Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 23. máj, 2019 | Meniny má Želmíra
Nájdete nás na webe

K siedmym istým poslancom sa možno pripoja aj V. Novotný z SDKÚ a M. Sabolová z KDH

Košice - Metropola východu bude mať v budúcej NR SR viac poslancov ako tomu bolo počas uplynulých štyroch rokoch. K šiestim už pred voľbami istým (P.

Paškovi, J. Burianovi, J. Bučekovi, E. Angyalovej (všetci Smer), A. Albertovi (SMK) a E. Kolesárovi z HZDS) sa vďaka nadpriemerným výsledkom SDKÚ pripojí aj J. Tkáčová. Navyše, po zostavení vlády sa očakáva, že na uvoľnené poslanecké miesta po budúcich ministroch a štátnych tajomníkoch by ešte mohli zasadnúť aj V. Novotný z SDKÚ a M. Sabolová z KDH. Istú, hoci nie veľkú šancu na parlamentnú účasť má aj člen KSS Tibor Mátyás, ktorý je podľa doteraz známych výsledkov druhý "pod čiarou" na kandidátke komunistov.

So siedmych nateraz známych košických poslancov sa ako prvému podarilo odvoliť krajskému šéfovi Smeru Pavlovi Paškovi. Do volebnej miestnosti na ZŠ Čordákova prišiel v piatok tri minúty po štrnástej hodine. Keďže sa ponáhľal do Bratislavy, manželku s rodinou nechal doma. Až na druhý pokus našiel ten "svoj" volebný okrskok. Koho bude voliť mal pochopiteľne už dávno premyslené. Ako sa nám priznal, svoje hlasy dal najmä košickým členom Smeru, ktorým dôveruje. "Získame tak okolo 18 percent," povedal nám, no neskôr sa ukázalo, že v Prognostickom ústave by ho podobne ako ďalších budúcich košických poslancov za Smer zrejme nezamestnali.

O štvrť na tri asi o 800 metrov vyššie v MŠ na Hemerkovej volil podnikateľ a finančník Jozef Burian. Spolu s manželkou Agnesou rozmýšľali trochu dlhšie nad preferečnými hlasmi. Koho zakrúžkoval nám však nechcel prezradiť. "Napíšte, že som krúžkoval vtáky," usmieval sa. Smeru predpovedal 18,3 percenta, bližšie k pravde však bola jeho manželka, ktorá pokývala hlavou a skonštatovala, že je príliš veľkým optimistom...

Presne o 14.30 vstúpila do volebnej miestnosti v Nižnej Myšli čerstvá absolventka EÚ Edita Angyalová. Chvíľku sa porozprávala so zahraničným pozorovateľom a potom vhodila obálku do urny. "Moja predstava je taká. Buď získame menej ako 15 percent alebo to bude výrazne nad osemnásť," nádejala sa. Svoju poslaneckú budúcnosť by si teoreticky vedela predstaviť vo výbore NR SR pre financie a menu, v hlave má pritom už rozpracované viaceré projekty týkajúce sa rozvoja regiónu. Vynasnaží sa pritom, aby sa z poslaneckej lavice aspoň raz týždenne dostala do Košíc. Práve problémom Košického kraja by sa totiž prioritne chcela venovať. Keďže výsledok Smeru pripomínal skôr ten jej pesimistický variant, zavolali sme jej včera, ako to vníma. "Čakali sme síce viac, no nič nie je stratené. Ešte stále môžeme byť vo vláde. Hoci aj ja som orientovaná napravo od stredu, nemám ten pocit, že by tie štyri strany, ktoré by mali tvoriť slovenskú vládu, zodpovedali definíciám pravicovej strany ako je bežné inde v Európe."

O trištvrť na tri vstúpila za zvukov školského zvonca na ZŠ Slobody do volebnej miestnosti asi najznámejšia "nová tvár" v drese Smeru, 41-ročný podnikateľ a bývalý kandidát na šéfa košického VÚC Jozef Buček. Sprevádzala ho manželka Viera, no 10-ročná dcéra Veronika zostala tentoraz doma. Ísť voliť je preňho základnou občianskou povinnosťou. Svojej strane predpovedal výsledok v intervale 15-20 percent, ktorý by Smeru zaručoval účasť v koaličnej vláde. V budúcej NR SR by chcel pracovať v branno-bezpečnostnom výbore, kde by sa v rámci svojich možností chcel pričiniť o to, aby tu bol poriadok a dodržiavali sa princípy právneho štátu. "Naša budúcnosť je jedine v EÚ a NATO, verím, že si to slovenskí voliči uvedomia," skonštatoval krátko po opustení volebnej mistnosti.

O pol štvrtej si svoje volebné právo uplatnil docent z košickej TU Alexander Albert. Do okrsku na ZŠ Laca Novomeského 2 vstúpil spolu s manželkou Klárou, rovnomennou dcérou a dvoma vnúčencami Riškom a Nicolettou. Kuriozitou bolo, že sa musel preukázať pasom, lebo v občianskom preukaze mal napísané svoje meno v maďarčine, teda Sándor Albert. "Zatiaľ nehovorme o tom, že by zo mňa mohol byť poslanec. Verím však, že SMK získa tých 10 percent a budete mať pravdu. Tieto voľby sú dôležité v tom, že sa po nich dozvieme, či s nami počítajú v NATO a EÚ. Verím, že budúca vláda nás tam privedie," zamyslel sa. Ako vysokoškolský pedagóg a jeden z autorov programu pre rozvoj školstva na Slovensku si vie svoju budúcnosť vo výbore NR SR pre vzdelanie vedu a kultúru. Menej nadšená bola už jeho manželka, ktorá sa obávala, že sa ďalšie 4 roky budú menej vídavať. "Zatiaľ je však taký istý normálny človek ako ja."

Dvadsať minút po ňom volil na Miestnom úrade vo Vyšnom Opátskom mestský šéf HZDS Eduard Kolesár. Jeho trojmesačný syn Matúš bol pokojný až dovtedy, kým otecko nevhodil do urny lístok s menom svojej strany. Vtedy začal plakať... "Aj tieto voľby sú len o našom predsedovi. Jediné, na čom sa všetky strany dokázali zhodnúť, je nenávisť voči Mečiarovi. Ale to nevadí, budeme mať aspoň 25 percent. Podľa mňa by vládu mali vytvoriť prvé dve strany a niekto tretí do partie," zamyslel sa E. Kolesár. Manželka tohto budúceho poslanca si však povzdychla, že po jeho odchode do parlamentu sa bude musieť sama starať o chod domácnosti.

Presne o štvrtej sa na ZŠ Dnepropetrovská objavila v sprievode svojho manžela aj majiteľka známej košickej pekárne Jarmila Tkáčová. Tá sa nám priznala, že má určité indície, že volebný výsledok SDKÚ bude vyšší ako posledné zhruba deväťpercentné preferencie. Ona osobne predpokladala 12,3 percenta, konečný súčet ju preto musel veľmi potešiť. "To máte pravdu," povedala nám včera, keď sme ju včera zastihli doma. Podľa predvolebných preferencií z nezvoliteľného 23. miesta sa tak napokon prepracovala až do parlamentu. Oslavy však musia počkať, keďže ju zmohla choroba, namiesto šampanského pila len čaj s medom. "Musím sa poďakovať všetkým našim voličom a takisto manželovi, ktorý ma veľmi podporoval v mojich ambíciách. Nedúfala som, že získame až 15 percent. Som rada, že sa tak stanem poslankyňou NR SR. Napokon mám záujem pracovať v politike, takže teraz na to budem mať možnosť. Mojim cieľom je pôsobiť vo výbore pre poľnohospodárstvo, kde by som mohla využiť svoje skúsenosti z doterajšej práce a taktiež pomôcť riešiť problémy poľnohospodárov v Košickom kraji. Na východe vidím veľké možnosti aj v rozvoji vidieckeho turizmu, uvidíme, čo sa nám za tie štyri roky podarí." Ako ešte dodala, po nástupe do parlamentu sa zrejme v prosprech manžela vzdá všetkých svojich podnikateľských aktivít.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 2. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 5. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 6. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 7. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 8. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 9. Košickí študenti sa budú učiť anatómiu vo virtuálnej realite
 10. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 37 166
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 20 985
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 19 457
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 17 951
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 11 921
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 7 339
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 5 676
 8. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 4 820
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 879
 10. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 3 628

Neprehliadnite tiež

Vedenie Košíc a dopravného podniku zviedlo boj s odborármi o linku H

Keď niektorí vodiči cukli, zostal jediný. Potom prišli pomôcť ešte dvaja.

Tento autobus mimoriadnej linky H bol počas štrajku zamestnancov DPMK jedinou záchranou pre mnohých cestujúcich.
Ilustračné foto.

Traja na jedného. Dostal zásah krompáčom

Polícia obvinila dvoch mužov z Košíc a jedného z okolia. Sú vo väzbe.

Momentka zo zadržania jedného z mladíkov.

Primátor: Pred 1. júlom sa o mzdách v DPMK nerozhodne

Polaček nechce sľubovať niečo konkrétne, o čom nerozhoduje sám.

Hlavné správy zo Sme.sk

Kočnerovu SMS Haščákovi má dokresľovať nahrávka. Polícia o nej mlčí

Vyšetrovateľ Kyselica potvrdil, že tlaky na jeho osobu boli viackrát.

Zadržanie Mariana Kočnera na Najvyššom súde.

Oroschova kázeň mohla ovplyvniť voľbu prezidenta (video)

Rada pre vysielanie začala správne konanie aj voči RTVS a TA3.

Ján Orosch.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Pavol Rusko nám pripomína, z akého hnoja vyrástlo Slovensko

Proti Mečiarovi bojovali aj zločinci.

Peter Tkačenko
Komentár Zuzany Kepplovej

Prestaňte sa vyhovárať na našu výlučnosť

Naši zástupcovia by mohli odvážnejšie kritizovať aj vlastných, keď podvádzajú.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019