obrany SR neistá. Minister tohto rezortu Jozef Stank preferuje zlúčenie akadémie v Košiciach s akadémiou v Liptovskom Mikuláši, čím by došlo k vytvoreniu Akadémie obrany sídliacej na Liptove. V praxi by to znamenalo koniec histórie známej košickej akadémie. Vedenie VLA sa snaží o vysokoškolskú ustanovizeň bojovať, čoho dokladom je aj skutočnosť, že ako sme sa z dobre informovaného zdroja dozvedeli, sa v súčasnosti vo VLA školia piloti členskej krajiny NATO - Maďarska. Či je tomu skustočne tak, sme sa opýtali rektora VLA plk. prof. Ing. Miroslav Gregu, CSc.
"Máte dobré informácie. Začiatkom roka sme boli oslovení maďarskou stranou, či by sme boli schopní zabezpečiť letecký výcvik vojenských pilotov. Samozrejme išli sme do toho a celý proces mal niekoľko etáp. Bolo obdobie, kedy sme mali pocit, že buď konkurencia, alebo iné tlaky nás dostanú z boja o zakázku vonku. Nakoniec sa všetko podarilo a došlo k tomu, že akvizičný úrad Ministerstva obrany Maďarskej republiky nás vyzval, aby sme predložili ponuku. Vypracovali sme ju a tú akceptovali. Podpísali sme teda zmluvu," hovorí rektor VLA a dodáva, že výcvik započal minulý týždeň, pričom školená je skupina pilotov a inštruktorov.
Po príchode absolvovali lekársku prehliadku, uskutočnilo sa teoretické cvičenie a výcvik potrvá do konca kalendárneho roka. "Pilotov je sedemnásť a sú rozdelení do dvoch skupín. Budú k nám prichádzať na dve etapy. Chápem to ako ocenenie našej dobrej práce, úrovne akadémie a celého zabezpečenia. Svedčí to o tom, že naša akadémia má vo svete dobrý zvuk a netajíme sa tým, že by sme radi vybudovali stredoeurópske letecké výcvikové centrum na podzvukovej technike. Toto by mal byť prvý krok k tomu, aby sa v priebehu budúceho roka začalo niečo realizovať. Vyzerá to tak, že s pozvánkou do NATO veľký problém nebude a tento výcvik by mal byť naším príspevkom pri deľbe práce v NATO. Z pohľadu leteckej akadémie ide o vyvrátenie tvrdení niektorých pánov, že akadémia v takomto rozsahu nie je potrebná. Je o nás záujem a stačí nám umožniiť, aby sme sa mohli výcviku zahraničných študentov venovať. Práve tento krok považuje za významný a týmto okamžikom začíname písať novú históriu VLA."
Vyjadrenia kompetentných pracovníkov ministerstva už jasne hlásajú o zlúčení akadémie s akadémiou v Liptovskom Mikuláši, prípadnom jej zrušení. Chcete na nich takýmto spôsobom zapôsobiť?
"Keď tu bol minister obrany ČR Jaroslav Tvrdík vyhlásil, že v školskom roku 2002/03 by sa sem mohli vrátiť českí študenti. Moje posledné stretnutia s ním potvrdzujú, že ten záujem pretrváva a pripomenul mi, že po pozvánke do NATO budú nasledovať rýchle kroky, že by od budúceho školského roka študenti od našich západných susedov skutočne na akadémii v Košiciach študovali. Nie je to len otázka existencie akadémie, ale aj prílev pracovných príležitostí do tohto regiónu. V súčasnosti nám lietadlá končia technický život a je potrebné ich generálkovať. Prílev kapitálu z tohoto kontraktu nám umožní generálkovať učebno - výcvikovú základňu a leteckú techniku. Na uvedenej modernizácii sa budú podielať výlučne domáce subjekty."
Vyjadrenia sú však jednoznačné, že akadémia končí.
"Máte pravdu, vojenské školstvo v dnešnej podobe do budúcnosti neprežije. Je teda potrebné dokončiť transformačný proces. Keďže badáme záujem zahraničia, vytvára sa tu priestor pre existenciu samostatnej leteckej akadémia, ktorá bude zabezpečovať leteckú výučbu a výcvik. Spájať letectvo s ostatnými druhmi činnosti je problematické. Osobne si myslím, že ak máme leteckú akadémiu so zvučným menom, nevidím dôvod na radikálne riešenie zánikom inštitúcie."
Máte pocit, že presvedčíte kompetentných o svojej pravde?
"Zrušenie, či zlúčenie akadémie je dlhodobý proces, ktorý je pred nami a musí prebehnúť prijatím zákona v Národnej rade SR. Pokiaľ nie je prijatý sú to len diskusie a hľadanie ciest, ako danú problematiku riešiť. My sa nebránime žiadnej diskusii a osobne si myslím, že tento výcvik, keďže je to v histórii prvýkrát, keď tak veľká skupina z členského štatu NATO príde do vzdelávacieho zariadenia nečlenského štátu je niečím viac, ako len štandartným krokom výučby. Je krokom vpred."
Zostane teda akadémia v Košiciach?
"Som optimtista, verím že áno. Hovorí sa o termíne 1.9.2003 ako o zriadení Akadémie obrany. No musí sa prihladať na to, že máme študentov v druhom ročníku, a budú končiť až v roku 2006. Udeľovanie dokladov o ukončení vysokoškolského štúdia je podmienené akreditáciou, ktorá je závislá od docentov a profesorov, ktorí sú garanti jednotlivých študijných odborov. Nedá sa teda povedať, že sa to vyrieši k nejakému dátumu."
Máte v rukách nejakého žolíka?
"Hlavnou devízou je naša práca a jej výsledky. Uvidíme. Vzhľadom na to, že pôjdu do popredia podnikateľské subjekty si myslím, že naše aktivity budú ocenené."
Dokáže si akadémia na svoju existenciu zarobiť?
"Za predpokladu, že príspevok by bol dávaný na každého študenta vo výške potrebnej na zabezpečenie výcviku, tak si myslím, že by sme si dokázali na seba zarobiť. Ceny v zahraničí sú mnohonásobne vyššie ako u nás. Nie je to len otázka vzdelávania na jednej škole, ale je potrebné zobrať na zreteľ dnešný vzdelávací komplex s tým čo poskytuje a porovnať ho s tým, ktorý nasleduje. Nemyslím si, že by sme finančne nevyšli, existencia závisí od štátneho príspevku a od našich podnikateľských aktivít. Na Slovensku okrem vojenského letectva existuje aj civilné a práve táto škola je ako jediná komplexne zameraná na letectvo v rámci Slovenska schopná zabezpečiť dostatočný výcvik v týchto oblastiach."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári