zadarmo, hoci zákon hovorí o bezplatnej výmene. Zdôvodňujú to nákladmi, ktoré na túto službu majú.
Zákon o Národnej banke Slovenska podľa hovorcu NBS Jána Ondu jasne stanovuje, že výmena má byť bezplatná: "NBS a banky na požiadanie bezodplatne vykonávajú aj výmenu nepoškodených bankoviek a mincí určitých nominálnych hodnôt za nepoškodené platné bankovky a mince iných nominálnych hodnôt."
Niektoré banky dodržujú legislatívu do bodky, niektoré poplatky pýtajú, ak výmena zamestná pracovníka na dlhší čas. Banky namietajú, že hoci klient o istú sumu pri výmene peňazí príde, je to zákonné. Poplatky sú totiž napríklad za prácnosť alebo triedenie, takže za službu, ktorá s výmenou súvisí, hoci nie priamo za ňu.
Okrem toho inkasujú poplatky pri vysokých sumách a pýtajú ich zriedkavo. "Poplatky uplatňujeme len pri veľmi vysokých sumách, takže sa to týka minimálneho počtu výmen," tvrdí hovorca VÚB Marián Horváth.
Slovenská sporiteľňa, ktorá má priamo v cenníku za výmenu bankoviek jedno percento sumy, sa k zákonnosti poplatkov odmietla vyjadriť.
Poplatky sú aj v cenníku HVB Bank. Podľa jej hovorcu Stanislava Gronskeho však v praxi peniaze zamieňa bezplatne "s ohľadom na kapacity pobočiek. Poplatok sa používa len vo výnimočných prípadoch, najmä ak ide o neklienta, ktorý žiada výmenu väčšieho množstva mincí alebo bankoviek nižšej hodnoty". HVB považuje za spornú formuláciu "určitých" nominálnych hodnôt, pretože NBS ju bližšie nevysvetlila vo vyhláške. HVB ju vykladá tak, že je na banke, ako bude postupovať.
Národná banka proti tomuto postupu komerčných bánk nič nepodniká. "Úlohou bankového dohľadu je predovšetkým kontrolovať obozretné podnikanie bánk a ochrana vkladateľov. Samotný fakt vyberania poplatkov za tieto transakcie nenarušuje stabilitu bánk," povedal Onda. Podľa neho v tejto súvislosti zatiaľ žiadny podnet nedostali. Zdôraznil však, že samotná NBS robí tieto transakcie zadarmo.
Hovorca NBS sa vyhol odpovedi na otázku, či sa postup niektorých bánk dá označiť za nezákonný: "Ak banky poplatky pýtajú za inú službu ako výmenu a klient s tým súhlasí..." Kto nechce za výmenu platiť, môže zájsť do inej banky, alebo by sa mohol obrátiť aj na súd.
Podobné je to s náhradami za poškodené bankovky. Tie sa vyplácajú po predložení väčšej časti ako polovice bankovky. "To by malo byť tiež zadarmo, lebo nikde nie je stanovené, že je to za poplatok," povedal Onda.
No napriek tomu, že podľa vyhlášky NBS by mala banka nahradiť poškodenú bankovku bezplatne, v cenníkoch sa za túto službu opäť objavujú poplatky. Podľa pracovníka jednej z bánk však ľudia chodia s poškodenými bankovkami zriedkavo, väčšinou zamieria rovno do centrálnej banky. To, že banka má poplatok stanovený, ich má od výmeny poškodenej bankovky v komerčnej banke vraj odradiť.
Jana BRONDOŠOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári