čo mu naopak nevyšlo, sme sa pozhovárali pri jeho nedávnej návšteve Košíc.
Čo máte ešte naplánované urobiť?
"Veľa toho už nie je. Návštevami košického a prešovského samosprávneho kraja končíme v týchto dňoch oboznamovanie sa samosprávnych orgánov s problémami zdravotníctva, ktoré ich čakajú od 1. januára. Posledná významná úloha, ktorú mám na poste ministra, je rozdeliť peniaze z privatizácie a splatiť nimi časť dlhu v zdravotníctve."
A čo by ste ešte rád stihli, ale už nestihnete?
"Nuž, toho je naopak veľmi veľa. Prevziať funkciu ministra na dva roky je krátka doba. Za tento čas sa toho veľa uskutočniť nedá, aj keď si myslím, že v oblasti transfomácie zdravotníctva boli práve posledné dva roky naplnené krokmi, vďaka ktorým je Slovensko na dobrej ceste. Nakoniec, vyjadrenia Svetovej banky, OECD i WHO potvrdzujú, že sme vykročili správnym smerom. Jeden z najzávažnejších krokov sa nám podaril práve v oblasti odštátnenia zdravotníctva a presunu kompetencií na samosprávu.
Ak by som mal vymenovať veci, ktoré by som ešte chcel stihnúť, musel by som sa vrátiť najmä k zákonu o zdravotnom poistení a zmene financovania zdravotnítva. Ale takéto zmeny sa dajú robiť iba bezprostredne po nástupe do vlády, nie v druhej polovici vládnutia. A v našej pravo-ľavej vláde sa len veľmi ťažko na tak závažné kroky získaval súhlas."
Už pri našom augustovom stretnutí ste konštatovali, že vás mrzí predovšetkým to, že sa vám nepodarilo presadiť zákon o zdravotnom poistení zakotvujúci trojpilierové financovanie rezortu. Čo ešte považujete za svoj neúspech, resp. neúspech tejto vlády?
"Zdravotníctvo stále platí za nezdravotnícke činnosti. Zo zdravotného poistenia sa hradí napríklad strava či hygienické potreby v nemocniciach, to sa musí zmeniť. Očakávam, že budúci minister bude pokračovať v tom, čo sme začali a ako prvý krok vydefinuje, čo nie je zdravotná starostlivosť. Tiež sa nám nepodarilo ukončiť reštrukturalizáciu zdravotníckych zariadení. Ešte vždy môžeme znížiť počet akútnych lôžok na tisíc obyvateľov o jedno, čím by sme sa viac priblížili európskym štandardom."
S čím ste naopak spokojný?
"Keď si to tak rekapitulujem, možno si treba pripomenúť, aká bola pred dvoma rokmi mzdová situácia v rezorte a aká je dnes. Také radikálne zvýšenie platov neprebehlo v žiadnom inom rezorte. Dokonca sa podľa nášho vzoru neskôr upravili platy vysokoškolským učiteľom. Ďalším veľmi dobrým krokom bolo odštátnenie zdravotníctva. Či už primárnej sféry a špecialistov, čo je prakticky ukončené, prevod majetok na vyššie územné celky a obce, ktorý momentálne prebieha a tiež zavedenie ďalšej formy vlastníctva v zdravotníctve - neziskových organizácií - boli kroky správnym dobrým smerom. Štát si má naozaj ponechať v rukách len zdravotnícke zariadenia s celoslovenským významom."
Po nástupe do vlády sú nesporne rozhodujúce prvé dni a mesiace. Čo by podľa vás mal urobiť ako prvé váš nástupca?
"Určite by bolo dobré prehodnotiť otázku platby pacientov za nezdravotnícke činnosti v zdravotníctve. Napríklad kedysi sa platila za úkony spojené s vydaním lieku symbolická koruna, dnes je recept úplne zadarmo. A to si pacienti neuvedomujú, koľko administratívnej práce je s tým spojenej - od zavedenia údajov do počítačov, cez ich vyhodnotnie. Potrebné bude zaviesť aj poplatok v nemocnici za stravu či hygienické potreby, ktoré nie sú súčasťou liečby. Jesť musíte či ste zdravý alebo chorý, no zatiaľ čo doma si varíte zo svojich, v nemocnici to chcete mať zadarmo... Podobné poplatky zaviedli vo viacerých krajinách sveta, kde sa platí za takzvané hotelové služby, ktoré nesúvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. To by som svojmu nástupcovi poradil urobiť ako prvé. Druhým krokom by mala byť príprava zákona o zdravotnom poistení s ďalšími piliermi financovania, v ktorých je budúcnosť zdravotníctva."
Ak by ste mohli zotrvať vo funkcii ministra, čím by ste nás prekvapili v nasledujúcom období?
"No asi nepríjemne spomínanými poplatkami, výraznejšou redukciou posteľového fondu a presadením nového zákona o zdravotnom poistení. A možno ešte jednou vecou - umožnil by som občanovi, ak chce niečo zaplatiť v zdravotníctve, aby mal na to legálnu možnosť. Napríklad ak sa chce nechať operovať primárom, aby mu to za poplatok bolo umožnené."
Prezraďte, kam odchádzate?
"Moje kroky povedú smerom do pedagogiky - budem učiť na Trnavskej univerzite. A tiež sa budem podieľať na činnosti mojej manželky (venuje sa gynekologickej onkológii - pozn. red.), ktorá ma vezme k sebe ako mladšieho sekundára za minimálnu mzdu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári