venujú už niekoľko desaťročí. Tamojšia stanica patrí medzi tri astronomické observatória, ktoré sa zaoberajú pozorovaním koróny. Jedna sa nachádza v Spojených štátoch Amerických, presnejšie na Sacramento Peak v štáte Nové Mexiko. Druhé observatórium je v Japonsku na Norikure.
Astronómovia sa na štíte vysokom 2 633 metrov striedajú v týždňových intervaloch. Pozorujú slnečnú korónu, ktorá sa každý deň mení. "Po meraniach sa vypočíta takzvaný koronálny index, čiže koronálna slnečná aktivita. To je v podstate aj náplňou našej práce," stručne vysvetlil pôsobenie astronómov na najvyššom štíte Karol Maník.
Slnko je mimoriadne aktívne. Jeho zvýšená činnosť pôsobí na celú zem. Vo veľkej miere ovplyvňuje i počasie na našej planéte. "Je to jeden z hlavných faktorov, ktorému v podstate ďakujeme za život," myslí si astronóm. Súčasné časté a nepríjemné zmeny globálnej klímy nemožno podľa K. Maníka spájať výlučne so slnečnou aktivitou, aj keď túto hypotézu nevylučuje. "Jednoznačne to nemôžeme tvrdiť. Ak sa robí seriózny základný výskum, musí to byť pozorovací rad niekoľkých desiatok, eventuálne i stoviek rokov. Až potom môžeme výsledky zosumarizovať a povedať, že Slnko je jeden s hlavných faktorov klimatických zmien na zemeguli," vysvetľuje pozorovateľ. Dodáva, že našej planéte vplyvom slnečnej aktivity zatiaľ katastrofa nehrozí.
Pozorovanie tímu vedcov sťažuje najmä počasie. Aj v čase našej návštevy bol vrchol Lomnického štítu zahalený v hustej oblačnosti a fúkal silný nárazový vietor. Výhrou nie je ani pekné, bezoblačné počasie. Ak fúka vietor o rýchlosti viac ako 200 kilometrov za hodinu, kopula observatória sa nedá otvoriť.
"Prostredníctvom internetu sme napojení na našich kolegov v Japonsku, USA i v Rusku. Ak nie je pekne u nás, môžeme si za pomoci výmeny informácií pozrieť a porovnať niektoré pozorovania od našich kolegov v iných častiach sveta, kde je priaznivé počasie. Čím je dát za 24 hodín viac, tým sa lepšie pracuje," tvrdí pozorovateľ. Dodáva však, že život na štíte vyžaduje tvrdého, na všetko pripraveného chlapa. Väčšina obyvateľov observatória sú bývalí, respektíve aktívni horolezci. Ak je zlé počasie, búrka, vietor a iné, prístrojový park sa pokazí, musíte tieto poruchy odstrániť, alebo pokúsiť sa prístroj opraviť. Stáva sa, že pracovník v službe nie len pozoruje, ale aj opravuje všetko od prístrojového parku až po toaletu.
Pozorovatelia sa už tešia na ďalšie prirodzené zatmenie Slnka, ktoré tiež pozorujú. To nastane začiatkom decembra a bude viditeľné opäť v Afrike a v Austrálii. "Zhodou okolností pôjde pas totality úplného zatmenia Slnka tak, ako minule cez Angolu. My ho však chceme pozorovať v Juhoafrickej republike, ak nájdeme sponzorov, ktorí nám pomôžu tento zámer uskutočniť " priblížil nám ďalšie plány K. Maník.
Tím pracovníkov z Lomnického štítu v rámci základného výskumu koronálnej slnečnej aktivity chce zotrvať v popredí svetového vedeckého výskumu. Na naše pracovisko na stáž chodievajú odborníci zo zahraničia. "Musím povedať, že niečo v tomto smere vo svete znamenáme. A to aj napriek tomu, že prístrojový park je starý a patrí skôr do technického múzea. Veľmi by nám pomohli sponzori, ktorí podporia základný astronomický výskum na Lomnickom štíte. Štátny systém financovania výskumu je však zastaralý. O všetkom sa rozhoduje inde a nie priamo na pracovisku. V terajšej prebiehajúcej transformácii ekonomiky štátu a aj celej spoločnosti, finančná podpora základného výskumu na Lomnickom Štíte je mizivá," dodáva na záver pozorovateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári