Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Prepadli Aviu, ktorá prevážala pašované cigarety

Päť rokov so zaradením do prvej nápravnovýchovnej skupiny potvrdil včera na verejnom zasadnutí odvolací senát Krajského súdu v Košiciach 28-ročnému

Petrovi T. z Košíc. Tento trest mu už v júni tohto roku vymeral Okresný súd v Trebišove. Jeho senát ho uznal vinným z trestného činu lúpeže so zbraňou, ktorej sa dopustil v spolupáchateľstve s Martinom Č. Obžalovaný sa proti uvedenému verdiktu odvolal. Senát krajského súdu však dospel k záveru, že jeho odvolanie je neopodstatnené. Zamietol ho s tým, že počnúc dnešným dňom Peter T., ktorý bol doposiaľ vo väzbe, nastúpi do výkonu trestu.

K lúpeži, o ktorej je reč, došlo 17. októbra lanského roka na ceste za obcou Hriadky, smerom na Trebišov. Okolo 7.15 hod.tam vozidlo Honda Civic, v ktorej sedeli obžalovaný, Martin Č. a ďalšie najmenej tri nestotožnené osoby, skrížila cestu nákladnému vozidlu Avia. Za jeho volantom sedel Jaroslav P. a vedľa neho spolujazdkyňa Mária H. Z hondy vystúpili Peter s Martinom celí v čiernom, s kuklami na hlavách. Vzápätí jeden z nich vystrelil z pištole zn. ČZ model 85 kalibru 9 mm Luger do zeme. To, čo sa dialo potom, opísal vodič Avie nasledovne: "Tí muži v kuklách podišli k vozidlu, pričom jeden vytiahol von mňa a druhý spolujazdkyňu. Potom nasadli do Avie oni, pokúšali sa naštartovať, ale nedarilo sa im to, pretože som predtým zatiahol ručnú brzdu. Nakoniec však predsa s vozidlom odišli smerom na Vojčice. Pozbieral som sa zo zeme a spolu so ženou, ktorá sedela v Avii so mnou, sme utekali do Hriadok."

Ako Jaroslav P. ďalej uviedol, prešli asi 50 metrov, keď pri nich zastavil zelený forman a jeho vodič ich vyzval, aby nastúpili. Žena sediaca vedľa vodiča sa ich opýtala, čo sa deje, ale oni chceli vedieť to isté. Forman smeroval do Trebišova, ale pred nadjazdom do mesta ho vodič otočil a pokračoval v jazde do Michaloviec. Tam, pred OD Billa, jeho spolujazdkyňa vytiahla mobil a potom, čo vyťukala číslo polície, odovzdala ho Jaroslavovi P., aby nahlásil krádež Avie. Potom čakali na príchod polície. ..

Kuriózne na celej záležitosti je fakt, že ulúpená Avia prevážala 3459 kartónov cigariet bez kontrolných známok za vyše milión korún. Lúpežníci, ktorí nevyberaným spôsobom vysadili pôvodnú osádku a vzápätí sa zmocnili vozidla, odišli s nákladom do Michaloviec. Tam ich za križovatkou Sobraneckej a Lastomírskej ulice zadržala policajná hliadka. Obžalovaný Peter T. sa k spáchaniu lúpežného prepadnutia nepriznal. "Necítim sa vinný. Bol som odsúdený nezákonne, pretože som skutok, ktorý sa mi kladie za vinu, nespáchal," vyhlásil pred odvolacím senátom. Na pojednávaní pred okresným súdom uviedol, že večer predtým, ako malo dôjsť k lúpeži, sa v Michalovciach zabával s Martinom Č. a kamarátkami. Prespali v ich byte a tam mu Martin navrhol, aby s ním šiel ráno do Trhovíšť, presnejšie na benzínové čerpadlo s tým, že ich tam bude čakať Avia. "Vstali sme ráno o 6. hod., Martin zavolal taxík a asi o hodinu neskôr sme odišli do Trhovíšť. Za benzínovým čerpadlom stála Avia otočená smerom na Michalovce. Martin sa na benzínke chvíľu rozprával s nejakým blonďavým chlapcom a potom sme nasadli do Avie. Na sedadlách bola položená igelitka a v nej sme našli dve čierne plátené kukly. Len tak zo srandy sme si ich natiahli na hlavy a potom sme ich odložili naspäť do tašky. V aute bol aj starý mobil a za sedadlom strieborná pištoľ, ktorú som chytil do rúk, keď som pozeral do zásobníka," vypovedal obžalovaný Peter T. Dodal, že Martin mu povedal, že majú ísť smerom na Sobrance a tam na benzínovej pumpe vraj komusi odovzdajú Aviu. Tak ďaleko však nezašli, ich púť skončila v Michalovciach. Poprel, že by sa s Martinom a ďalšími ľuďmi viezol v striebornej Honde, aj to, že prepadli vodiča Avie a jeho spolujazdkyňu.

Tí však trvali na tom, že im cestu skrížila Honda a z auta ich vytiahli dvaja zamaskovaní muži. Navyše, na sedadlách Hondy boli zaistené pachové stopy, ktoré ako sa neskôr ukázalo, sú totožné s pachovými stopami obžalovaných. Na pištoli ČZ 8,5 kalibru 9 mm Luger boli zaistené pachové stopy patriace Martinovi Č. Zo slín v jednej z kukiel analýzou DNA vyplynulo, že ide o sliny Petra T. Senát neuveril jeho rozprávke o nájdených kuklách a ich skúšaní len tak zo srandy. Obžalovaný i jeho parťák boli zadržaní v Avii a nevedeli sa preukázať žiadnymi dokladmi od vozidla, ani od prevážaného tovaru. Nemali pri sebe dokonca ani osobné doklady. A to mali ako tvrdil Peter T, previezť Aviu...

Pohyb lúpežníkov po tom, čo opustili Hondu a nasadli do Avie, sledoval Jaroslav H. Muž, ktorému ponúkol istý Ukrajinec, aby previezol zásielku pašovaných cigariet do Trebišova, kde si ju mal niekto prevziať. Chcel si zarobiť a tak sa na to podujal. Pod zámienkou, že potrebuje prepraviť "tyčinky", si od známeho z Porúbky požičal Aviu so šoférom, ku ktorému posadil svoju sestru. Aby ich cestou neprekvapila dopravná hliadka, 3 4 km pred ňou šiel Forman, v ktorom sedela jeho priateľka s druhom jeho sestry. Uprostred tejto kolóny sa viezol v Peugeote on sám. Po Hriadky bolo všetko v poriadku, ale za obcou sa na Aviu nalepila Honda. "Bol som pred nimi asi 50 metrov. Kým tí dvaja zamaskovaní muži vyťahovali z Avie vodiča a moju sestru, ďalší traja stáli pri Honde. Vrátili sa do nej a odišli preč až potom, čo tá v kuklách nasadli do Avie," uviedol svedok. Zdôraznil, že Honda išla za Aviou, ktorú nepretržite sledoval, smerom na Michalovce. Šiel za nimi a medzitým telefonoval aj na políciu, ktorú informoval o pohybe Avie... Dôkazov o vine Petra T. bolo viac ako dosť, a tak ho súd uznal vinným v zmysle obžaloby. V prípade jeho komplica Martina Č., ktorého pobyt je neznámy, bolo trestné stíhanie prerušené.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 32 459
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 24 537
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 126
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 15 435
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 11 830
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 992
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 7 608
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 296
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 283
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 958

Neprehliadnite tiež

Michal Šimečka.

V Kežmarku autá zrazili dva bobry, ďalšieho videli pri Poprade

Ich smrť je pre regionálny ekosystém veľkou škodou.

Bobor patrí medzi chránené živočíchy.

Umelá skala pre lezcov v Košiciach bola prvá v Československu

Hoci má takmer štyridsať rokov, do Čermeľa na ňu chodia každý deň.

Rokodromo je stále využívané na lezecké tréningy.

Pred sto rokmi sa o Košice zvádzali tuhé boje. Mestom dunela kanonáda

Prekvapení Čechoslováci: Nikoho ste neobesili, ako ste sľubovali.

Hlavné správy zo Sme.sk

Diskusia denníka SME
Stĺpček šéfredaktorky

Krajina chce zmenu, Smer už voľby nevyhráva

Krajina sa učí slovo progresívne, ale aj fašisti zacítili šancu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Smer padá, liberáli bežia

Nič menšie než panika v Smere nepripadá do úvahy.

Komentátor SME Peter Schutz.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019