Ida G. S ťažkými zraneniami bola prevezená do Fakultnej nemocnice L. Pasteura, kde o sedem dní neskôr zomrela. Policajné vyšetrovanie tragickej nehody ukázalo, že ju z nedbanlivosti spôsobil vodič Škody Favorit, Albín R. Prokurátor ho obžaloval z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti, z ktorého sa na sklonku uplynulého týždňa zodpovedal pred samosudcom Okresného súdu Košice II. Ten ho uznal vinným podľa paragrafu 224 ods. 1, 2 Trestného zákona a uložil mu 18 mesiacov s odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov.
Nehodu spôsobil 39-ročný Košičan Albín R. na Slaneckej ceste smerom do centra mesta. Chodkyňu prechádzajúcu z ľavej strany cez cestu zrazil pravou prednou časťou vozidla Škoda Favorit oproti Pošte 12. A to v dôsledku neprimeranej rýchlosti 55,7 až 61,8 km/hod. a nesprávnej techniky jazdy. V úseku nehody bola totiž predpísaná najvyššia povolená rýchlosť 40 km/hod. Obžaloba kládla vodičovi za vinu, že neprispôsobil rýchlosť, ani pôsob jazdy podmienkam. Bola tma, mrholilo. Chodkyňu prechádzajúcu cez cestu zbadal neskoro.
"V ten večer bolo sychravo. Oči som mal doslova prilepené na skle, nesledoval som rýchlosť. Hneď, ako som zbadal na ceste chodkyňu, začal som brzdiť… Ona sa akoby zastavila, ale vzápätí pokračovala v prechádzaní cez cestu. Napriek intenzívnemu brzdeniu, sa mi zastaviť nepodarilo a zrazil som ju. Preletela cez kapotu a keď auto zastalo, spolu s kolegom, ktorý sa viezol v aute so mnou, sme vybehli von, aby sme jej poskytli prvú pomoc. Krátko na to, pri nás zastavilo auto, z ktorého vystúpil vodič a oznámil nám, že je lekár. Zatiaľ, čo on pomáhal zranenej chodkyni, jeho manželka privolala záchranku… Je mi veľmi ľúto, že sa to stalo, robil som, čo som mohol," uviedol pred samosudcom Albín R. Obžalovaný zdôraznil, že nepredpokladal, že v úseku, kde sa to stalo, bude niekto prechádzať cez cestu, keďže zastávka MHD a priechod pre chodcov, boli od miesta zrážky vzdialené asi 100 metrov. Poukázal na to, že chodkyňa mala dlhý tmavý kabát s kapucňou, ktorú mala na hlave. Bola predklonená a zrejme prichádzajúce auto ani nevidela.
"Moja mamka nemohla prejsť cez priechod pre chodcov, pretože tam vtedy žiadny nebol. Tá cesta bola iba provizórne odovzdaná. Po tom, čo ju zrazilo auto, sme sa tam boli pozrieť. Nebolo tam žiadne vodorovné značenie. Mamka bola obozretná, zrejme preto sa rozhodla prejsť cestu v úseku, kde bol len jeden a nie dva prúdy… Myslím, že keď sa robila ohliadka miesta nehody, tá skutočnosť, že tam v tom čase žiadny priechod pre chodcov nebol, vypadla," vyhlásila dcéra nebohej, Eva H. Okrem iného upresnila, že jej mama mala v kritický deň oblečený trištvrťový tmavohnedý slovenský kožuch s kapucňou. Ako povedala, keď sa po tom, čo navštívila spolu s mamou otca v šackej nemocnici rozchádzali, mama kapucňu na hlave nemala. Či si ju dala na hlavu neskôr, to už nevedela…Svedkyňa vyčítala obžalovanému jeho nečinnosť. To, že ho musela písomne vyzvať, aby skutočnosť, že spôsobil nehodu, nahlásil poisťovni. Urobil to až 4. marca lanského roka, dva mesiace po nehode.
Obžalovaný mal dcére nebohej Idy G. zas za zlé to, že počas jeho neprítomnosti telefonicky obťažovala jeho manželku a zatiahla do toho aj ich deti… Poukázal na to, že o smrti pani Idy G. sa dozvedel až z novín. Predtým sa bol v nemocnici informovať, ale keďže nepatril k príbuzným, o jej zdravotnom stave ho odmietli informovať. Nakoniec si to zistil inak, poslal aj list, ale na nesprávne meno….
Zo znaleckého posudku z odvetvia súdneho lekárstva, bezprostrednou príčinou smrti Idy G. bolo pomliaždenie mozgu a vnútrolebečné krvácanie v dôsledku zlomenín kostí lebečnej klenby a spodiny. Charakter uvedených poranení podľa znalcov nasvedčuje tomu, že v čase nárazu mohla byť v pohybe, otočená pravým bokom k vozidlu, ktoré prichádzalo. Po náraze prednej masky vozidla do jej stehna a predkolenia pravej nohy, ju náraz vymrštil na kapotu auta. A to tvárou a čiastočne aj telom k čelnému sklu, do ktorého po miernej rotácii tela prudko narazila hlavou… Okrem poranenia hlavy utrpela zlomeniny ľavej stehennej kosti a trupu.
Znalec z odboru cestnej dopravy v záveroch posudku uviedol, že vodič sa s vozidlom Škoda Favorit pohyboval pred nehodou rýchlosťou v rozpätí 55,7 až 61,8 km/h. Pri tejto rýchlosti potreboval na zastavenie na mokrej vozovke dráhu 47 až 48,4 metra. Na pohyb chodkyne, ktorá mu v smere jazdy zľava vošla do jazdnej dráhy reagoval stočením riadenia doprava a intenzívnym brzdením vo vzdialenosti 22,9 29,1 metra. Summa- summarum, pred miestom zrážky a v čase zrážky vozidla s chodkyňou sa obžalovaný s vozidlom pohyboval rýchlosťou najmenej 50 km/h. Z analýzy vzájomného pohybu vozidla a chodkyne v úseku nehody vyplynulo, že v čase, keď vstúpila do vozovky, škodovka bola od nej vzdialená 66 až 110 metrov. Vzhľadom na dosah tlmených svetiel vozidla, vodič chodkyňu vidieť nemohol. Reagoval na ňu až keď vošla do vozidlom osvetlenej časti vozovky. K nehode by podľa znalca nedošlo v prípade, žeby v čase, keď začal brzdiť, teda 23 až 29 metrov pred miestom zrážky, jazdil maximálne povolenou rýchlosťou 40 km/h. Vtedy, aj keby nezastavil, chodkyňa by mala čas prebehnúť pred vozidlom na druhú stranu cesty.
Albín R. je skúsený vodič. Bez nehody jazdil 17 rokov. V kritický podvečer však pravidlá bezpečnej premávky porušil. Nedodržal predpísanú rýchlosť a použil nesprávnu techniku jazdy. Ako však zdôraznil samosudca, svoj podiel viny na nehode mala aj chodkyňa. Tá prechádzala cez vozovku v úseku, ktorý nebol osvetlený, navyše v tmavom oblečení a to mimo priechodu pre chodcov, ktorý sa nachádzal ďalej. Pani Ida G. vošla do vozovky v čase, keď vozidlo bolo od nej vzdialené najmenej 66 až 110 metrov. Mohla ho teda vidieť a zastaviť, kým neprejde.
Po zhodnotení dôkazov a uvedených skutočností, samosudca Okresného súdu Košice II dospel k záveru, že na prevýchovu obžalovaného postačí podmienečný trest 18 mesiacov s odkladom na skúšobnú dobu 2 rokov. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári