zaznamenali v parlamentných voľbách až 100-percentnú účasť. Jednou z nich však boli aj "veľké" Mokrance, v ktorých svoje volebné právo doslova "do nohy" využilo všetkých 798 zapísaných voličov. V piatok pritom odvolilo až 70 percent z nich, zvyšok si hlasovanie odložilo na sobotu. Predtým účasť na voľbách oscilovala okolo úrovne 75 percent voličov. Pri posledných komunálnych voľbách sa však vyšplhala už na 95 percent. No stopercentná účasť je niečo, čo prekvapilo nielen samotných obyvateľov, ale aj 43-ročnú starostku Máriu Lackovú.
"Mňa to doslova šokovalo, keď som videla zápisnicu z okrskovej volebnej komisie. Predpokladala som síce vysokú účasť, no určite nie až takú. Viem, že už predtým sa nám ohlásilo asi 10 občanov, aby kvôli ich zdravotnému stavu prišli členovia komisie s volebnou urnou za nimi domov. Pre zábudlivcov sme v sobotu ešte dvakrát oznámili v miestnom rozhlase, že do 14.00 hod. môžu ísť voliť. Možno aj preto sme mali takú vzorovú účasť," hovorí starostka obce s takmer 1300 obyvateľmi a ročným rozpočtom 5,5 milióna Sk.
V Mokranciach presvedčivo zvíťazila SMK, ktorej svoj hlas dalo 567 voličov, čo predstavuje takmer 72 percent všetkých hlasov. Ďaleko za ňou nasledovala SDKÚ s necelými 22 percentami a v obci by sa do parlamentu ešte dostalo ANO s takmer 6 percentami. Úplne však prepadol Smer (3,7), HZDS (2,5) a KDH (1,1%). Ostatné strany dostali menej ako desať hlasov. Za zmienku stojí ešte to, že SNS v obci porazila Pravú SNS v pomere 2 hlasov k jednému.
"Nielen účasť, ale aj výsledky sú šokujúce," myslí si už trikrát zvolená starostka, ktorá mimochodom v posledných komunálnych voľbách získala 92 percent všetkých hlasov a pokračuje: "Hoci sa k maďarskej národnosti prihlásilo len 36 percent obyvateľov, zvyšok našich občanov sú až na niektoré výnimky Slováci hovoriaci po maďarsky. Školu tu pritom máme slovenskú. SMK tu síce vždy mala silné pozície, no v uplynulých parlamentných voľbách rozdiel medzi ňou a SDK nebol až natoľko veľký."
Príčin takej neuveriteľnej volebnej účasti v obci je isto viac. Občania sa vraj viac zaujímajú o veci verejné, obec sa za posledné roky aj dosť zveľadila. Samozrejmosťou je dokončená plynofikácia, či prekládka hlavného prívodu elektrického prúdu. Vynovený kultúrny dom a taktiež nové športoviská spôsobili, že Mokrančania sú na svoju obec hrdí. Okrem toho sa buduje vodovod a kanalizácia, takže ľudia sa na nedostatok záujmu o zlepšovanie ich životného štandardu zo strany kompetentných naozaj nemôžu sťažovať. Majú aj dobré dopravné spojenie s Košicami, či už zo strany SAD alebo po železnici. Väčšina z nich je zamestnaná v US Steele, niektorí aj na miestnom družstve, či v blízkej Moldave. Nezamestnanosť v obci je aj preto ďaleko pod okresným priemerom, keď dosahuje len 14 percent. Starostka pripúšťa, že stopercentná volebná účasť by zrejme nepadla, keby u nich v obci žili Rómovia, ktorí sú známi svojim "benevolentnejším" prístupom k voľbám. Poslední sa však odtiaľ odsťahovali ešte pred nežnou revolúciu.
"Mňa tá účasť až tak neprekvapila, počítala som s ňou. Je to predsa našou povinnosťou, aby sme sa volieb zúčastnili. Možno aj naši občania videli, že sa v obci toho veľa urobilo, a preto išli. Ale nikto ich nenútil, každý prišiel dobrovoľne. My si tu v obci žijeme v zhode, veľmi dobre spolu vychádzame a možno aj preto je tu taká pohoda, ktorá vyústila do stopercentnej účasti. Ľudia chcú, aby sa mali lepšie. Asi sme taká vyspelá dedina," tvrdí poslankyňa obecného zastupiteľstva Eva Kolesárová, ktorú sme stretli v obchode so zmiešaným tovarom.
Vedľa neďalekého futbalového ihriska je espresso, ktoré patrí obci. Na obed je tam ešte prázdno. Našli sme tam dvoch pracovníkov na VPP, ktorí si v rámci obedňajšej prestávky dávali po šichte nealkoholické pivo.
"Išli sme voliť, lebo sme nechceli, aby sa Mečiar vrátil k moci. Maďari u nás ho veľmi nemajú v láske, lebo ani on nemá rád Maďarov žijúcich na Slovensku. Každý sa asi snažil, aby sme sa mali lepšie, preto išiel k voľbám. Ďalší dôvod je aj ten, že v obci sa toho v poslednej dobe veľa zlepšilo a ľudia sa tak chceli odvďačiť štátu. Veď akoby to vyzeralo, keby sme neišli," hovorí Gabriel Csecsi, ktorý sa o chvíľu opäť pustí so svojim kolegom do rekonštrukcie miestnej kolkárne.
"Volil som SMK. Som spokojný s tým, ako dopadla nielen táto strana, ale aj celé voľby. Uvidíme ešte, ako budú môcť presadzovať svoj program vo vláde," dodáva jeho parťák Jozef Lušňak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári