podpísaných len čosi vyše polovice delimitačných protokolov. Hoci zo zákona prechádzajú kompetencie na hlavy obcí aj napriek ich odmietavému stanovisku, niektorí z nich búšia na poplach. Valalický starosta odmieta zodpovedať za školu s narušenou statikou, starosta obce Drienovec prechod kompetencií nepodpísal z iných dôvodov.
"Pri preberaní protokolu som sa dozvedel, že časť pozemku z dvora, ktorý je pri škole, bol predaný. O kúpu žiadala súkromná osoba, ktorej bolo hneď vyhovené ako jedinému záujemcovi. Bol som zaskočený, že sa pozemok predal bez môjho vedomia, nesúhlasím s tým a tak som protokol nepodpísal. Navyše bolo to predané lacno. Úradná cena je síce 20 korún za meter štvorcový, ale pozemky sa u nás predávajú za 70 až 100 korún na meter štvorcový," hovorí starosta Alexander Ďula a pokračuje: "Spomínaná parcela patrila vyše päťdesiat rokov štátu. Doteraz nikomu nechýbala a odrazu ju predávajú! Zaujímavé, že tesne pred delimitáciou, prechodom majetku pod obec. Údajne bol ten pozemok zbytočný. A na to prišli až teraz, po desiatkach rokov? Navyše, nie je to pravda, veď sme ho využívali v lete namiesto telocvične, ktorú na škole nemáme. Vysadili sme tam stromy, boli tam preliezky, doskočisko," krúti hlavou starosta.
Podľa prednostu OÚ Košice-okolie Ing. Ľuboša Pastora sa veci majú inak.
"Overil som si to, táto časť štátneho pozemku využívaná nebola. Ide o lokalitu za suchými latrínami, je zbytočná, zarastená trávou. Keď sme z odboru školstva obdržali rozhodnutie o prebytočnosti tohto majetku, vyčlenili sme časť parcely do ponukového konania. Reagovali sme na žiadosť jedného záujemcu, no osobitné ponukové konanie pre ostatných sme robiť nemuseli, pretože pozemok nemá ani 200 metrov štvorcových. Pri takýchto malých pozemkoch je to štandardný postup, ktorý nasledoval a prebehol podľa zákona," hovorí prednosta Pastor.
"Mrzí ma, že pán starosta v tom vidí ničo nezdravé, skôr si myslím, že koreň problému tkvie vo vzťahu medzi ním a poslancami tamojšieho zastupiteľstva," dodáva starosta, vylučujúc možnosť, že by bol záujemca o pozemok protežovaný.
O kúpu pozemku totiž požiadal nezávislý poslanec v obci pán Štefan Bacso, ktorý má v bezprostrednom susedstve rodinný dom a záhradu. Podľa prednostu nejde o zmenšenie, len o dorovnanie školskej parcely, pretože predávaný kus pozemku tvorí atypický výčnelok, ktorý dokladuje i katastrálna mapa. Školskému dvoru tak ešte stále zostane 1200 metrov štvorcových.
"Ide o predajnú plochu, ktorá tvorí presne 178 metrov štvorcových, pričom úradná cena podľa znaleckého posudku predstavovala 20 korún na meter štvorcový. Pozemok sme napokon predali drahšie, za 70 korún na meter štvorcový, čo bola všeobecná cena stanovená súdnym znalcom. Lokalita nebude využívaná na podnikateľské účely, ak by bola, kupca nám musí doplatiť rozdiel vyplývajúci zo zákona. Musím zdôrazniť, že aj tak ide o zanedbateľný príjem, konkrétne 12 460 korún, ktoré sú určené štátu," dopĺňa prednosta.
Prebytočný štátny majetok okresný úrad priebežne predával ešte na základe prípisu ministerky Schmögnerovej, ktorá vyzvala všetky OÚ k odpredaju každého štátneho pozemku, ktorý je prebytočný a nevyužíva sa. Navyše všetky, teda aj tento predaj, musí byť ešte odsúhlasený ministerstvom financií, ktorému boli zaslané ako žiadosť záujemcu, tak posudky i všetky kúpno-predajné zmluvy. "Žiadosť pána Bacsa o odkúpenie tohto pozemku riešime už od januára tohto roku. V žiadnom prípade teda nejde o unáhlenú akciu, ktorá by sa mala stihnúť ešte pred prevodom majetku na obec," dokončil Ľuboš Pastor.
Podobných štátnych lokalít určených na odpredaj je v obciach viacero, konkrétne v Drienovci na svojho kupcu márne čaká okrem iných pozenkov ešte jedna schátraná budova školy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári