Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

"Je dôležité, aby sa manažovanie štátu dalo do tých správnych rúk," hovorí líder Gladiatora

Pred voľbami sa s kultúrnymi akciami v Košiciach vrece roztrhlo. Uplynulý víkend to pod hlavičkou istej strany na Hlavnej rozbalilo viacero hudobných

zoskupení, medzi inými i stálica slovenskej hudobnej scény - kapelka Gladiator. Keď zostava na čele so spevákom Mikom odohrala vzorku svojej tvorby, stiahli sme jej lídra z pódia na pár slov do zákulisia. Tak tu ho máte.

Ako trávili leto gladiátori?

"Hrali sme stále na nejakých akciách a koncertoch či už v meste, alebo po rôznych rekreačných zariadeniach. Veľa sme koncertovali a zároveň i nahrávali, v štúdiu vznikol počas leta náš nový album. Zatiaľ má pracovný názov Črepy, je na ňom dvanásť pesničiek a vyjde v polovici októbra, teda už o mesiac. Veľmi sa teším na reakcie fanúšikov, keďže osobne som so skladbami dosť spokojný, po textovej i hudobnej stránke sú podľa mňa mimoriadne kvalitné, proste mám z toho celého ozaj dobrý pocit."

Takže nenašiel sa vôbec žiaden čas na prázdninový relax?

"Vôbec. Dovolenku sme si naplánovali až teraz v októbri. Rád by som chytil posledné slnečné lúče v niektorej zo stále teplých krajín. A, samozrejme, musí tam byť more, bez toho si dovolenku predstaviť neviem. Nahromadené stresy z večného cestovania, nahrávania a permanentného hrania chcem odventilovať sladkým ničnerobením aspoň na týždeň. Dúfam, že to vyjde. Ale istý spôsob relaxu je pre nás ešte stále koncertovanie, pretože hráme stále veľmi radi."

Toho roku výrazne cítiť volebno-agitačnú kampaň smerom k mladým, ktorú ste napokon podporili i vy. Nemáš pocit, že v súčasnosti medzi tínedžermi panuje všeobecný svetonázor ľahostajnosti ku všetkému?

"Nepociťujem niečo také, práve naopak. Ja, čo sa stretávam s mladými na Slovensku, cítim z nich, že im záleží na osude tejto krajiny. Aby nemuseli odchádzať von robiť čašníkov alebo pomocnice v domácnosti, len aby zarobili nejaké prachy a udržali sa na nejakej úrovni existencie. Verím, že po voľbách sa táto tendencia zvrtne a uvedomujú si to i mladí. Dúfam, že naším vstupom do EÚ nájdeme napokon doma to, čo hľadáme vonku. Voľbou tej správnej strany, po poriadnom zvážení všetkých variantov, sa to napokon môže zrealizovať."

Aký má pre teba ako hudobníka politika zmysel? Umelci si poväčšine držia od týchto vecí dištanc, Gladiator sa naopak k voľbám postavil veľmi aktívne...

"Nemyslím si, že by to malo ísť mimo umelcov, podľa mňa je to určitá kamufláž. Politika sa určite dotýka každého človeka. Veď je to len organizovanie či manažovanie krajiny, v ktorej žijeme, preto nás to musí ovplyvňovať. Aj kapela potrebuje kvalitného manažéra, takisto, ako ho potrebuje štát. Je dôležité, aby sa toto manažovanie dalo do tých správnych rúk. Ak to má chytiť nejaký človek, ktorý sa na tom celom chce len obohatiť a bohovsky si užiť život, to radšej pôjdem voliť a odporúčam to každému."

Naše hudobné vydavateľstvá sa rozhodli radikálne znížiť ceny slovenských albumov v záujme vyššieho predaja. Čo ty na to?

"Je to úplná pecka a jediné, čo na to môžem povedať, je, že konečne. Cédečká, to musím povedať objektívne, sú strašne drahé a mladý človek jednoducho nemá šancu sa k nim dostať ináč, ako si ich napáliť. Keď si niekto chce kúpiť nový Gladiator, hudba sa mu môže neviem ako páčiť, ale vôbec sa mu nečudujem, ak za to nie je ochotný vycálovať sedemsto korún. Firma Universal, pod ktorou teraz vydávame, znížila našu cenu na polovicu, čo je podľa mňa už znesiteľná suma. Veľa kapiel muselo zaniknúť práve preto, že neboli komerčne úspešné. Napriek tomu, že hrali neviem akú dobrú muziku, alebo žáner, ktorý bol menšinovo orientovaný. Teraz dostane šancu každý a hlavne všetky tie malé undergroundy a alternatívy, ktoré nepatria medzi masové záležitosti a posúvajú hudbu dopredu, preto je dôležité, aby prežili."

Na svojom konte máte už peknú zbierku albumov. Vydávate ten najnovší ešte s nejakými očakávaniami, alebo to je už záležitosť rutiny?

"Nikdy to nie je rutina. Vždy, keď odzneje posledný album a už ho celý odohráme na koncertoch, pri tvorbe ďalších skladieb prichádza i nová dávka entuziazmu a chuti ísť ďalej. Pri skladaní sa snažíme na maximum, nikdy žiadnu pieseň nevyhodíme predtým, ako je dokončená a svetu ich ukážeme, až keď je hotový celý album. Trasieme sa až do konca, či nesklameme ľudí, ktorí nám dôverujú. Zakaždým akoby sme začínali odznova."

Takže navnaď nás na nové skladby, máme čakať starý osvedčený Gladiator?

"Možnože album bude trochu smutnejší ako Babylon hotel, pretože sme sa tentoraz zamerali na trochu vážnejšie, spoločensky zamerané témy. Prvýkrát sme spolupracovali s novým textárom, čo v pesničkách počuť. V skladbe Hluchý, nemý, slepý trochu mapujeme istú našu životnú skúsenosť, rozoberáme problém drog a postoje ľudí. Snažíme sa na svet pozerať cez oči ľudí zaslepených rutinou, ktorých chceme našou hudbou prebrať k činu. Bude sa to niesť v tomto duchu, ale treba si to určite najprv vypočuť. Konečný postoj už nechávame na našich poslucháčov."

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 31 208
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 25 182
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 167
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 14 863
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 9 399
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 9 289
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 9 221
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 560
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 045
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 902

Neprehliadnite tiež

Farmárovi Oravcovi ponúkal jeho príbuzný zbrane, bitku i streľbu

Na košickom súde pokračovala kauza nákupu výbušnín. Odzneli nahrávky.

Marcel H. prišiel na pojednávanie maskovaný parochňou z hustých havraních vlasov.

Za kosenie mesto dáva státisíce eur. Pravidlá sa menia

Verejná súťaž je ukončená, začína sa kosiť.

Prešovčania sa sťažujú na nepokosené mesto.

Mal prezývku košický Garrincha. Július Kánássy hráva aj ako 85-ročný

Cenu pre najstaršieho futbalistu nehodlá prepustiť inému.

Na toto mužstvo Lokomotívy Košice z päťdesiatych rokov minulého storočia si pamätajú už len nemnohí priaznivci futbalu. Zľava stoja: Nepko, P. Fecko, Hledík, Kánássy, A. Polák, Cestický. V podrepe: Greškovič, Iľko, Škultéty, Gašparík, Košč.

Hlavné správy zo Sme.sk

Hokejisti Fínska oslavujú majstrovský titul po víťazstve nad Kanadou na MS v hokeji 2019.

Beblavý: Kiska má stále odo mňa pozvánku (rozhovor)

So spoluprácou s PS je Miroslav Beblavý spokojný.

Miroslav Beblavý
Miroslav Šatan počas slávnostného ceremoniálu uvedenia nových laureátov do hokejovej Siene slávy IIHF. Bratislava, 26. máj 2019.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019