budúcej NR SR. Toto číslo sa však ani po týchto voľbách pri pohľade na čelné priečky kandidátok jednotlivých politických strán zrejme podobne ako v roku 1998 nenaplní.
Po zatiaľ posledných voľbách zastupovali Košice siedmi poslanci (R. Schuster, F. Petrák, D. Kovačič (všetci SOP), M. Sabolová a R. Bauer (obaja SDK), L. Orosz (SDĽ), A. Engliš (HZDS). Na konci volebného obdobia sa ich počet ešte o jedného stenčil, keďže sa R. Bauer stal košickým županom a KDH ho nahradilo M. Pčolinskou z Vranova. Už v roku 1999 nastúpila na poslanecký mandát uvoľnený terajším prezidentom R. Schusterom dnes už bývalá členka za SOP Katarína Čižmáriková. Z košických poslancov bolo zrejme najviac v parlamente cítiť prítomnosť L. Orosza (SDA), ktorí pripravil novelu ústavy a viacero ďalších legislatívnych noriem. V "legislatívnej" aktivite sa mu snažili v menšej miere sekundovať ešte M. Sabolová a R. Bauer (obaja KDH) a K. Čižmáriková, faktickými poznámkami sa občas blysol aj A. Engliš. Aktivity košických poslancov za SOP a HZDS však boli minimálne. Prekvapuje to najmä u Dušana Kovačiča, ktorý sa ako predseda výboru pre verejnú správu za štyri roky v médiách k reforme verejnej správy takmer vôbec nevyjadroval... Z relevantných politických strán nemala v predchádzajúcej NR SR ani jedného Košičana SNS, SDKÚ, SMK.
Podľa súčasných preferencií to momentálne vyzerá tak, že Dzurindovcov a ani Malíkovcov nebude v NR SR zastupovať žiaden ich člen. "Žiaľ, naši členovia v Košiciach sa ešte pred primárkami nezhodli na tom, aby podporili jedného kandidáta. Táto nejednotnosť spôsobila, že košickí kandidáti nie sú na popredných miestach našej listiny," povedal nám minister vnútra I. Šimko. Najvyššie postavená Košičanka v SDKÚ Jarmila Tkáčová je tak až na 23. mieste, z ktorého vyzerá byť cesta do parlamentu takmer zarúbaná. Jediná šanca sa rysuje v prípade účasti aspoň 5-6 poslancov SDKÚ vo vláde, či vo funkcii štátnych tajomníkov, keďže v tomto prípade by sa museli vzdať svojich mandátov a na ich miesta by nastúpili náhradníci.
Podobne je to aj v prípade KDH. V ňom môže byť súčasná poslankyňa M. Sabolová rada, že jej hnutie nedalo na odporúčanie Krajskej rady a namiesto zhruba 65. miesta ju posunulo na sedemnástku. Aj napriek tomu sa aj ona musí spoliehať na to, že niektorí jej stranícki kolegovia skončia vo vláde a potom sa možno šťastie usmeje aj na ňu. Ďalšia pravicová strana ANO má prvú Košičanku I. Henzélyovú až na 21. mieste, z ktorého vedie len veľmi kľukatá a takmer nemožná cesta do NR SR. Tomu sa však ani veľmi nedá čudovať, keďže v prvom tucte kandidátov má ANO len jedného človeka, ktorý nebýva v Bratislave. "Regionálni politici sa najprv musia oťukať v komunálnej politike. Ak sa v nej osvedčia, cestu do parlamentu budú mať otvorenú," povedal nám prednedávnom šéf strany P. Rusko.
Na rozdiel od minulého obdobia sa však poučila SMK. Košický vysokoškolský učiteľ A. Albert na jej kandidátke si totiž pri stabilných dvojciferných preferenciách SMK môže už zrejme teraz baliť kufre do NR SR. To isté sa dá povedať aj o E. Kolesárovi - asistentovi ešte stále poslanca A. Engliša. Hoci HZDS stratilo v posledných dňoch takmer tretinu sympatizantov, 24. miesta na kandidátke by poslaneckú istotu malo zaručovať. Šestnástka v prípade politológa G. Saba z HZD by ho síce tiež mohla posunúť do parlamentu, avšak to by volebný výsledok Gašparovičovcov musel oproti preferenciám o niekoľko desiatok tisíc hlasov narásť. Zrejme najlepšie je na tom Smer, na kandidátke ktorého sa do NR SR môže reálne dostať v najlepšom prípade až päť Košičanov - P. Paška, J. Burian, E. Angyalová, J. Buček a z 31. miesta možno aj M. Smolková. Takúto nebývalú úrodu zdôvodňuje krajský šéf strany P. Paška kvalitou ich členov v Košiciach a tým, že boli aktívni pri zakladaní strany.
Päťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu by teoreticky ešte mohla prekročiť aj niektorá z týchto strán - KSS, Pravá SNS, SDĽ, SNS a SDA. Okrem Weissovcov však ani jedna z nich nemá v teoreticky ešte zvoliteľnej prvej desiatke ani jedného (!) Košičana. SDA ich síce má dvoch, no štvrtý Z. Trebuľa a siedmy L. Orosz pri súčasných preferenciách veľmi vyskakovať nemôžu...
V predchádzajúcom volebnom období si až 62 poslancov NR SR uvádzalo ako svoje trvalé bydlisko Bratislavu, v prípade Košíc to boli len siedmi, z ktorých napokon zostali šiesti. Po našom výpočte to však opäť vyzerá na to, že po štyroch rokoch sa situácia v prospech Košíc takmer nezmení. V najoptimistickejšom prípade totiž iba 8-9 košických poslancov bude v porovnaní s vyše 50-kou bratislavských kolegov nie príliš početnou silou na presadenie svojich regionálnych záujmov...
Tabuľka
Pravdepodobní poslanci NR SR z Košíc: P. Paška, J. Burian, E. Angyalová, J. Buček (všetci Smer), A. Albert (SMK), E. Kolesár (HZDS)
Neistá, ale možná účasť: M. Smolková (Smer), M. Sabolová (KDH)
Možno im pomôže zázrak: Gerd Sabo (HZD), J. Tkáčová (SDKÚ), I. Henzélyová (ANO), Z. Trebuľa a L. Orosz (SDA)...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári