dostane do mestské parlamentu, primátor Zdenko Trebuľa chce, aby boli všetky sporné záležitostí poriadne vydiskutované. Zľavy pre dôchodov a sociálne odkázaných, či zrušenia množstvového zberu sa pravdepodobne do októbrového zasadnutia nedostane.
Na včerajšej mestskej rade sa totiž najmä starostovia malých mestských častí, v ktorých väčšina ľudí býva v rodinných domoch, ostro ohradili proti navrhovanej zmene zrušiť možnosť množstvového zberu a prejsť k plošnému plateniu paušálneho poplatku vo výške 650 Sk na osobu a rok tak, ako ho platia všetci Košičania žijúci v činžiakoch.
"V praxi sa potvrdili obavy, ktoré boli pri vzniku týchto nariadení v minulom roku v súvislosti s dvomi spôsobmi zberu v rodinných domoch a to, že obyvatelia, ktorí si určia množstvový zber, sa budú snažiť priznať neprimerane nízku produkciu odpadu s poddimenzovanou potrebou tak objemu odpadových nádob ako aj cyklu odvozu. Tomu nasvedčuje zistenie, že náklady na likvidáciu odpadu pri množstvovom zbere v rodinných domoch sú vyššie než vybrané poplatky, kým u paušálneho výberu sú tieto pomerne vyrovnané. Kombinovaný zber v jednej časti mesta navyše spôsobuje neefektívne využívanie dopravnej mechanizácie," argumentujú magistrátni odborníci z oddelenia výstavby, dopravy a životného prostredia v dôvodovej správe pre členov mestskej rady.
"Predložený návrh vychádzal z podkladov od starostov, občanov, organizácií. Mestská rada o ňom diskutovala, predbežne nemám jej súhlasné stanovisko na jeho zaradenie do programu októbrového zastupiteľstva. Sám budem zvažovať, či ho predložím, keďže je v tom veľmi veľa nevyjasnených záležitostí, hlavne čo sa týka navrhovaného zrušenia množstvového zberu odpadu pre rodinné domy," povedal pre Korzár Zdenko Trebuľa.
"Bohužiaľ, skúsenosť je taká, že sa doslova exportuje odpad z rodinných domov do sídliskových častí. To je veľký problém, no asi sa nedá riešiť tak jednoznačne plošným zrušením množstvového zberu odpadu a nariadiť paušál pre všetkých. Bude potrebné pristupovať k problému špecificky, pretože občania z historických obcí, tzv. malých mestských častí, ako sú Poľov, Pereš, Myslava, v ktorých je klasická rodinná zástavba, sa chovajú k odpadu inak ako v meste," obrusuje hrany rezolútneho návrhu primátor, ktorý tvrdí, že sa k tomu pred schválením treba ešte vrátiť. "Nie je preto isté, či sa to stihne do októbrového zastupiteľstva pripraviť tak, aby to čo najviac riešilo problémy, ktoré ukázala trištvrteročná prax a zároveň uspokojilo čo najviac ľudí. To sa týka aj navrhovaných zliav pre občanov nad 70 rokov," dodal primátor.
Odborníci z magistrátu zvažovali aj možnosť zníženia paušálneho poplatku za odpad. Po ekonomických prepočtoch však takúto možnosť vylúčili. "Príjem z poplatkov podľa vydaných platobných výmerov na rok 2002, ktoré by mali zabezpečovať nevyhnutné úkony pri likvidácii komunálneho odpadu, by mal byť vo výške 190 miliónov korún. Podľa reálneho vývoja vo výbere poplatkov sa však predpokladá, že budú vybrané len na 85 percent, t. j. vo výške 161,5 milióna Sk," informujú v správe magistrátni úradníci poslancov.
Na zabezpečenie rozšírenia separovaného zberu na územie celého mesta, kompostárne na spracovanie biologického odpadu, vybudovanie kontajnerovíšť bude mesta údajne potrebovať ešte o 30 miliónov korún viac, ako vyberie.
Aj pri poskytovaní úľav pre dôchodcov a sociálne odkázaných je mesto opatrné. "Pri poskytnutí úľavy pre ľudí nad 70 rokov, ktorých je cca 17-tisíc, sa znížia príjmy o cca 5,5 milióna korún. Pri ďalších zľavách pre sociálne prípady bude deficit ešte vyšší a mesto ho bude musieť uhradiť z iných zdrojov," upozorňujú pracovníci oddelenia životného prostredia v správe.
"Všetko sa musí ešte raz poriadne prediskutovať a pripraviť, potom sa rozhodneme, čo ďalej," uzatvára zatiaľ diplomaticky problém primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári