Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 19. máj, 2019 | Meniny má Gertrúda
Nájdete nás na webe

Nový údržbár osvetlenia firma Elektrovod: Do roka bude v Košiciach svetlo aj za tmy!

Košice - Majiteľom mestskej spoločnosti VEROS, s. r. o., ktorá sa stará o údržbu verejného osvetlenia, sa po víťazstve vo verejno-obchodnej súťaži na

jej odpredaj stala spoločnosť Elektrovod Košice. Spoločnosť zároveň získala exkluzívnu zmluvu s mestom na 15 rokov na modernizáciu osvetlenia.

"V spoločnosti Veros nastali isté presuny, vyplývajúce zo zmeny majiteľa spoločnosti. Odvolali sme riaditeľa a konateľov spoločnosti Veros. Novým riaditeľom sa stal Ing. Štefan Fazekaš a jeho zástupcom Ing. Ivan Vaškovič. Súčasne bolo zmenené sídlo spoločnosti. Administratívna časť spoločnosti Veros sídli na Krmanovej ulici 14 v Košiciach," informoval nás konateľ spoločnosti Elektrovod Ing. Peter Papán. "Premenovaná bola aj spoločnosť Elektrovod Košice na Elektrovod Osvetlenie, s.r.o. Jej riaditeľom sa stal Ing. Peter Palmaj a sídli tiež na Krmanovej. Vlastnia ju spoločnosti Elektrovod Holding, a.s., v Bratislave a Eltodo EG, a.s. Praha."

Vo svojej ponuke predloženej mestu v súťaži sa Elektrovod Košice zaviazal, že do roka zabezpečí, aby funkčnosť osvetlenia bola 98-percentná. Zmluva, ktorú podpísali s mestom nadobudla účinnosť 1. augusta 2002. "Podľa postupnosti krokov sme minulý týždeň s magistrátom mesta podpísali preberací protokol, ktorý bol však podpísaný len na základe dokumentácie, ktorú malo mesto o verejnom osvetlení k dispozícii."

Ako sme sa ďalej dozvedeli, od budúceho týždňa sa rozbehne fyzická pasportizácia verejného osvetlenia, "To znamená, že naši zamestnanci musia prísť ku každému stĺpu verejného osvetlenia, označiť ho štítkom s jeho tzv. rodným číslom a vypísať o stĺpe jeho údaje-druh stĺpu, vek, stav, výšku, typ svietidla, ich technický stav. Verejné osvetlenie mesta Košice predstavuje cca 15-tisíc svetelných miest, čiže len označiť a zaregistrovať každý stĺp predstavuje časovo náročnú prácu, bez ktorej však nemôžeme postúpiť ďalej. Chcel by som požiadať občanov mesta o ohľaduplnosť k našim zamestnancom, nakoľko na mnohých miestach budú naše dopravné prostriedky prekážkou v premávke, aj keď sa budeme snažiť preniesť ťažisko prác na nočné hodiny," doplnil Ing. Papán.

Konateľ spoločnosti Elektrovod Košice tvrdí, že verejné osvetlenie Košíc našli v stave, ktorý zodpovedal jeho opotrebovanosti a finančným prostriedkom, ktoré mesto mohlo, vzhľadom na svoje možnosti, pre verejné osvetlenie poskytovať. "Myslím, že každému občanovi sa stačí v noci rozhliadnúť okolo seba a vie, v akom stave sa osvetlenie nachádza. V zmluve s mestom sme sa zaviazali do jedného roka zabezpečiť funkčnosť verejného osvetlenia. To znamená, že od 1. augusta 2003 bude v meste vždy svietiť 98 zo sto svietidiel. To je naša priorita a náš záväzok mestu i občanom v ňom žijúcim, na 15 rokov," zdôraznil Peter Papán.

Elektrovod chce zeefektívniť finančné toky do prevádzky osvetlenia cestou masívnej investície a využitia firemného know-how, keďže v susednej Českej republike sa už staré o osvetlenie Prahy a ďalších menších miest. "Povedané po lopate, v priebehu 8 mesiacov vložíme vlastné finančné prostriedky do obnovy osvetlenia vo výške 100 miliónov Sk. Za toto krátke obdobie bude úplne vymenených minimálne 12 500 svietidiel so špičkovými svetelno-technickými parametrami. V priebehu ďalšieho roka dokončíme výmenu všetkých svietidiel a počas účinnosti zmluvy vložíme do obnovy verejného osvetlenia viac ako 200 miliónov korún. Podotýkam, že mesto za túto investíciu neručí svojim majetkom, všetky garancie nesie naša spoločnosť," vysvetľuje konateľ.

Mesto sa v zmluve zaviazalo, že bude počas 15 rokov odvádzať z mestského rozpočtu cca 20 miliónov za spotrebovanú elektrickú energiu vo verejnom osvetlení. "Z tejto sumy budeme uhrádzať aj faktúry za odber elektrickej energie," hovorí Papán, ale tým, že spoločnosť vymení staré, nemoderné a energeticky náročné svietidlá za nové, ušetrí veľké náklady.

Konateľ Peter Papán tvrdí, že investícia vo výške 200 miliónov, ktorú vložia do verejného osvetlenia je dostatočnou garanciou pre občanov, nakoľko v prípade neplnenia podmienok zmluvy, nie je jednoducho možné vziať túto investíciu naspäť a dokonca po 15 rokoch ostáva osvetlenie zhodnotené v majetku mesta. "Chcel by som dopredu poďakovať občanom mesta Košice za všetky pripomienky k osvetleniu, ktoré prosím nahlásiť na nepretržitý 24-hodinový dispečing SKK, kde je telefónne číslo 16 126. Informáciami nám pomôžu odstraňovať poruchy rýchlo a spolu budeme zabezpečovať spomínanú 98-percentnú funkčnosť verejného osvetlenia. Do 1. augusta budúceho roku nás ešte čaká veľa práce, preto prosíme o trpezlivosť, nakoľko započaté práce musia prebiehať v súlade s koncepciou," dodal ešte Ing. Peter Papán.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov
 2. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 3. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 4. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 5. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 6. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky
 9. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky
 10. Volkswagen Golf GTI TCR: Pre skutočných fanúšikov
 1. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 2. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 3. Michalovce si vo finále McDonald´s Cupu schuti zastrieľali
 4. Šach cibrí mozog a učí férovosti
 5. Podarilo sa!
 6. Predávať nehnuteľnosť s viacerými realitkami alebo len s jednou?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Spojili sa a vytvorili lepšie miesto pre život
 9. Neustály hluk narúša naše zdravie
 10. Test autonavigácie Mio Pilot 15! Youtuber Majkl hodnotí v testu!
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 68 691
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 26 983
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 25 679
 4. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 386
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 12 917
 6. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 12 483
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 9 436
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 827
 9. V zime hreje, v lete chladí. V akých domoch je najpríjemnejšie? 5 644
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 4 098

Neprehliadnite tiež

Koncert v Gregorovciach priniesol po roku jasný odkaz - Nezabudneme.

Na oknách vypravenej košickej električky rástol mach

Dopravný podnik to mrzí, ihneď to dali do poriadku.

Takéto špinavé okno mala električka, ktorá vozila cestujúcich.

Cestujúci si v taške vo vlaku zabudol 62-tisíc eur

Zrejme išlo o celoživotné úspory staršieho muža.

Mestský park sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Je pod väčšou ochranou

Pamiatkar hovorí, že cieľom je, aby sa zachoval pre ďalšie generácie.

Park predstavuje historickú súčasť mesta, nachádzajú sa v ňom cenné dreviny, historická štruktúra komunikácií a malých stavieb.

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenskí hokejisti počas MS v hokeji 2019.

Valábik reaguje na Hudáčkove vyjadrenia: U mňa by dohral

Hudáček vysvetľoval, prečo sa Ramsay hneval.

Libor Hudáček v zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2019.
Emil Haas (28) vyštudoval ekonomickú a finančnú matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2015 spolu s Michalom Mesárošom založil spoločnosť Brainteaselava, ktorá dnes okrem escape roomov prevádzkuje aj ďalšie hry ako City Game a Mystery Dinner. V apríli 2019 bol členom slovenského tímu, ktorý vyhral svetový šampionát v escape roomoch v Londýne organizovaný spoločnosťou Red Bull.
Antonio Banderas po premiére Almodóvarovho filmu Bolesť a sláva v Cannes.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019