Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. máj, 2019 | Meniny má Ela
Nájdete nás na webe

Dvoch súd oslobodil, jedného uznal vinným, ale všetci zostávajú za mrežami

Ozbrojení kukláči so psom a príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže na chodbe Okresného súdu Košice II, vzbudzovali včera pred verejnosťou

prichádzajúcou na pojednávania rešpekt. V tejto napätej atmosfére sa o to viac nezvyčajne vynímali tenké hlásky detí a tiež ich mám, kričiacich "Oci! Ocko!..." Ozvali sa vo chvíli, keď justičná stráž začala privádzať z väzby na chodbu a potom do pojednávacej siene nielen trojicu Košičanov, ale aj svedka Róberta N.

Za sprísnených bezpečnostných opatrení včera pokračovalo pojednávanie kauzy vydierania dvojice podnikateľov fy Energyco. Na trestnú lavicu si opäť zasadli 27-ročný Róbert O., jeho rovesník Pavol G. a 30-ročný Ján B. Prokurátor obžaloval trojicu Košičanov z trestného činu vydierania formou spolupáchateľstva, pričom jeho organizátorom mal byť Róbert O., bratranec nebohého Karola Kolárika. Podľa obžaloby mal vydieranie dvojice majiteľov rožňavskej firmy Energyco, s. r. o., ktorá má vysunuté pracovisko v areáli košického U. S. Steelu nielen zosnovať, ale ho aj riadiť. Na jeho pokyn mal 18. apríla tohto roku okolo 10.30 hod. po predchádzajúcej vzájomnej dohode, Ján B. zaviezť spoluobžalovaného Pavla G. k areálu U. S. Steelu. Presnejšie k bráne č. 3., aby tam vyhľadal Ing. Arnolda B., teda jedného z dvojice konateľov fy Energyco.

"Mne sa asi pred mesiacom dostala do rúk obžaloba, v ktorej som sa dočítal, z čoho je Róbert obvinený. Poznám ho už veľmi dlho, sme dobrí priatelia a boli sme aj kolegovia. Dennodenne som s ním trávil veľa času, boli sme v kontakte. Som presvedčený, že nikoho nevydieral, ani žiadne vydieranie neriadil, pretože by som o tom vedel," tvrdil pred senátom Róbert N. (vo väzbe je kvôli inej trestnej veci). Svedok zdôraznil, že 24. apríla tohto roku mu Róbert zavolal, aby s ním šiel do predajne Honda v Barci. Tam si pozeral nejaký motocykel a potom išli vybaviť niečo v súvislosti s rodinným domom pri Trebišove. "Keď sme sa vracali späť okolo 11.50 hod., niekde pri obci Zemplínska Teplica sme zbadali ísť oproti nám tri autá. Jedno nám neskôr skrížilo a zablokovalo cestu. Vyskočili z neho kukláči a nás dvoch vytiahli z auta, prehľadali a odviezli na OO PZ v Trebišove. Neskôr nás odviezli do Košíc..." uviedol svedok Róbert N.

Obžalovaní Róbert O. a Ján B. popreli akúkoľvek účasť a vedomosť o spáchaní trestného činu, ktorý im kladie za vinu obžaloba. Zodpovednosť za to, čo sa stalo, zobral na seba len Pavol G.: "Ja som sám som neveril, že by to mohlo vyjsť. Predtým ma oslovil Andrej O. Povedal, že pracuje vo firme Energyco, ktorá dostala od U. S. Steelu dobrú zákazku, že keď pôjdem za majiteľom a poviem, že ma posiela Róbert O. s tým, že chce zo zákazky nejaké percentá, zľakne sa a zaplatí... Dal mi papierik, na ktorom bola adresa toho majiteľa a ďalšie informácie o ňom. Bol som vo finančnej tiesni, a tak som ho 18. apríla vyhľadal v jeho firme."

Pavol tvrdil, že meno Róberta O. použil len preto, že bolo známe, nie kvôli tomu, že mu nariadil vydierať podnikateľov. Na adresu ďalšieho spoluobžalovaného Jána B. uviedol, že ho poprosil len o odvoz do U. S. Steelu a potom ešte raz, keď sa s ním zastavil pred hotelom Slovan, kde ho čakal....

Vydieraný konateľ fy Energyco Ing. Arnold B. uviedol nasledovné: "Obžalovaný ma vyhľadal na pracovisku. Povedal, že naša firma získala zákazku na vysokej peci, ktorú mala získať iná firma, o ktorú mal záujem Róbert O. Tomu vraj v súvislosti s tým vznikli náklady, preto žiada finančnú náhradu. O sume sme vtedy nehovorili." Svedok ďalej uviedol, že sa mu celá vec zdala byť čudná... Od svojho zamestnanca Andreja O. a tiež od známych z kruhov podnikateľov sa dozvedeli, že ide o údajného bossa košického podsvetia.

