Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Pracovníci FN L. Pastera sa obávajú odštátnenia dialyzačného pracoviska, ktoré by znamenalo zánik nefrologickej kliniky

Košice - Odštátnenia dialyzačného pracoviska sa obávajú zamestnanci Nefrologickej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura, pretože by to podľa nich

znamenalo zánik tejto kliniky. O ekonomický prenájom 'dialýzy' majú pritom záujem viaceré dodávateľské firmy, ktorým nemocnica dlhuje milióny. Jedna z nich - banskobystrická spoločnosť s ručením obmedzeným BBM - sa v týchto dňoch postarala o mimoriadny o rozruch na košickom pracovisku.

V stredu nás navštívili na klinike zástupcovia firmy BBM, ktorí hľadali medzi nefrológmi odborného garanta. Nepochodili však, nikto nebol ochotný podpísať s touto firmou zmluvu," informoval nás v závere uplynulého týždňa MUDr. Peter Smolko z nefrologickej kliniky, ktorý bol jedným z oslovených. Rovnako ako ostatní kolegovia bol i on znechutený, že k takejto aktivite došlo v čase, keď nebol prítomný nikto z vedenia kliniky. Teda sa tak dialo na prvý pohľad poza chrbát primára a prednostu. Konateľ firmy BBM Ladislav Dukát však lekárov presviedčal, že koná s vedomím riaditeľa fakultnej nemocnice i prednostu kliniky. V stanovisku pracovníkov nefrologickej kliniky, ktoré po onej návšteve podpísalo osem lekárov, sa tiež uvádza, že zástupcovia spoločnosti BBM odôvodňovali svoju prítomnosť na pracovisku podaním žiadosti riaditeľa nemocnice na ministerstvo zdravotníctva o ekonomický prenájom hemodialyzačného strediska a to na základe vyhlásenia krízového stavu.

SkryťVypnúť reklamu

O možnosti prenájmu štátnych dialýz rozhodlo pred časom ministerstvo zdravotníctva, podľa ktorého môžu o to požiadať jednak dodávateľské firmy, voči ktorým majú nemocnice obrovské podlžnosti, ale i zamestnanci, ktoré splnia stanovené kritéria. Z takejto transformácie však mali byť vyňaté fakultné nemocnice, pretože ich dialyzačné strediská slúžia ako výukové pracoviská. Preto boli zamestnanci nefrologickej kliniky FN L. Pasteura stredajšou aktivitou súkromnej firmy doslova šokovaní.

"Dialyzačné stredisko je súčasťou nefrologickej kliniky a po jeho odštátnení by táto prakticky zanikla. Boli sme preto prekvapení, že sa v tejto súvislosti spomínalo meno profesora Mydlíka, ktorý doteraz vždy deklaroval nesúhlas s odštátnením našej dialýzy," povedal nám v piatok primár MUDr. Peter Mizla, ktorého o stredajšej aktivite spoločnosti BBM kolegovia bezodkladne informovali. Z tohto dôvodu zástupca prednostu predčasne ukončil pobyt na konferencii, kde bol spolu s prof. Mydlíkom.

SkryťVypnúť reklamu

MUDr. Mizla prenájom dialýzy a priori vylučuje, pretože by na to mohli doplatiť nielen zamestnanci nefrologickej kliniky, ale predovšetkým pacienti. "Chronickí pacienti vyžadujú dialýzu trikrát do týždňa a keďže ide o životzachraňujúci výkon, zdravotné poisťovne ho preplácajú bez obmedzenia. Preto majú súkromné firmy záujem o prenájom dialyzačných stredísk, ktoré sa tak môžu stať odberateľmi výlučne ich liekov a špeciálneho zdravotného materiálu. Naše skúsenosti tiež nasvedčujú tomu, že súkromný vlastníci nemajú záujem riešiť akútne stavy vyžadujúce dialýzu (ide napríklad o otravy či ťažké pooperačné stavy spojené s prechodným zlyhaním obličiek), keďže predstavujú finančne nákladnú záležitosť, na ktorú ale neexistuje cenový výmer. Takýchto pacientov zväčša odmietajú a posielajú do štátnych zdravotníckych zariadení. Obávame sa, že k takejto situácii by došlo časom aj na našom pracovisku," konštatoval primár.

SkryťVypnúť reklamu

Nefrologická klinika zamestnáva 53 pracovníkov, z ktorých viac ako tridsať zabezpečuje prevádzku dialýzy. BBM deklarovala záujem zamestnať všetkých, ostatní by ostali zamestnancami fakultnej nemocnice. Aký by bol však ich osud?

Nefrológovia sa domnievajú, že klinika, ktorá je jediným pracoviskom svojho druhu na Slovensku, by skôr či neskôr zanikla a zamestnanci by skončili na dlažbe. Bez dialýzy by totiž lôžkové oddelenie stratilo opodstatnenie. A keďže na klinike sa školia nielen medici, ale prebieha tu aj postgraduálna výučba lekárov, obava pracovníkov o jej ďalšiu existenciu je pochopiteľná. Čo na to vedenie nemocnice, sme sa opýtali riaditeľa Vladimíra Pramuka. "Dialyzačné stredisko patrí medzi tri najnákladnejšie pracoviská v našej nemocnici, nasleduje hneď za onkológiou a oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny. Aj keď zdravotné poisťovne preplácajú bezlimitne výkony, z mesiaca na mesiac nám narastajú na tomto pracovisku dlhy za lieky a špeciálny zdravotnícky materiál. Každodenne máme problém zabezpečiť jeho chod, preto už viac asi rok zvažujeme jeho ekonomický prenájom. O našich úvahách vie aj vedenie kliniky a to tak profesor Mydlík ako primár Mizla. Tvrdenia, že tomu tak nie je, nie sú pravdivé," rozhovoril sa MUDr. Pramuk.

Podľa jeho slov začiatkom tohto roku oslovila nemocnica dodávateľské firmy, ktoré prejavili záujem o prenájom dialýzy, aby vypracovali svoje návrhy. Najperspektívnejším kandidátom na prenájom mala byť tá, ktorá prevezme všetky dlhy pracoviska, ktoré sa vyšplhali cca na 19 miliónov korún a čo najrýchlejšie ich uhradí. Okrem toho by mala prevziať zamestnancov dialýzy v plnom rozsahu, obnoviť prístrojový park, zrealizovať potrebné stavebné úpravy a splniť aj ďalšie kritéria.

"Zo štyroch oslovených firiem sa najbližšie našim predstavám priblížila banskobystrická spoločnosť BBM, ktorá je jedným z najväčších veriteľov. Záležitosť sme však ešte neuzavreli, nechali sme si priestor na manévrovanie. Rovnako sme ešte nepožiadali ministerstvo zdravotníctva o súhlas na ekonomický prenájom a už vôbec sme nevyhlásili na dialýze krízový stav, ako to tvrdia nefrológovia. Nič z toho, čo vám povedali lekári nie je pravda," konštatoval riaditeľ, podľa ktorého boli lekári iba zmanipulovaní a celá záležitosť sa rozmazáva zbytočne.

Ako nám však prezradil v telefonickom rozhovore konateľ firmy BBM Ing. Ladislav Dukát, v piatok mala táto firma podpísať s nemocnicou zmluvu o ekonomickom prenájme, k čomu nedošlo iba vďaka tomu, že nenašla odborného garanta... "Nechápem ten odpor lekárov, veď sme chceli pre pracovisko iba to najlepšie. Uhradili by sme jeho záväzky, investovali do modernizácie prístrojového parku aj priestorov. Platy pracovníkov by šli takisto hore a nikoho sme nemienili prepustiť," zdôraznil Ing. Dukát.

Zaujímavé je, že napriek tejto aktivite, ktorú nemocnica pred niekoľkými mesiacmi rozbehla, nemá ešte na ekonomický prenájom súhlas ministerstva. Pravdivé sú slová Vladimíra Pramuka, že oň ani nepožiadala.

"Takúto žiadosť zatiaľ neevidujeme," informoval nás tento utorok hovorca ministerstva zdravotníctva Martin Urmanič, podľa ktorého v zásade je možné odštátniť aj dialýzy vo fakultných nemocniciach, ale ministerstvo zdravotníctva zatiaľ žiadnej takejto žiadosti nevyhovelo, "pretože takýto krok sa neodporúča vzhľadom na to, že na týchto pracoviskách prebieha výučba."

Celý hurhaj sa preto javí byť bezpredmetný. Otrasený ním je aj prednosta nefrologickej kliniky prof. MUDr. Miroslav Mydlík, DrSc, ktorý hovorí, že jeho meno bolo zneužité. "Som zakladateľom dialyzačnej liečby na Slovensku. Zakladal som i košické pracovisko a pred niekoľkými rokmi sa mi podarilo založiť v Košiciach prvú slovenskú nefrologickú kliniku. Nemám preto záujem na jej rozdelení na štátne a neštátne pracovisko, o čo sa snažia súkromné firmy. Ak by sa tak stalo, z kliniky by ostalo iba torzo a prakticky by zanikla, s čím a priori nesúhlasím," konštatoval pri našom stretnutí prof. MUDr. Mydlík, DrSc. Podľa jeho slov prebieha na Nefrologickej klinike Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach pregraduálna a postgraduálna výučba i vedecký výskum, o ktoré by sa súkromné pracovisko určite neusilovalo. Nemožno tiež veľmi rátať ani so zavádzaním nových metód, preto by mal byť prednostov nesúhlas s odštátnením dialýzy pochopiteľný.

"Bolo by to proti ľudskej prirodzenosti, aby som sa usiloval rozbiť niečo, čo som sám zakladal. To je absurdné," zdôraznil profesor, ktorý tiež odmietol prepojenie na privátnu spoločnosť vlastniacu dialýzu.

Práve v takejto spoločnosti však jeho meno figuruje. Ide o spoločnosť NEPHRON, ktorej má byť prof. Mydlík spolumajiteľom. Ďalším spoločníkom je Rakúšan Evin Klečka - ktorý je zároveň majiteľom firmy BBM. Predmetom činnosti firmy Nephron je obchodná a sprostredkovateľská činnosť, no podľa našich informácií vlastní táto spoločnosť aj v podstate vybudované dialyzačné stredisko v Košiciach. Na spustenie jej chýba jediné - odborný garant. Tým prof. Mydlík ako prednosta kliniky nemôže byť, pretože by šlo o konflikt záujmov.

Napriek tomu, že sme meno prednostu nefrologickej kliniky našli na internete v obchodnom registri, podľa ktorého má byť spoločníkom, ktorý vložil do spoločnosti Nephron osemdesiattisíc korún, profesor Mydlík to dôrazne popiera. "Nie som žiaden spolumajiteľ," zdôraznil pri našom osobnom stretnutí a následne i v telefonickom rozhovore.

Samozrejme, výpis z obchodného registra zverejnený na internete má len informatívny charakter, ale že by neboli zverejnené informácie pravdivé? Alebo zapísal niekto profesora Mydlíka do registra bez jeho vedomia?! Tak alebo onak, jeho tvrdenie svedčí o tom, že okolo hemodialyzačného strediska vo FN L. Pasteura sa rozohrala vskutku zaujímavá hra...

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny
 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 3. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 5. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 6. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 7. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 8. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 603
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 719
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 286
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 007
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 405
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 587
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 021
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny 1 531

Blogy SME

 1. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 2. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 3. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
 4. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 5. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 6. Soňa Bulbeck: Letná pohoda na jazere Draždiak...
 7. Anna Milanová: Spoločenské podhubie...
 8. Štefan Vidlár: Dva postrehy
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 747
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 751
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 129
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 660
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 4 908
 6. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 4 015
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 342
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 534
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

ÚHP protiinflačný balík nerieši.


7 h
Peter Tkačenko

Matovič žongluje so stámiliónmi, novinári preberajú jeho heslá a premiér kyvká hlavou.


10 h
Ilustračné foto.

Poisťovne prerábajú klientom zmluvy, podľa nich nezodpovedajú realite.


12 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h

Blogy SME

 1. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 2. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 3. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
 4. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 5. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 6. Soňa Bulbeck: Letná pohoda na jazere Draždiak...
 7. Anna Milanová: Spoločenské podhubie...
 8. Štefan Vidlár: Dva postrehy
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 747
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 751
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 129
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 660
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 4 908
 6. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 4 015
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 342
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 534
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu