Košice - "Čo sa to tu deje?" nesmelo sa nás opýtal starší pán, ktorý vo štvrtok dopoludnia prechádzal železničnou stanicou v Košiciach.
"Ujo, je tu dražba," ukojili sme jeho zvedavosť a pán sa ihneď pridal k ďalším asi tridsiatim záujemcom o rôzne predmety. Boli to všetko veci, ktoré si nepozorní cestujúci zabudli buď vo vlakoch, alebo v čakárňach. Zabudnuté predmety sa nakoniec nestratia, ale majú presne stanovenú púť. Najprv sú v úschovni 45 dní, a keď si ich v tejto dobe zábudlivec nevyzdvihne, putujú do strát a nálezov, kde pobudnú ďalších asi 45 dní. Ešte i vtedy má sklerotický cestujúci šancu si ich vyzdvihnúť. Samozrejme, musí dôveryhodne preukázať svoje vlastníctvo. Po tomto čase, čiže asi po troch mesiacoch, všetky nevyzdvihnuté predmety skončia na dražbe. Niektoré veci ako potraviny sú však zlikvidované.
Štvrtková dražba bola zvlášť úspešná. Trvala skoro tri hodiny a dražilo sa 190 predmetov, z čoho okolo 170 si našlo nových pánov. Najväčší záujem bol o dáždniky. Niet divu pri tomto daždivom počasí. "Skvelý funkčný dáždnik za vyvolávaciu cenu 5 korún," zahlásil dražiteľ Pavol Bavka. Ani sa nenazdal a dáždnik zmenil vlastníka za 80 korún. Veľký ošiaľ vyvolal detský bicykel.
"Síce bez sedadla, ale funkčný," vychvaľoval tovar dražiteľ. Nakoniec sa z vyvolávacej ceny 15 korún vyšplhal až na 180 koún.
Ale snáď najväčší finančný skok nastal pri mobile Ericsson. V dave to pri jeho dražbe zašumelo. Šťastný nový majiteľ si mobil odniesol za 240 korún, i keď jeho vyvolávacia cena bola 10 korún. "Neviem, či je funkčný, ale dražba sa určite oplatila," dodal.
Spokojní boli skoro všetci úspešní dražitelia. Najviac bolo v dražbe, čo je i pochopiteľné, cestovných tašiek.
I tie si však našli majiteľov. "Oplacilo še dražic. Už som tu druhy raz, aľe furt sebe daco odňešem," spokojne nám prezradila pani Alžbeta, ktorá je už skúseným dražiteľom.
Ako každá dražba, i táto má svoje pravidlá. Najprv, do 50 korún, sa prihadzuje po 3 korunách, od 50 do 100 po piatich korunách a nad stovku už cena stúpa po celej desaťkorunáčke. "Posledné tri dražby som robil ja a vždy mali u ľudí slušný úspech. Už máme aj svojich skalných dražiteľov, ktorí chodia pravidelne a vždy si aj niečo vydražia. Najviac je síce tašiek, ale v minulosti sme dražili napríklad aj video," uviedol P. Bavka, ktorý dražil pre železničnú stanicu poslednýkrát. "Od 1. októbra si totiž úschovňu berie istá súkromná firma, ale predpokladám, že i tá bude robiť dražby."
Vo štvrtok vydražili veci za zhruba 5 400 korún. Tieto peniaze sa vložia do normálnej pokladne ako tržba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári