Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 21. máj, 2019 | Meniny má Zina
Nájdete nás na webe

Budúcnosť akadémie vidí jej rektor v realizácii zahraničných kontraktov

Košice - Budúcnosť Vojenskej leteckej akadémie (VLA) generála Milana Rastislava Štefánika v Košiciach je podľa kompetentných pracovníkov Ministerstva

obrany SR neistá. Minister tohto rezortu Jozef Stank preferuje zlúčenie akadémie v Košiciach s akadémiou v Liptovskom Mikuláši, čím by došlo k vytvoreniu Akadémie obrany sídliacej na Liptove. V praxi by to znamenalo koniec histórie známej košickej akadémie. Vedenie VLA sa snaží o vysokoškolskú ustanovizeň bojovať, čoho dokladom je aj skutočnosť, že ako sme sa z dobre informovaného zdroja dozvedeli, sa v súčasnosti vo VLA školia piloti členskej krajiny NATO - Maďarska. Či je tomu skustočne tak, sme sa opýtali rektora VLA plk. prof. Ing. Miroslav Gregu, CSc.

"Máte dobré informácie. Začiatkom roka sme boli oslovení maďarskou stranou, či by sme boli schopní zabezpečiť letecký výcvik vojenských pilotov. Samozrejme išli sme do toho a celý proces mal niekoľko etáp. Bolo obdobie, kedy sme mali pocit, že buď konkurencia, alebo iné tlaky nás dostanú z boja o zakázku vonku. Nakoniec sa všetko podarilo a došlo k tomu, že akvizičný úrad Ministerstva obrany Maďarskej republiky nás vyzval, aby sme predložili ponuku. Vypracovali sme ju a tú akceptovali. Podpísali sme teda zmluvu," hovorí rektor VLA a dodáva, že výcvik započal minulý týždeň, pričom školená je skupina pilotov a inštruktorov.

Po príchode absolvovali lekársku prehliadku, uskutočnilo sa teoretické cvičenie a výcvik potrvá do konca kalendárneho roka. "Pilotov je sedemnásť a sú rozdelení do dvoch skupín. Budú k nám prichádzať na dve etapy. Chápem to ako ocenenie našej dobrej práce, úrovne akadémie a celého zabezpečenia. Svedčí to o tom, že naša akadémia má vo svete dobrý zvuk a netajíme sa tým, že by sme radi vybudovali stredoeurópske letecké výcvikové centrum na podzvukovej technike. Toto by mal byť prvý krok k tomu, aby sa v priebehu budúceho roka začalo niečo realizovať. Vyzerá to tak, že s pozvánkou do NATO veľký problém nebude a tento výcvik by mal byť naším príspevkom pri deľbe práce v NATO. Z pohľadu leteckej akadémie ide o vyvrátenie tvrdení niektorých pánov, že akadémia v takomto rozsahu nie je potrebná. Je o nás záujem a stačí nám umožniiť, aby sme sa mohli výcviku zahraničných študentov venovať. Práve tento krok považuje za významný a týmto okamžikom začíname písať novú históriu VLA."

Vyjadrenia kompetentných pracovníkov ministerstva už jasne hlásajú o zlúčení akadémie s akadémiou v Liptovskom Mikuláši, prípadnom jej zrušení. Chcete na nich takýmto spôsobom zapôsobiť?

"Keď tu bol minister obrany ČR Jaroslav Tvrdík vyhlásil, že v školskom roku 2002/03 by sa sem mohli vrátiť českí študenti. Moje posledné stretnutia s ním potvrdzujú, že ten záujem pretrváva a pripomenul mi, že po pozvánke do NATO budú nasledovať rýchle kroky, že by od budúceho školského roka študenti od našich západných susedov skutočne na akadémii v Košiciach študovali. Nie je to len otázka existencie akadémie, ale aj prílev pracovných príležitostí do tohto regiónu. V súčasnosti nám lietadlá končia technický život a je potrebné ich generálkovať. Prílev kapitálu z tohoto kontraktu nám umožní generálkovať učebno - výcvikovú základňu a leteckú techniku. Na uvedenej modernizácii sa budú podielať výlučne domáce subjekty."

Vyjadrenia sú však jednoznačné, že akadémia končí.

"Máte pravdu, vojenské školstvo v dnešnej podobe do budúcnosti neprežije. Je teda potrebné dokončiť transformačný proces. Keďže badáme záujem zahraničia, vytvára sa tu priestor pre existenciu samostatnej leteckej akadémia, ktorá bude zabezpečovať leteckú výučbu a výcvik. Spájať letectvo s ostatnými druhmi činnosti je problematické. Osobne si myslím, že ak máme leteckú akadémiu so zvučným menom, nevidím dôvod na radikálne riešenie zánikom inštitúcie."

Máte pocit, že presvedčíte kompetentných o svojej pravde?

"Zrušenie, či zlúčenie akadémie je dlhodobý proces, ktorý je pred nami a musí prebehnúť prijatím zákona v Národnej rade SR. Pokiaľ nie je prijatý sú to len diskusie a hľadanie ciest, ako danú problematiku riešiť. My sa nebránime žiadnej diskusii a osobne si myslím, že tento výcvik, keďže je to v histórii prvýkrát, keď tak veľká skupina z členského štatu NATO príde do vzdelávacieho zariadenia nečlenského štátu je niečím viac, ako len štandartným krokom výučby. Je krokom vpred."

Zostane teda akadémia v Košiciach?

"Som optimtista, verím že áno. Hovorí sa o termíne 1.9.2003 ako o zriadení Akadémie obrany. No musí sa prihladať na to, že máme študentov v druhom ročníku, a budú končiť až v roku 2006. Udeľovanie dokladov o ukončení vysokoškolského štúdia je podmienené akreditáciou, ktorá je závislá od docentov a profesorov, ktorí sú garanti jednotlivých študijných odborov. Nedá sa teda povedať, že sa to vyrieši k nejakému dátumu."

Máte v rukách nejakého žolíka?

"Hlavnou devízou je naša práca a jej výsledky. Uvidíme. Vzhľadom na to, že pôjdu do popredia podnikateľské subjekty si myslím, že naše aktivity budú ocenené."

Dokáže si akadémia na svoju existenciu zarobiť?

"Za predpokladu, že príspevok by bol dávaný na každého študenta vo výške potrebnej na zabezpečenie výcviku, tak si myslím, že by sme si dokázali na seba zarobiť. Ceny v zahraničí sú mnohonásobne vyššie ako u nás. Nie je to len otázka vzdelávania na jednej škole, ale je potrebné zobrať na zreteľ dnešný vzdelávací komplex s tým čo poskytuje a porovnať ho s tým, ktorý nasleduje. Nemyslím si, že by sme finančne nevyšli, existencia závisí od štátneho príspevku a od našich podnikateľských aktivít. Na Slovensku okrem vojenského letectva existuje aj civilné a práve táto škola je ako jediná komplexne zameraná na letectvo v rámci Slovenska schopná zabezpečiť dostatočný výcvik v týchto oblastiach."

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 2. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 4. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 9. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Do finále McDonald´s Cupu postúpili mladí Vranovčania
 2. Atos poukázal na spotrebu mobilných aplikácií
 3. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 4. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Bezstarostná klimatizácia len za 35 € mesačne
 8. Rozvody tepla v Plešivci prejdú tento rok veľkou modernizáciou
 9. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 10. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 68 643
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 30 192
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 29 525
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 16 810
 5. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 413
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 15 442
 7. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 9 051
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 7 555
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 339
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 3 027

Neprehliadnite tiež

Požiar na košickom sídlisku zničil štrnásť áut

Celková škoda je viac ako 113-tisíc eur.

Deravú cestu medzi Krásnou a Košickou Poliankou plátajú ľudia sami

Cesta nemá majiteľa, spojili sa, lebo si ničili autá.

Chlapi sa už na rozbitú cestu nemohli pozerať.
Frekventovaná Jarková ulica v centre mesta je už roky v dezolátnom stave.

Do nezávislej Tabačky pustia politikov

Všetky aktivity blokujú podľa župana Trnku smeráci.

Presne pred štyrmi rokmi otvorili najväčšie nezávislé kultúrne centrum na Slovensku. V strede riaditeľ Tabačky Peter Radkoff.

Hlavné správy zo Sme.sk

Zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Niki Lauda zomrel vo veku 70 rokov.

Niki Lauda.
Ilustračná fotografia.
Igor Matovič sa vzdal kandidatúry do europarlamentu.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako dopadne ďalší zápas Petra Pellegriniho

Pellegrini si všetky funkcie vysedel.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019