M. Draganová, V. Kopasz, A. M. Chisa, T. Agat Blonski, sa snažili experimentovať s vnáraním sa do názvu - JE/DNO/TVÁRNY.
Mali na to celý týždeň v prostredí od sveta odtrhnutej chaty uprostred lesa pri brehu Ružínskej priehrady. Vodná hladina zašifrovaná v názve sympózia bola inšpiráciou k vzniku pozoruhodných výtvarných projektov, ktoré v týchto dňoch nájdete v Múzeu Vojtecha Löfflera.
Aneta Mona Chisa (Rumunsko) sa nad hĺbkou, zamýšľala panoramatickým pohľadom do interiéru chaty a jej okolia. Košičan Tomáš Agat Blonski, sa vyjadril rovnako médiom digitálnej fotografie. V cykle Do vody/Byť či nebyť/Do vzduchu/Ružín, zachytil fázy papierového vrecka ponárajúceho pod hladinu. Juraj Poliak zo Žiliny vo svojej inštalácii s názvom začiatky a konce vytvoril akési nikdy nekončiace pásy z celuloidového filmu. Pozorovateľ v nich nachádza znehybnené, rozfázované okamihy života. Viktor Kopasz z Prahy zas celý týždeň lúhoval svoje džínsy a košeľu v Ružíne. Vystavil ich v múzeu v rámci svoje inštalácie s názvom Lost. Doplnil ju digitálnymi fotografiami toho "artefaktu" plávajúceho pod hladinou. A nevynechal ani miznúce mokré odtlačky na drevenej palubovke. Jednotvárnosť sa v tomto poňatí sformovala do dvoch kusov odevu, ležiacich na dlážke.
Výstava piatich mladých výtvarníkov v Múzeu Vojtecha Löfflera je provokujúca. Sympatické je, že projekt JE/DNO/TVÁRNY prináša aspoň trochu vzruchu do inak stagnujúcej tunajšej scény. Aktuálne umenie sa už totiž z košických galérií takmer úplne vytratilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári