dokázali!". Projekt rieši problematiku postavenia znevýhodnenej skupiny detí so zdravotným postihnutím vo svojej komunite.
Deti a mládež s ťažkým zdravotným postihnutím boli na Slovensku doteraz vzdelávané v špeciálnych inštitúciách, ústavoch zriadených na tento účel. Rodina sa musela dobrovoľne podriadiť rozhodnutiam komisie, ktoré spočatili osud týchto detí a vyčleňovali ich z prirodzeného prostredia. A tak okrem zdravotného handicapu dieťa získalo handicap ďalší - sociálny. Stratilo kontakt s rodinou, spoločnosťou, prirodzenou komunitou z ktorej vzišlo. Ústavné pravidlá sú odlišné ako život za jeho múrmi, dieťa sa izoluje a nemá sa kam vrátiť. Jeho ďalší vývoj a pôsobenie v normálnej spoločnosti je tak ohrozené.
V minulosti to bola jediná možnosť, v súčastnosti sa sitácia začína meniť. Množstvo informácií, skúseností, ale i zákon o sociálnej pomoci vytvárajú pre rodinu priestor na vlastné riešenie. Napriek tomu však rodičia postihnutých detí narážajú na najväčší problém - nepripravenosť škôl a materských škôlok na prijímanie detí s postihnutím. A práve o tom je začínajúci projekt detského klubu, o ktorom nám porozprávala jeho riaditeľka Ing. Dagmar Kozáková.
"Naše aktivity budú zamerané na vyhľadávanie zdravotne postihnutých detí od šesť do štrnásť rokov na území Košíc a v okolí. Budeme mapovať ich postavenie a analyzovať príčiny znevýhodnenej situácie v komunite. Po vytvorení informačnej databázy plánujeme nakontaktovať všetky školy a predškolské zariadenia v našom meste i mimo neho. Prejdeme ich z hľadiska architektonických bariér, personálneho zastúpenia a informovanosti vedenia škôl o špeciálnom prístupe k zdravotne postihnutým. Teda či majú ľudské i technické predpoklady k budúcej orientácii na prijímanie aj takýchto detí do školy," hovorí riaditeľka.
Podľa nej má totiž každé zdravotne postihnuté dieťa právo navštevovať školské zariadenie v mieste jeho bydliska. Niekde by možno bolo vedenie školy ochotné urobiť krok v ústrety handicapovaným, najväčšou bariérou je však neinformovanosť a nepripravenosť, kvôli čomu sa rodičia musia nechtiac obracať na ústavné zariadenia. Žiaden podporný systém na začleňovanie týchto detí do bežných školských a predškolských zariadení u nás zatiaľ neexistuje. A to i napriek nepopierateľnému faktu, že zdraví rovesníci a prirodzené prostredie má na postihnuté deti pozitívny vplyv a zlepšuje kvalitu ich života.
"Dve takéto integrované školy v Košiciach už máme, čo je chvályhodné. Je to ZŠ na Lechkého, kde sa učia deti s telesným postihnutím spoločne so zdravými spolužiakmi a ZŠ na Gemerskej, ktorú navštevujú deti so zrakovými vadami. Ale vždy je to veľmi málo. Stále sa stretávame s prípadmi, najmä na vidieku, kde veľa bezvládnych detí prežíva svoj život v posteli a ich jediný kontakt s čerstvým vzduchom je otvorenie okna. Znie to drasticky, ale je to tak. Spoločnosť je povinná deťom zo zdravotným postihom vytvoriť adekvátne podmienky na život a vzdelanie. Tvoria nezanedbateľné percento populácie a majú na to právo," dokončí Dagmar Kozáková.
Na spomínanom projekte, ktorý potrvá dvanásť mesiacov, budú spolupracovať odbory sociálnych vecí pri Košickom samosprávnom kraji, Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity a učitelia, zdravotníci, dobrovoľníci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári