Mimotelovú liečbu močových kameňov zvládnu bez väčšej bolesti i deti
Košice - Na urologickej klinike Lekárskej fakulty UPJŠ na Tr. SNP v Košiciach pribudne ročne okolo 350 až 400 pacientov s močovými kameňmi, pričom
Lucia Šaráková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
asi štvrtina z nich je hospitalizovaná. Celosvetovým trendom v liečbe tejto diagnózy je mimotelové zneškodňovanie kamienkov, ktoré obchádza chirurgický zásah do tela pacienta. K tomuto trendu sa už môže pripojiť i urologická klinika LF UPJŠ, ktorá od utorka disponuje novým mimotelovým litotriptorom.
"Je to prístroj, ktorým vykonávame drvenie močových kamienkov bez zjavného kontaktu s pacientom pomocou tzv. rázových vĺn. Tie sa šíria z generátora do bodu, v ktorom sa nachádza kamienok. Tu sa rázová vlna sústreďuje a vytvára vysokú energiu. Celý zákrok trvá asi pol hodinu a je komfortnejší pre pacienta, najmä čo sa týka značného zmiernenia bolestivosti zákroku oproti starým postupom," informoval nás prednosta urologickej kliniky doc. MUDr. Ladislav Valanský, PhD.
Ako dodal, nejde o novú metódu liečby, litotriptor sa využíva vo viacerých urologických strediskách na Slovensku. A tak sa už i košická urologická klinika vďaka novému vybaveniu stáva špičkovým strediskom svojho druhu, porovnateľným s ktorýmkoľvek v západnej Európe.
"Výkon je možné vykonať i ambulantne bez celkovej anestézy, najmä v situáciách, keď ide o menšie kamienky. V prípade, že ide o väčší kameň a pri rozbití na menšie úlomky sa dajú očakávať komplikácie, bývajú takíto pacienti hospitalizovaní, no maximálne na dva dni. Čo je dôležité, zákrok litotriptorom znesú i deti a pomôcť tak dokážeme bez operácie až 95 percentám pacientov," doplní prednosta.
Kúpa litotriptora je vyvrcholením takmer katastrofálnej situácie, v ktorej sa urologická klinika LF UPJŠ doteraz nachádzala. V posledných rokoch tu mali stále väčšie problémy s pôvodným röntgenovým operačným stolom, ktorý nebol bezpečný z hľadiska vysokých dávok žiarenia, ktoré ohrozovali lekársky personál. K tomu sa pridružili neopraviteľné poruchy prístroja vyrobeného niekedy v sedemdesiatych rokoch. Nový röntgenový operačný stôl spoločne s litotriptorom bol jediným východiskom z núdze, a tak sa naň napokon našli prostriedky, 15 miliónov korún, v havarijnom fonde ministerstva zdravotníctva SR.
Ako sme sa na záver dozvedeli, spomínaným ochorením trpí na Slovensku asi 170-tisíc ľudí, pričom recidívy kamienkov nie sú zriedkavosťou. Do rizikovej skupiny patria ľudia v strednom veku, trpiaci obezitou či jedinci prijímajúci málo tekutín. Tvorba močových kameňov postihuje rovnako mužov i ženy a ,žiaľ, neobíde ani deti, u ktorých je toto ochorenie najčastejšie dôsledkom metabolických či genetických porúch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári