Po päťdesiatich rokoch sa stretli zakladatelia východoslovenského umeleckého súboru
Košice - Po polstoročnici od založenia Východoslovenského vysokoškolského umeleckého súboru pri tunajších vysokých školách, stretli sa jeho členovia
Lucia Šaráková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
opäť v meste vzniku - v Košiciach. Internáty Ferka Urbánka ožili v nedeľu poobede ľudovou hudbou folklórneho súboru Čarnica, ktorý po vysokoškolákoch prebral štafetu.
"Po mojom odchode sa priazeň vtedajších mocných nad súborom vytratila a tak po štyroch rokoch svojho nadmieru úspešného pôsobenia zanikol," hovorí jeho zakladateľ Ing. Judr. Wiliam Schmidt, niekdajší Lúčničiar.
Začiatky boli ťažké, v Košiciach v tej dobe nič také nebolo a nebolo ani peňazí. Napokon sa našlo 150 nadšencov košických vysokých škôl, ktorí vytvorili tanečnú, spevácku a hudobnú zložku folklórneho súboru. Na nedeľňajšej akcii sa stretla asi polovica z nich. "Chceli sme oprášiť spomienky a utužiť dobré vzťahy, ktoré nám boli v mladosti, počas pôsobenia v súbore tak vlastné," pokračuje pán Schmidt.
"Aj keď bol náš súbor založený podľa vzoru Lúčnice, kroje sme si spočiatku museli požičiavať a mali sme nedostatok dievčat, napokon sa nám podarilo vypracovať tak, že nás verejnosť hodnotila ešte vyššie ako samotnú Lúčnicu. A to aj preto, že sa nám podarilo na svoju stranu získať experta na východoslovenské tance profesora Štefana Koperdana, ktorý pre nás vytvoril veľmi vydarené choreografie. Vzhľadom na to, že na Technickej univerzite, kde som študoval, bola presilovka mužov, tanečnice sme si "pribalili" z vedľajšieho súboru, ktorý fungoval na lekárskej fakulte v Košiciach. Napokon sa našli i hudobníci a súbor začal po prvej finančnej injekcii z vtedajšieho KNV žať svoje prvé úspechy," spomína hrdý zakladateľ.
Východoslovenský vysokoškolský umelecký súbor vznikol v Košiciach v roku 1952 a zanikol v 56-tom, po odchode Wiliama Schmidta. Traduje sa, že akademický funkcionári zakázali jeho členom vystupovať v košickom divadle, ktoré o nich prejavilo ztáujem, pretože by to vraj narušilo ich študijné povinnosti. Inou verziou je znemožnenie zájazdu do Poľska, ktorý nebol po chuti vtedajším funkcionárom, čo mnohých členov folklórneho ansáblu znechutilo k ďalšej činnosti. Hoci kronika sa kdesi stratila, súbor má ešte stále veľa pamätníkov, dnes už dôchodcov, ktorí v nedeľu pozorným okom sledovali vystúpenie svojich mladých nasledovateľov - hudobníkov z Čarnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári