ktorými mesto založilo obchodnú spoločnosť KOSIT, a.s. Taliani zvíťazili v tendri na výber strategického partnera v odpadovom hospodárstve lepšou ponukou, v ktorej sa zaviazali, že zainvestujú 700 miliónov korún do modernizácie spaľovne tak, aby spĺňala normy Európskej únie.
"Enviromentálny audit z januára 2001 ukázal, že najväčšími problémami technického stavu spaľovne sú statická porucha na zásobníku odpadov, výrazne opotrebované spalinovody a elektrostatické odlučovače, ako aj zistenie, že teploty v spaľovacom procese nedosahovali projektované parametre. Aj technický stav všetkých pomocných obslužných súborov spaľovne bol kritický. Prevádzku ťažili vzťahy so správcami médií a odvozom škváry, ktorí z dôvodu dlhov hrozili vypovedaním poskytovaných služieb," vysvetľuje riaditeľka spaľovne Ing. Anna Makatúrová.
Slovenská inšpekcia životného prostredia odboru ochrany ovzdušia začiatkom roku 2001 vykonala kontrolu v prevádzke spaľovne a vzhľadom na zlý stav technológie bolo rozhodnuté, že musia byť vykonané okamžité opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov.
"Úrady štátnej správy nás upozornili, že ak nebudú realizované nápravné opatrenia inšpekcie, bude podaný návrh na zastavenie prevádzky. Bolo preto nutné okamžite konať."
Na základe dohody medzi mestom Košice, Ekothermalom 99 a budúcim talianskym investorom bol ešte v čase prevádzkovania Ekothermalom (dostal spaľovňu za primátorovania Schustera, neinvestoval do technológie-pozn.red.) vykonaný havarijný program údržby.
"Bol financovaný z prostriedkov talianskej strany v objeme 6 miliónov korún. Odstránením najakútnejších technických problémov zaistil možnosť kontinuálnej prevádzky spaľovne. Do budúcna však bolo nevyhnutné urobiť rozsiahlejšie opatrenia," doplnila Makatúrová.
Po auguste 2001 spoločnosť KOSIT prijala plán opráv a údržby spaľovne a vykonala generálne opravy rozvodov, tlakového systému kotla, ventilátorov, odlučovača a ďalších súčastí technológie spaľovne.
"Okrem týchto opatrení, ktoré priamo pozitívne ovplyvnili kvalitu spaľovacieho procesu, sa investovali prostriedky do nákupu meracej techniky a váhy na váženie prijímaného odpadu. Celková suma za vykonanie týchto investícií presiahla 18 miliónov korún. Súčasné parametre prevádzkovaného kotla spĺňajú právoplatné rozhodnutia úradov štátnej správy," zdôraznila riaditeľka spaľovne.
Ako ďalej uviedla, v spaľovni pripravujú ďalšie technické opatrenia, ktoré sú dôležité nielen pre životné prostredie, ale aj pre stabilitu dodávky našej pary a v krátkej budúcnosti aj elektriny.
"V súčasnosti je spracovaný rámcový projekt rekonštrukcie spaľovne odpadov tak, aby spĺňala kritéria euróspkej legislatívy, ktorá vstúpi do platnosti v roku 2005. Projekt bude realizovaný postupne v etapách. Prvou bude realizácia čistenia spalín a bude ukončená do konca roka 2003. Náklad na čistenie spalín bude vo výške 150 miliónov korún. Následne prebehne inštalácia turbíny a rekonštrukcia technologických obslužných súborov spaľovne. Predpokladaná investícia je odhadnutá na 400 miliónov korún," vysvetlila A. Makatúrová.
Na rekonštrukcie spaľovne je pre Kosit vydané právoplátne územné rozhodnutie, v najbližšom čase požiadajú aj o stavebné povolenie. Hoci sa počas výberového konania vo všetkých pádoch skloňovalo, či Taliani vybudujú II. a III. stupeň čistenia spalín, riaditeľka spaľovňa tvrdí, že takéto termíny naše zákony nepoužívajú.
"Z hľadiska súčasnej legislatívy sú stanovené emisné limity a technické podmienky, ktoré musí spĺňať zariadenie, akým je spaľovňa. Naše zákony už plne kopírujú trend EÚ, dokonca sú pri niektorých vykonávacích predpisoch prísnejšie. To sa týka aj požiadaviek na kontinuálne monitorovanie spalín," dodala ešte Ing. Makatúrová.
Pre zaujímavosť ešte uvedieme, že v súčasnosti na stredisku spaľovňa pracuje 57 ľudí, pričom mesačne sa v spaľovni zlikviduje 4 až 6 tisíc ton odpadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári