Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 21. máj, 2019 | Meniny má Zina
Nájdete nás na webe

Lekárom sú vydané doslova na milosť a nemilosť

Košice - "Zabudlo sa na nás?" pýtajú sa neštátne zdravotné sestry, ktoré sa pridali k výzve Regionálnej komory stredného zdravotného personálu Košice

I. Tá odštartovala pred piatimi mesiacmi a v pomerne krátkom čase ju podpísalo viac ako 1500 sestier.

Sestry poukazujú na skutočnosť, že ich finančné ohodnotenie a sociálne postavenie je neraz neúnosné, pričom sa obávajú aj úpadku zdravotníckej a ošetrovateľskej staroslivosti. Zdravotným sestrám v neštátnej sfére sa totiž veľakrát upiera právo na ďalšie vzdelávanie a ich zamestnávatelia často nedodržiavajú ani Zákonník práce.

Autorky výzvy poukazujú na skutočnosť, že neštátni lekári zamestnávajú sestry často iba na čiastočný pracovný úväzok a za minimálnu mzdu, pričom niektoré súkromné ambulancie pracujú úplne bez zdravotnej sestry. To môže mať za následok ohrozenie zdravia pacientov. Štatistiky pritom hovoria, že každá koruna investovaná do prevencie ušetrí trojnásobok prostriedkov vynaložených na liečbu akútnych problémov a následných komplikácií.

"Neštátne sestry sa však o svojich problémoch boja otvorene hovoriť, pretože sú doslova vydané na milosť a nemilosť svojho zamestnávateľa," konštatuje prezidentka Regionálnej komory Stredného zdravotného personálu Košice I Mária Lévyová, spoluautorka spomínanej výzvy.

Podľa sestier otvoriť si ústa predstavuje reálnu hrozbu straty zamestnania. O tom sme sa presvedčili sami, keď sme sa snažili uskutočniť medzi nimi anketu. U úplne neznámych sme sa stretávali s nedôverou, naše známe sa zas obávali odhalenia. Napokon sa nám podarilo osloviť tri sestričky ochotné hovoriť aspoň anonymne.

"Čo vám mám povedať? Drž hubu a krok, to najlepšie vystihuje moje položenie. Môj zamestnávateľ si dobre uvedomuje, že je to on, kto ma živí a ja to viem tiež. Preto robím, čo treba a zbytočne sa nesťažujem," hovorí štyridsiatnička zamestnaná u istého špecialistu. Jej o niekoľko rokov staršia kolegyňa pracujúca pre neštátneho stomatológa má podobnú skúsenosť.

"Mám viac ako päťdesiat rokov a svoju prácu si musím stoj čo stoj udržať. Niekoľko rokov pred dôchodkom ma už nikto nezamestná, preto mi neostáva iné, ak strpieť všetky maniere svojho šéfa. Som dievča pre všetko, asistujem lekárovi, robím administratívne práce, upratujem. Za posledné roky som si nedovolila jediný krát byť vypísaná, dovolenku beriem iba vtedy, keď si ju naplánuje môj lekár. Ak sú pacienti, robíme neraz aj cez desať hodín denne. Zarobím v čistom tak sedem-osem tisícok, aj to som si musela vydobiť. Podľa mňa to nie je adekvátne, ale musím byť spokojná s tým, čo mám," zdôrazňuje.

Ako však poznamenáva, nie všetky neštátne sestry sú na tom zle. Je to naozaj individuálne, záleží od lekára, pre ktorého pracujú. V susednej ambulancii napríklad pracuje jej kolegyňa za úplne iných podmienok.

"Ja sa naozaj nemôžem sťažovať. Naša stomatologická ambulancia má dosť solventnú klientelu, takže neobjednávame veľa pacientov denne. Robím tak šesť-sedem hodín denne a dostanem osem až desať tisícok na ruku, záleží od mesiaca. Ale nie všetko je oficiálne. Na papieri dostanem iba šesť tisíc, zvyšok je ‚bokovka'. Keďže som mladá, nemám s tým problém, staršie kolegyne pred dôchodkom však potrebujú čo najvyšší oficiány príjem, lebo sa im z neho bude vyrátavať jeho výška," prezrádza nám ani nie tridsaťročná slobodná sestrička, ktorá však pre lepší príjem musí strpieť dvojzmyselné narážky svojho šéfa a občas i jeho zablúdenú ruku na svojich bokoch...

Neštátne zdravotné sestry neraz ľutujú, že nemôžu pracovať v zdravotníckych zariadeniach, lebo tam by si prilepšili aspoň na nočných službách. Štátnym kolegyniam závidia lepšie sociálne istoty, sestry v intenzívnych odboroch (chirurgia, ARO, jednotky intenzívnej starostlivosti) zas hovoria, že sestričky na ambulancii vôbec nevedia, čo je to robota. A dodávajú, že môžu byť radi, že majú iba jediného šéfa.

"Mám tridsačročnú prax, vykonávam intenzívnu starostlivosť o pacientov na lôžku, každý tretí deň slúžim a zarobím v čistom ledva desať tisíc. Niet nám čo závidieť. Pracujeme v náročných podmienkach, pričom príplatok za zmennosť predstavuje 110 korún a rovnaký je príplatok za prácu v škodlivom prostredí. Mimochodom, príplatok za riadenie je smiešnych 93 korún a osobné hodnotenie už niekoľko mesiacov nedostávame, rovnako ako príplatok za zastupovanie," hovorí sestrička pracujúca v košickej fakultnej nemocnici.

Nuž, nedocenené sa na Slovensku cítia tak neštátne, ako aj štátne zdravotné sestry. Jedni i druhé čakajú na zázrak. Alebo utekajú za lepšími podmienkami do zahraničia, prípadne už radšej nadobro zavesili ‚remeslo' na klinec. Všetko na škodu pacienta.

Aj o tom budú na dnešnej tlačovej besede s novinármi v Košiciach diskutovať zástupcovia Slovenskej komory SZP.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 2. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 3. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. Do finále McDonald´s Cupu postúpili mladí Vranovčania
 2. Atos poukázal na spotrebu mobilných aplikácií
 3. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 4. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Bezstarostná klimatizácia len za 35 € mesačne
 8. Rozvody tepla v Plešivci prejdú tento rok veľkou modernizáciou
 9. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 10. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 65 430
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 30 428
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 28 935
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 16 988
 5. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 414
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 15 519
 7. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 8 771
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 7 520
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 197
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 2 956

Neprehliadnite tiež

Užívame si čaro majstrovstiev. Maximálnou prácou

Ako vyzerá deň redaktora Korzára na hokejovom šampionáte.

Dvojica redaktorov Korzára na MS v hokeji - sprava Daniel Dedina a Patrik Fotta.

Požiar na košickom sídlisku zničil štrnásť áut

Celková škoda je viac ako 113-tisíc eur.

Deravú cestu pri Košickej Polianke plátajú ľudia sami

Cesta nemá majiteľa, spojili sa, lebo si ničili autá.

Chlapi sa už na rozbitú cestu nemohli pozerať.
Frekventovaná Jarková ulica v centre mesta je už roky v dezolátnom stave.

Hlavné správy zo Sme.sk

Technik BVS.

Zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Niki Lauda zomrel vo veku 70 rokov.

Niki Lauda.
Ilustračná fotografia.
Igor Matovič sa vzdal kandidatúry do europarlamentu.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019