Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 19. máj, 2019 | Meniny má Gertrúda
Nájdete nás na webe

Autožeriav skončil po havárii zapichnutý v lesnom poraste na brehu Hornádu

Košice - K vážnej dopravnej nehode, pri ktorej sa schyľovalo k ekologickej havárii, došlo včera ráno okolo 8.30 hod. na Kostolianskej ceste. Na trase

z Košíc na Družstevnú pri Hornáde zišiel nákladný autožeriav na podvozku Tatry 815, patriaci firme Kopastav, kolesom mimo vozovku. Idúce vozidlo sa vodičovi už nepodarilo ubrzdiť a to sa dostalo do balansu. Po boku sa zošmyklo dole svahom. Obrovský kolos zastavili na ceste do vôd rieky Hornád až statné stromy. Pri hrôzu budiacej havárii sa vodičovi našťastie nič vážneho nestalo.

"Išiel som vo svojom jazdnom pruhu, pričom mi spoza zákruty vbehlo do jazdnej dráhy osobné auto. Snažil som sa mu vyhnúť, no nepodarilo sa mi to. Nič vážne sa mi nestalo, len ma trochu bolí ruka," dozvedeli sme sa od vodiča, ktorý bol od nehody v poriadnom šoku. Nechápal, ako sa mohol s takým kolosom prevrátiť.

Na miesto nehody sa dostavila polícia, záchranka i hasiči. Muži zákona zabezpečili miesto nehody a začali riadiť dopravu v oboch smeroch cesty.

Najviac práce pri odstraňovaní následkov havárie mali hasiči. Tí prišli na miesto osem minút po ohlásení poplachu. "Polícia nám ohlásila dopravnú nehodu s únikom nafty. na miesto sme teda vyslali ekologické vozidlo. Potom sme museli sily doplniť, a tak postupne dorazili aj dopravná avia s vapexom a striekačka," hovorí operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.

Keďže bol havarovaný autožeriav značne poškodený, mal prerazenú nádrž a okrem toho z neho vytekal hydraulický olej, hasiči začali okamžite konať. Pod miesta, kde vytekal olej, položili špeciálne nádoby. Následne sa začalo so spristupňovaním hustého lesného porastu. K slovu sa dostali motorové píly, hasiči museli odpíliť viacero stromov, aby sa vôbec na miesto dostali.

"Chlapi na člnoch začali budovať norné steny, aby sa v prípade úniku do rieky olej nedostal ďalej. Museli sme konať rýchlo, hrozila ekologická katastrofa. Postavili sme norné steny, no nešlo to veľmi jednoducho. Šmykľavý terén, svah i kamene vo vode dali poriadne zabrať. Jeden z mužov sa pošmykol a trocha si zaplával. Nič vážneho sa však nestalo," tvrdí operačný dôstojník hasičov.

Norná stena preťala celé koryto rieky a mala by zachytiť prípadný únik oleja. Hasiči považujú zásah za špecifický, keďže sa odohral v blízkosti vodného zdroja.

Podľa dispečera Povodia Bodrogu a Hornádu sa včera nedalo s istotou povedať, že sa olej do rieky nedostane. "Došlo k poškodeniu nádrží, hasiči postavili nornú stenu v mieste havárie, naši muži nad haťou. Ťažko povedať, ako sa situácia bude vyvíjať, zatiaľ sa olej do vody nedostal a zotrváva na povrchu brehu," dozvedáme sa od dispečera PBaH.

Problém so zabránením ekologickej havárii prelínal súbežne ďalší. Autožeriav ležiaci na brehu Hornádu bolo potrebné vytiahnuť späť na vozovku. Nadvihnúť kolos o váhe 24 ton však nedokáže hocijaký stroj. V Košiciach nič, čo by to dokázalo, neexistuje. Hasiči síce majú žeriav AV 15, no ten je momentálne po generálnej oprave a nie je ešte zabehnutý. Hasiči však tvrdia, že aj keby bol dostupný, veľmi by nepomohol. Hľadala sa teda vhodná alternatíva, no do úvahy prichádzalo len povolať 120-tonový žeriav zo Spišskej Novej Vsi. Dopraviť ho na miesto nebolo jednoduché, veď ako sme sa dozvedeli, len presun kolosu trvá minimálne päť hodín.

Otázkou však zostáva, čo by sa stalo, keby autožeriav niekoho zavalil, prípadne by bolo potrebné niekoho vyprostiť. Vtedy ide o minúty a nedá sa čakať, pokiaľ sa odniekiaľ dovalí pomoc. Vodič mal tentokrát šťastie. na mieste havárie hasiči sondovali situáciu do večera. Polícia sa k prípadu zatiaľ nevyjadtila.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov
 2. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 5. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 6. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky
 9. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky
 10. Volkswagen Golf GTI TCR: Pre skutočných fanúšikov
 1. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 2. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 3. Michalovce si vo finále McDonald´s Cupu schuti zastrieľali
 4. Šach cibrí mozog a učí férovosti
 5. Podarilo sa!
 6. Predávať nehnuteľnosť s viacerými realitkami alebo len s jednou?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Spojili sa a vytvorili lepšie miesto pre život
 9. Neustály hluk narúša naše zdravie
 10. Test autonavigácie Mio Pilot 15! Youtuber Majkl hodnotí v testu!
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 68 969
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 27 131
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 26 001
 4. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 386
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 13 222
 6. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 12 483
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 8 991
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 827
 9. V zime hreje, v lete chladí. V akých domoch je najpríjemnejšie? 5 645
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 4 089

Neprehliadnite tiež

Koncert v Gregorovciach priniesol po roku jasný odkaz - Nezabudneme.

Na oknách vypravenej košickej električky rástol mach

Dopravný podnik to mrzí, ihneď to dali do poriadku.

Takéto špinavé okno mala električka, ktorá vozila cestujúcich.

Cestujúci si v taške vo vlaku zabudol 62-tisíc eur

Zrejme išlo o celoživotné úspory staršieho muža.

II. liga: Trebišov doma prehral a je štvrtým vypadávajúcim

Veľký boj o priamy postup do najvyššej súťaže pokračuje.

Bardejovčania na vlastnom trávniku nestačili na Popradčanov, ktorým podľahli 0:1.

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenskí hokejisti počas MS v hokeji 2019.
Libor Hudáček v zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2019.
Emil Haas (28) vyštudoval ekonomickú a finančnú matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2015 spolu s Michalom Mesárošom založil spoločnosť Brainteaselava, ktorá dnes okrem escape roomov prevádzkuje aj ďalšie hry ako City Game a Mystery Dinner. V apríli 2019 bol členom slovenského tímu, ktorý vyhral svetový šampionát v escape roomoch v Londýne organizovaný spoločnosťou Red Bull.
Antonio Banderas po premiére Almodóvarovho filmu Bolesť a sláva v Cannes.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019