Kontakt medzi nimi a obžalovaným Róbertom O. sprostredkovával ich zamestnanec Andrej O. Na základe výslovného priania podnikateľov sa stretnutie uskutučnilo 23. apríla na Toryskej ulici na parkovisku pri budove lekárskej pohotovostnej služby okolo 22. hodine. Na parkovisko sa vo svojom aute priviezli vydieraní podnikatelia a Michal K., (subdodávateľ fy Energyco). Vystúpil však z neho len Ing. Jaroslav L.

"Videl som prichádzať čierny mercedes a za ním zásahové vozidlo bezpečnostnej služby, z ktorého vystúpili traja muži. Všetci boli ozbrojení, rozostavili sa, v rukách držali pištole. Pripadalo mi to, ako demonštrácia sily, až potom vystúpil z mercedesu muž, ktorý sa mi predstavil ako Robo. Pýtal som sa ho na dôvod, prečo máme platiť práve my, teda naša firma a prečo milión. Stručne povedal, že ide o zákazku, ktorou bola vysoká pec. Tvrdil, že mal dostať od firmy, čo ju mala získať, podiel, ale keďže sme ju dostali my, máme doniesť na druhý deň do 10.00 hod. milión korún. Zdôraznil, že má také kontakty, že ak nezaplatíme, do 24-roch hodín zariadi, aby sme ako firma v U. S. Steele skončili," zdôraznil podnikateľ. Dodal, že túto hrozbu chápal v súvislosti s likvidáciou firmy ako takej. O zákazku sa nebáli, pretože sa o ňu uchádzali v konkurze a dostali ju legitímne.

Konatelia fy Energyco s tým, že zaplatia jeden milión korún, naoko súhlasili. Mali však podmienku, že k odovzdaniu peňazí musí dôjsť na verejnom priestranstve. Tým bol priestor pred hotelom Slovan. A presne tam kukláči zlapali Pavla G., ktorého priviezol spoluobžalovaný Ján B. pri odovzdávaní peňazí. Spolu s ním zbalili okolo 11.40 hod. aj svedka Andreja O. a tiež obžalovaného Jána B. O Približne o desať minút neskôr, policajti zadržali asi 50 km od Košíc aj Róberta O. Ten a takisto aj Ján B. svoju účasť na vydieraní jednoznačne popierajú s tým, že celú kauzu vykonštruovala polícia. "Oni o ničom nevedeli, nemajú s tým nič spoločné," kontroval im Pavol G., ktorý zobral vinu za to, čo sa stalo, na seba.

Na základe uvedených skutočností a dokazovania predseda senátu vyriekol verdikt, ktorým súd uznal vinným z vydierania len Košičana Pavla G. Uložil mu 3 roky so zaradením do prvej nápravnovýchovnej skupiny, zatiaľ čo jeho dvoch spoluobžalovaných spod obžaloby prokurátora oslobodil a prepustil na slobodu. Proti verdiktu sa odvolal Pavol G. aj prokurátor. Ten súčasne zahlásil sťažnosť proti prepusteniu Róberta O. a Jána B. na slobodu.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 10. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 3. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 4. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 5. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 7. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 8. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 9. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 10. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 36 682
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 22 222
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 20 476
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 17 574
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 15 282
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 7 925
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 5 040
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 835
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 2 559
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 2 361

Neprehliadnite tiež

Pestoval marihuanu, aby liečil mamu. Hrozí mu doživotie

Vyše 66-tisíc dávok by na čiernom trhu vynieslo 166-tisíc eur.

Ilustračné.

Košice zakázali reklamné áčka. Chcú bojovať s reklamným smogom

Krčmári sa hnevajú, odborníci volajú po zmene.

Odkedy dostal Škripko pokutu, áčko necháva vnútri podniku.
Incident sa odohral pred obchodom na jednom zo sninských sídlisk.

Dobrovoľníci nachodili po Steel Aréne 17 kilometrov denne

Pri turniketoch poskladali tisíce lístkov.

Partia dobrovoľníkov zo sektoru logistiky. V strede koordinátorka dobrovoľníkov Chelsea Jeanette Kubek.

Hlavné správy zo Sme.sk

Komentár Zuzany Kepplovej

Čo ak to bol európsky Kočner

Konšpirovať okolo videa z Ibizy je zábava aj poučenie.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Craig Ramsay po zápase Slovensko - USA na MS v hokeji 2019.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019