Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 21. máj, 2019 | Meniny má Zina
Nájdete nás na webe

Strechy škôl zatekajú, steny praskajú, kotolne sú v dezolátnom stave

Košice - Základné školy v Košiciach nemusia ani zďaleka bojovať s problémom, ktorý naopak sužuje mnohé školy v ich okolí. Zatekajúce strechy,

praskajúce steny, či havarijné stavy kotolní hovoria za všetko. Aj keď sa základné školstvo po prechode do správy obcí oddlžuje, tieto peniaze podľa riaditeľov škôl nie sú úplne racionálne využité. Na jednej strane síce zaplátajú obrovské dlhy, no na druhej neriešia nič konkrétne, aby sa tie netvorili ďalej.

Havarijný stav v škole vo Valalikoch sa (asi)

čoskoro aspoň čiastočne skončí. Problémy so statikou budovy, keď na žiakov doslova padá strop vo vstupnej hale, by mala vyriešiť finančná injekcia z ministerstva. "Už čoskoro by nám mala istá firma strop opraviť. Boli sme na ministerstve školstva, kde sľúbili pomoc. peniaze však dodnes nedošli, preto sa stavebnej firme zaviazala obec, že práce v hodnote 400 tisíc korún bude garantovať. Už sa to ťahá dosť dlho, no musí sa niečo robiť. Otázka však stojí, či to všetko pred blížiacou sa zimou stihneme," hovorí riaditeľ ZŠ Valaliky Anton Kuzma.

Ako dodal, cez hlavný vchod spájajúci všetky budovy školy, sa v súčasnosti prejsť nedá. Žiaci musia teda chodiť do každej z budov zvláštnym vchodom. "Ak sa nestihne urobiť oprava do zimy, neviem si predstaviť, ako budú žiaci i pedagógovia pendlovať medzi budovami. To sa majú každú chvíľu obliekať a vyzliekať? To budeme mať maródov. Viete, tieto problémy nemuseli vôbec nastať, len to oddlžovanie škôl je celé o ničom. Na oknách máme len po jednom skle, s čím súvisia tepelné úniky. Teraz sa školstvo oddĺži, zaplatí sa za energie, no nám sa nepomôže. Vynaložené prostriedky sa minú účinku. Nemáme prostriedky na zateplenie budovy, dlhy budú narastať."

Finančné prostriedky potrebuje škola aj na plynovú kotolňu. Existujúca kotolňa na tuhé palivo vykuruje len časť školy. "Máme vyčíslené náklady na novú kotolňu, čo predstavuje 5,5 milióna korún. Peniaze však nie sú a stará kotolňa je síce poplátaná, no hrozí, že kedykoľvek vypadne. Zháňame ich síce, no teraz je problém s tým, že nik netuší, kto nám môže peniaze poskytnúť. Mám obavy, že ak sa v zime kotolňa pokazí, budeme musieť vyučovanie prerušiť. Tento problém sa ťahá už niekoľko rokov, mali sme urobené štyri projektové dokumentácie a podobný počat vydaných stavebných povolení. stále sa to však odsúvalo," uzavrel A. Kuzma.

V Haniske má škola zase problémy so strechou, ktorá bola síce pred 16 rokmi rekonštruovaná, no akosi ju zabudli dokončiť. Odvtedy sa neudialo nič aj napriek neustálym urgenciám. "Strecha zateká, voda nám steká po bočných stenách v niektorých triedach. Zavolali sme statika, ktorý sa vyjadril, že je potrebné urobiť nevyhnutnú opravu. veď nám praskajú steny. Náklady odhadol na asi päť miliónov, no v delimitačnom protokole je reč len o 800 tisíckach. Nezateká len do školy, ale aj telocvične," dozvedáme sa od riaditeľky školy Valérie Hladkej. Počas prázdnin sa z peňazí rodičov čo-to opravilo, vymaľovalo, no nepomohlo. "Opäť zateká a steny budú čoskoro v rovnakom stave ako pred maľovaním. Bola tu hygiena, o probléme napísali aj správu. Žiaľ, chýbajú financie a zdá sa mi, že 16 rokov búšime a žiadame o nápravu nadarmo."

Podobne je na tom ZŠ v Družstevnej pri Hornáde, kde majú starosti s prichádzajúcou zimou. "Dostali sme nejaké peniaze z Krajského úradu na opravu kotla. zaplátame ho a uvidíme, snáď vydrží. Rekonštrukciu však potrebuje strecha i oplotenie. Všetko je schátrané, peňazí je málo a sú nevyhnutne potrebné. Nemáme všetky revízne správy, v telocvični chýbajú sociálne zariadenia. A ešte k tomu nás nedávno navštívili aj zlodeji. Prišli sme o kosačku, vŕtačku, proste chudobnému aj z hrnca vykypí," myslí si zástupkyňa riaditeľa ZŠ Družstevná pri Hornáde Anna Vajdová.

O šťastí môže hovoriť riaditeľ ZŠ v Buzici Gabriel Palmai. "Sme veľmi šťastní, dostali sme prostriedky vo výške 3 miliónov na modernizáciu vykurovacieho systému a o dva týždne by mala byť hotová. Doteraz sme kurili na tuhé palivo. Problémy sú však inde, chýbajú tesnenia okien, podlahy sú v dezolátnom stave. Nik nám nedal prostriedky na obnovu vybavenosti tried. Stoličky i stoly pre žiakov dožívajú a bojím sa toho, že sa raz dožijeme dňa, keď nebudeme mať žiakov kam posadiť. Snažíme sa opravovať ich svojpomocne, školník ich pozvára, no nie je to bohviečo. Z môjho pohľadu však bolo prioritou vykurovanie a preto ostatné veci nejako zvládneme," uviedol G. Palmai.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 9. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Do finále McDonald´s Cupu postúpili mladí Vranovčania
 2. Atos poukázal na spotrebu mobilných aplikácií
 3. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 4. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Bezstarostná klimatizácia len za 35 € mesačne
 8. Rozvody tepla v Plešivci prejdú tento rok veľkou modernizáciou
 9. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 10. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 67 783
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 30 225
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 29 362
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 16 849
 5. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 413
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 15 460
 7. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 8 980
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 7 550
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 311
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 3 003

Neprehliadnite tiež

Požiar na košickom sídlisku zničil štrnásť áut

Celková škoda je viac ako 113-tisíc eur.

Deravú cestu pri Košickej Polianke plátajú ľudia sami

Cesta nemá majiteľa, spojili sa, lebo si ničili autá.

Chlapi sa už na rozbitú cestu nemohli pozerať.
Frekventovaná Jarková ulica v centre mesta je už roky v dezolátnom stave.

Do nezávislej Tabačky pustia politikov

Všetky aktivity blokujú podľa župana Trnku smeráci.

Presne pred štyrmi rokmi otvorili najväčšie nezávislé kultúrne centrum na Slovensku. V strede riaditeľ Tabačky Peter Radkoff.

Hlavné správy zo Sme.sk

Zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Niki Lauda zomrel vo veku 70 rokov.

Niki Lauda.
Ilustračná fotografia.
Igor Matovič sa vzdal kandidatúry do europarlamentu.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako dopadne ďalší zápas Petra Pellegriniho

Pellegrini si všetky funkcie vysedel.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019