobťažoval, ani som s ňou nemal pohlavný styk. Pravdou je však to, že som bol na ňu prísny. Nechcel som ju púšťať von, aby sa túlala s kamarátkami a chodila neskoro domov. Kvôli tomu mala aj domáce väzenie... Za to, že utekala z domu, som ju asi dvakrát zbil... Bitky sa bála, ale aj ja som sa bál o ňu, keď ušla, chodil som ju hľadať. Neviem, prečo o mne rozpráva, že som ju znásilňoval. Možno kvôli tomu, že som jej zakazoval túlať sa po nociach… Predtým s ňou neboli problémy, naše vzťahy boli dobré," bránil sa obžalovaný.

Spáchanie skutkov, ktoré mu kladie za vinu obžaloba v celom rozsahu poprel v prípravnom konaní, aj na pojednávaní. Okrem iného uviedol, že v minulosti mal podobný problém so staršou dcérou Marlen, ktorá povedala v škole, že ju obťažoval. Zdôraznil, že to tiež nebola pravda.

Znalkyňa z odboru psychológie neodporučila, aby maloletá Hedviga predstúpila pred senát a vypovedala o tom, čo s ňou robil otec. Predsedníčka senátu Okresného súdu Košice-okolie prečítala jej výpoveď z prípravného konania, kde pred vyšetrovateľom podrobne opísala, akým spôsobom ju otec obťažoval, a tiež to, ako dochádzalo k pohlavným stykom.

"Prosila som ho, aby to nerobil. Plakala som, ale otec sa mi vždy vyhrážal, že ma zbije. Aj ma niekedy zbil, keď som kričala… Ja som potom len ležala, chcela som, aby to čím skôr skončil a aby mi už dal pokoj. Vždy, keď už bolo po tom, mi opakoval, aby som sa o tom neopovážila niekomu povedať, lebo ma dobije. Ja som verila, že by to urobil, lebo ma bil často aj vtedy, keď nemal za čo. Bála som sa ostať s ním sama doma, aby to so mnou opäť nerobil, preto som často chodila von. Otec mi v tom bránil, a preto som viackrát ušla…" vypovedala pred vyšetrovateľom Hedviga. Dodala, že s tým, že ju otec znásilňuje, sa zdôverila len sestre Elemíre.

Na pojednávaní však vysvitlo, že o znásilňovaní maloletej Hedvigy vedela nielen ona, ale aj ďalšia sestra a dokonca aj ich matka. Je ťažké pochopiť, že všetky tri ju nechali napospas otcovi bez toho, aby sa jej čo len pokúsili pomôcť. Pred súdom využili právo nevypovedať, zatiaľ čo pred vyšetrovateľom potvrdili, že Hedviga sa otca bála, často ich prosila, aby ju s ním nenechávali samu, že ju potom obchytkáva… Obidve dcéry obžalovaného priznali, že otec ich najmladšiu sestru aj ich matku často bil, ale ich dve si už nedovolil…

"Čakala som, že to pôjdu oznámiť na políciu deti," bránila sa pred súdom Hedvigina mama. Uviedla, že mala podozrenie, čo manžel dcére robí, ktoré sa neskôr, keď jej o tom povedala staršia dcéra, zmenilo na istotu. Argumentovala tým, že nič neurobila preto, lebo sa ho bála. A to kvôli tomu, že manžel bol agresívny, bil ju a neraz to musela riešiť polícia…

Pracovníčka diagnostického centra, ktorá predstúpila pred súd ako svedkyňa uviedla, že keď prijímala Hedvigu do ich zariadenia, tá najprv tvrdila, že sa sexuálne stýkala s neznámym chlapcom. Keď však mala opísať, ako k tomu dochádzalo, rozplakala sa a vyhŕkla:"Teta, keby ste vedeli, čo všetko mi robil môj otec…" a potom začala opisovať, ako ju obžalovaný znásilňoval. Na margo útekov z domu sa vyjadrila, že radšej bude žiť s Rómami, ale domov k otcovi sa nechce vrátiť.

Zo záverov znalkyne z odboru psychológie vyplynulo, že Hedviga má priemerné rozumové schopnosti a pamäťové schopnosti, je schopná prežité udalosti správne vnímať, zapamätať si ich a následne reprodukovať. Je v puberte s prejavmi sexuálne zneužívaného dieťa. Znalkyňa u nej nezistila sklony klamať, skresľovať či vymýšľať, ale ani iné osobnostné črty, ktoré by nejakým spôsobom spochybňovali hodnovernosť Hedviginej výpovede. Ba práve naopak, z posudku psychologičky vyplynulo, že u nej zistila zvýšenú prispôsobivosť týraniu. Je detsky naivná, naučila sa potláčať citové prejavy. Keď zistila, že nemá oporu u nikoho z najbližších, ktorým sa zdôverila, riešila situáciu útekmi.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 9. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Do finále McDonald´s Cupu postúpili mladí Vranovčania
 2. Atos poukázal na spotrebu mobilných aplikácií
 3. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 4. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Bezstarostná klimatizácia len za 35 € mesačne
 8. Rozvody tepla v Plešivci prejdú tento rok veľkou modernizáciou
 9. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 10. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 65 985
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 30 377
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 29 072
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 16 936
 5. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 414
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 15 505
 7. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 8 828
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 7 532
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 233
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 2 966

Neprehliadnite tiež

Užívame si čaro majstrovstiev. Maximálnou prácou

Ako vyzerá deň redaktora Korzára na hokejovom šampionáte.

Dvojica redaktorov Korzára na MS v hokeji - sprava Daniel Dedina a Patrik Fotta.

Požiar na košickom sídlisku zničil štrnásť áut

Celková škoda je viac ako 113-tisíc eur.

Deravú cestu pri Košickej Polianke plátajú ľudia sami

Cesta nemá majiteľa, spojili sa, lebo si ničili autá.

Chlapi sa už na rozbitú cestu nemohli pozerať.
Frekventovaná Jarková ulica v centre mesta je už roky v dezolátnom stave.

Hlavné správy zo Sme.sk

Technik BVS.

Zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Niki Lauda zomrel vo veku 70 rokov.

Niki Lauda.
Ilustračná fotografia.
Igor Matovič sa vzdal kandidatúry do europarlamentu.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019