sa situácia otočila o 180 stupňov. Keďže strana nezískala ani tri percentá hlasov, nielenže od štátu nedostane príspevok za odovzdané hlasy, ale zabudnúť môže aj na niekoľkomiliónovú dotáciu na najbližšie štyri roky. Znamená to len jedno, SDĽ bude musieť začať šetriť a prepúšťať.
Okrem zbytku predchádzajúcich voličov a členov sú z novej a pre ľavičiarov doposiaľ neznámej situácie najsmutnejší predovšetkým pracovnívi aparátu strany. Viacerí z nich si už teraz môžu začať hľadať nové zamestnanie, keďže ich pôvodné pracovné miesto vedenie jednoducho zrušilo. Nepopulárne opatrenia zasiahnu aj Košice, ktoré boli vždy považované za jednu z ich bášt na východe republiky.
Mestský výbor SDĽ má prenajaté v budove bývalého MsNV na Hlavnej 68 jednu kanceláriu a zasadačku, ktorú používal na svoje rokovania, či zvítania sa so svojimi bývalými ministrami. Spomínané priestory si zatiaľ ponechajú do decembrových komunálnych volieb, po nich sa rozhodne, ako s nimi ďalej naložia.
"Kanceláriu si rozhodne chceme ponechať, no počet administratívnych pracovníčok budeme musieť zrejme podobne ako v iných okresoch znížiť. Od pondelka zostane u nás v meste len jedna pracovníčka, tá druhá má, žiaľ, výpoveď. Ešte neviem, ako to bude v našej krajskej kancelárii, no aj tam predpokladám, že to bude podobné. Viem, nie je to nič príjemné, no nedá sa s tým nič robiť. Naše aktivity však ani po prehratých voľbách nezoslabnú, práve naopak. Nie je totiž hanbou padnúť na zem, ale zostať na nej ležať," hovorí mestský predseda SDĽ v Košiciach Jozef Drábik. Košickí ľavičiari v rámci úsporných opatrení prejdú aj na rušenie okresných kancelárií, ich štruktúry v meste by teraz mali kopírovať hranice 22 mestkých častí.
S istými obmedzeniami by mala fungovať aj krajská kancelária strany v priestoroch mestského magistrátu. SDĽ bude musieť po vyše poldruha roku platiť aj zhruba 11-tisícové mesačné nájomné za zasadačku, v ktorej až doteraz sídlila kancelária poslanca L. Orosza. Aj tu by mala prísť o miesto jedna pracovníčka. "Zatiaľ sme tu dve platené, takže by som nepredbiehala vývoj udalostí. Ešte nie je nič uzavreté, o všetkom rozhodne náš republikový výbor," skonštatovala krajská tajomníčka Milena Lešková.
Zatiaľčo v SDĽ bude minimálne štyri roky finančná mizéria, jej "materská" KSS v súčasnosti zažíva doslova lukulské hody. Komunisti od nežnej revolúcie žili len zo symbolických členských príspevkov, ktoré dopĺňali milodarmi od svojich sympatizantov vyzbieraných väčšinou na 1. mája a 29. augusta. V Košiciach sa nezmohli ani na vlastné priestory. Ak náhodou mali rokovanie svojho krajského alebo mestského výboru, poskladali sa medzi sebou na to, aby si aspoň na 3-4 hodiny mohli prenajať miestnosť od Zväzu Rusínov a Ukrajincov...
"Čítal som vo vašich novinách, že by sme na našu činnosť mali dostať vyše 40 miliónov korún. Za tieto peniaze sa už niečo dá robiť. Doteraz sme mali v kraji len jednu kanceláriu, a to v Michalovciach. To sa však určite zmení. Keďže sme v parlamente, budeme musieť mať aj zodpovedajúce priestory. Našim zámerom je, aby sme si otvorili v centre mesta jednu kanceláriu, kde by zároveň bolo naše krajské a mestské centrum. Máme predstavu, žeby sa tam stretávali naši sympatizanti, ktorí teraz už môžu výjsť z ulity. Technicky si musíme najneskôr do konca roka vybudovať vlastný sekretariát. Aj pre nás to bude lepšie, keď o nás ľudia budú vedieť," povedal nám šéf Krajského výboru KSS Ján Karap.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári