svedčí o kvalite ich práce, či len smole, že si podľa voličov vybrali neperspektívnu stranu...
SOP-kári Ferdinand Petrák, Dušan Kovačič a Katarína Čižmáriková pre istotu ani nekandidovali, a tak sa už v predstihu mohli pripravovať na návrat do "normálneho" života. Až do prvých predbežných výsledkov žila ešte teoretická šanca Alojza Engliša, aby sa z 90. miesta na kandidátke HZDS opäť prepracoval do parlamentu. Keďže však Mečiarovci získali iba 19,5 percenta hlasov, jeho nádej zhasla rovnako ako v prípade Ladislava Orosza. SDA sa totiž do parlamentu ani nedostala. Zatiaľ najlepšie je na tom M. Sabolová, ktorá je nateraz druhá pod čiarou na kandidátke KDH. Keďže však hnutie nominuje niekoľkých svojich poslancov za ministrov a štátnych tajomníkov, na ich uvoľnené miesto má veľkú šancu zasadnúť aj Mária Sabolová.
"Všetko je otvorené, môže byť nielen poslankyňou, ale napr. aj štátnou tajomníčkou. Vo voľbách získala okolo 8 000 preferenčných hlasov, je druhá náhradníčka, takže nevylučujem, že sa v parlamente objaví. Pre nás je však teraz podstatné vyjednávanie o miestach vo vláde, potom to budú štátni tajomníci a až nakoniec budeme rokovať o náhradníkoch za poslancov," povedal nám tlačový tajomník KDH V. Pčolinský.
Zvyšní piati poslanci sa už pomaly vracajú do civilného života. Exposlankyňa K. Čižmáriková od pondelka zarezáva na krajskom úrade, kde sa vrátila na tlačové oddelenie. "Mám podľa zákona sprístupňovať informácie a na starosti mám aj mediálnu politiku," tvrdí. Súčasnému hovorcovi KÚ Š. Kočutovi, ktorý ju v tejto funkcii po jej odchode do NR SR však miesto určite nezoberie, jej pracovná náplň je totiž trochu odlišná. Naša novinárska mama ešte nevie, či zostane pracovať na KÚ aj po tom, čo tam od budúceho mesiaca nastúpi nový prednosta. Ako nám povedala, má aj iné ponuky, no v každom prípade by chcela zostať pri žurnalistike. "Po troch rokoch v NR SR som podkutá v legislatívnej oblasti, mám výborné kontakty a nezanedbateľnú novinársku prax. O svoju budúcnosť sa preto vôbec neobávam." Plat v štátnej správe síce ani zďaleka nedosahuje ten poslanecký, no v tom problém nevidí, lebo z parlamentu si ešte niečo našetrila.
Jej kolega z SOP D. Kovačič opäť potvrdil svoj prívlastok nezastihnuteľný, a ako tradične sa nám aj tentoraz napriek sľubom sekretárky jeho manželky neozval. Hoci je už tento expredseda výboru pre verejnú správu v dôchodkovom veku, na odpočinok sa nechystá. Zrejme bude opäť pomáhať manželke Zdenke v jej podnikateľských aktivitách v rámci spoločnosti Hydina ZK Košice.
Dnes už len bývalý predseda poslaneckého klubu SOP-LDÚ-SZS Ferdinand Petrák patrí podľa niektorých médií spolu s D. Kovačičom k jedným z najbohatších poslancov bývalej NR SR. Hoci svoj majetok nikdy oficiálne nezverejnil, biedu trieť rozhodne nebude. Ako nám včera povedala jeho manželka, ešte spolu nepreberali, čo bude po zániku svojho mandátu robiť. "Nezdôveril sa mi s tým," uviedla. Nevylúčila však, že sa vráti k podnikateľským aktivitám. Momentálne nie je tento bývalý viceprezident VSŽ Košice podľa jej slov nikde zamestnaný.
Alojz Engliš už predčasom prišiel o post krajského predsedu HZDS, vo finále prehral s R. Bauerom aj bitku o post predsedu VÚC a od soboty už nie je ani poslancom NR SR. Naďalej však zostáva členom HZDS, a v najbližších dňoch sa vraj bude dávať dokopy po zdravotnej a psychickej stránke. "Konečne budem mať čas na všetky veci, ktoré som uplynulé štyri roky zanedbával. Urobím aj nejaké veci na dome, v záhradke, no taký mesiac budem najmä odpočívať." Potom by chcel pracovať v sociálnej oblasti, no najprv si musí zistiť, či o neho ešte bude záujem. Ak nie, možno sa vrhne na podnikateľské aktivity. Ako krajnú možnosť vidí to, že by sa vymenil s E. Kolesárom a tentoraz by on jemu robil poslaneckého asistenta. "Nerobím vedu z toho, čo bude ďalej. Do politiky som neišiel s tým, aby som zbohatol. Možno keby som v nej nebol, mám sa teraz lepšie," skonštatoval po tom, čo po nezvolení prišiel rovnako ako jeho kolegovia o vyše 53-tisícový čistý mesačný príjem.
Ani jeden z najinteligentnejších slovenských politikov a expredseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Ladislav Orosz (na snímke) nezamieri na Okresný úrad práce Košice IV. Od budúceho pondelka sa vracia za katedru na Filozofickej fakulte PU v Prešove. Ako autor novely ústavy povie svojim študentom isto aj dosť praktických príkladov počas prednášok a cvičení v predmetoch Teória štátu a práva, či Ústavné právo. Docent Orosz sa zmieril aj s tým, že platové pomery v školstve a NR SR sa nedajú veľmi porovnávať. "Na druhej strane budem aspoň častejšie doma a rodina si ma viac ožije. Predtým som pendloval medzi Košiacami a Bratislavou, teraz už budem chodiť len do Prešova." Exposlanec Orosz sa takisto plánuje zúčastniť aj výberového konania na externého poradcu Ústavného súdu, kde by pôsobil ako poradca sudkyne Ľudmily Gajdošíkovej. Vzhľadom na jeho doterajšiu prax a publikačnú činnosť je takmer isté, že sa ním aj stane...
Všetci nezvolení exposlanci vrátane Ivana Lexu sa prinajhoršom do konca februára budú cítiť ako v NR SR. Podľa zákona im totiž prináleží poslanecký plat vo výške 37 100 Sk hrubého ešte päť mesiacov po zániku mandátu, pričom prídu iba o nezdaniteľný paušál vo výške 29 680 Sk. Navyše, v ich pôvodnom zamestnaní sa na nich sťahuje ročná ochranná lehota, čo v praxi znamená, že ich 12 mesiacov odtiaľ nemôžu prepustiť. Ak by sa doma alebo v pôvodnej práci predsa len nudili, môže si zahrať hry na notebooku za 120 000 Sk, ktorý im zostal aj po odchode z parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári